Луксор – місто живих і місто мертвих

Луксор – одне з найдавніших міст світу. Точно не відомо, коли він був заснований. Давні єгиптяни називали місто Васет, греки – Фіви, а римляни – Dios Polis Magna. Коли араби завоювали Єгипет, місто одержало свою нинішню назву – Луксор, що означає місце безлічі палаців.

В історії Стародавнього Єгипту Луксор займає вагоме місце, за часів Нового царства він був столицею усієї країни. Річка Ніл ділить місто на дві частини: Східний Луксор – Місто живих, де фараони мешкали і будували свої молитовні храми, присвячені богу Амону, і Західний Луксор – Місто мертвих, де розташовані поховальні храми і гробниці, висічені в горі.

Найкраще збережений храм Міста живих – Карнак, що в перекладі з арабської означає «Розкішний палац». Це одне із найвеличніших архітектурних творінь стародавнього світу. Кожен із фараонів, який був при владі, удосконалював його. Храм розбудовували протягом двох тисяч років. Найбільш дивовижний тут лабіринт зі 134 колон. Висота кожної – більше 20 метрів (це десь як 8-поверховий будинок). На деяких з ієрогліфів досі збереглась фарба. При цьому їхній вік сягає 3 тисяч років. Карнакський храм – це цілий комплекс давніх святинь, які поєднані між собою. Центральна частина, присвячена богу сонця Амону, має площу близько 30 гектарів. Крім того, тут є ще святилище богині неба Мут, бога війни Монту та низка менших каплиць з ієрогліфами, що розповідають про різні події.

Не менш відомий Луксорський храм. Колись він був сполучений з Карнакським храмом великою алеєю, уздовж якої розташовувалися сфінкси, але зараз ці два храми відокремлено сучасними спорудами центральної частини міста.

На західному березі Нілу Аменхотеп побудував похоронний храм на честь бога Амона. Храм був зруйнований у 27 році до н.е., від нього залишилося дві статуї Аменхотепа, які називають колосами Мемнона.

В горах на західному березі Нілу розташовані Долина царів (Долина фараонів) та Долина цариць, де ховали жінок і малолітніх дітей фараонів. В Долині царів відомі 42 гробниці, майже всі вони царські. На відміну від фараонів Стародавнього царства, фараони часів Нового царства не будували пірамід. Гробниці вирубані в скелях, їх прагнули якомога ретельніше приховати від стороннього погляду. Входи в гробниці засипали великим камінням, замуровували. Але і це не вберегло гробниці від розорення.

Також у Місті мертвих біля скелі стоїть храм цариці Хатшепсут, яка протягом довгого часу будила фантазію романістів і загадувала єгиптологам все нові загадки.

Особливо зручно відвідати Луксор під час відпочинку в Хургаді. Він розташований за 300 кілометрів від курортного містечка і звідти можна поїхати на екскурсію до легендарної столиці фараонів, яка за кількістю збережених пам’яток не має аналогів у всьому світі. Також сюди можна дістатися літаком, потягом чи річкою.

Фото – Олекса Войтюк

Related posts

Leave a Comment