Українські сліди у Кракові. Під крилами білого орла: 1924 – 1939 рр.

Попередню частину див. тут.

«Будемо жити!»

Т. Шевченко «Гамалія» – Л. Биков «В бій ідуть одні старики»

Краковом найкраще пройтися ранком, коли вже сплять, набродившись за ніч, галасливі туристи. Проходиш тихими вуличками і не віриться, що колись на них було зовсім не так спокійно. У 1923 р. році молоду Польську державу вразила потужна господарча криза. Шостого листопада у Кракові відбулися криваві зіткнення робітників з поліцією та військом. Під час цих зіткнень на Щепянській площі загинуло 18 цивільних осіб та 14 військових. Серед загиблих були солдати-українці.

Щепянська площа, на якій 6 листопада 1923 р. відбулися криваві зіткнення робітників з поліцією

(Фото автора)

Під час зіткнень на Щепянській площі загинуло 18 цивільних осіб та 14 військових

Цей пункт став поворотним. Після відставки уряду В. Вітоса, кабінет Владислава Грабського зміг добитися поступової стабілізації ситуації, що, зокрема, покращила життя й краківських українців. Адже більшість з них утримувала себе і свої родини з найманої праці (дрібні чиновники, в тому числі залізничні працівники і т.і.). Як пише Т. Філар економічне покращення відсунуло від Польщі примару «сезонної держави» і, в умовах беззаперечного серця польськості Кракова, призвела до спаду недовіри та кращого сприйняття української громади.

Спокійно протікало життя Кракова 1930-х рр. Вид на залізничний вокзал

Польська влада, відповідно до рішення Ліги Націй від 1923 р. про приєднання Східної Галичини (перейменованої на Східну Малопольщу) до Польщі, змушена була внести зміни в політику ставлення до українців. Починаючи з 1924 і до 1930 р., спостерігається справжній бум діяльності українських громадських організацій у Кракові. Навіть після 1930 р., коли у відповідь на терористичну діяльність УВО (яке намагалося роздмухати в українцях гаснучий вогник прагнень до своєї державності), польська влада проводить брутальну пацифікацію, жертвами якої стали сотні українських громадських організацій, у Кракові українські організації продовжують діяти. Посилено лише поліційний контроль за ними.

А всі підстави для неспокою у польської влади були. У зв’язку зі зростанням симпатій українців до УВО, а потім ОУН та загостренням зовнішньополітичної ситуації, на українських зібраннях все частіше було чути слова І. Франка «Не пора, не пора, не пора, москалеві, ляхові служить!». Отже, якщо вас цікавить прогулянка Краковом передвоєнного часу для українця, то запрошуємо погортати сторінки цього поки ще не написаного путівника…

Розповідь перша: Духовні центри

І знову ми на вул. Вісляній, 11, у церкві Воздвиження св. Хреста, або, як її частіше називають, св. Норберта. Як добре після спекотних вулиць міста тут у прохолоді посидіти тут на лаві і трохи зануритися у минуле. А бачила ця церква дуже багато…

Інтер’єр церкви Воздвиження св. Хреста парафії св. Норберта (за https://www.skozk.pl)

З 1930 р. парафію очолив отець Павло Хрущ – невтомний громадський діяч (був настоятелем по 1944 р.). Це сприяло значному зростанню значення парафії у громадському житті української громади.

Отець доктор Павло Хрущ (Фотографія з архіву Ірени Сидір)

Отець Павло активно діяв у рамах існуючих українських громадських організацій, таких як «Просвіта». Він також був заступником голови «Українського педагогічного товариства «Рідна школа». Його головні зусилля були спрямовані на конструктивний розвиток релігійних та культурних справ української громади. Він також займався питаннями налагодження економічного життя українців поблизької Лемківщини, зокрема, рекламував діяльність товариства «Сільський господар». Він вважав, що «українська громада в Кракові поза релігійним та культурно-освітнім життям не повинна здійснювати жодної націоналістичної діяльності». Однак, сам Отець Павло та його дружина Еміля були помічені польською поліцією в контактах з активним членом ОУН Миколою Климишиним.

Церква св. Норберта не раз ставала місцем урочистих богослужінь з нагоди свят, влаштованих українськими громадськими організаціями. Вона бачила у своїх стінах хрещення не одного видатного українця. Так, наприклад, 2 лютого 1924 р. тут було охрещено Юрія (Єжи) Новосільського, який згодом стане одним з найбільш визнаних художників післявоєнної Польщі.

В краківській церкві св. Норберта було охрещено художника Юрія (Єжи) Новосільського (за https://www.artprogram.art.pl)

Наслідки невдалої боротьби за створення УНР призвели до Кракова також багато православних українців. Їх релігійним центром стала гарнізонна церква польського війська в кошарах по вул. Повісля (ul. Powisle), 6, що поблизу набережної Вісли.

Так виглядав Королівський Бровар, а потім військові кошари, в яких знаходилася гарнізонна православна каплиця (за https://pl.wikipedia.org)

Будівля кошар, в якій знаходилася церква, а перед тим, так званий, Королівський Бровар, була, незважаючи на численні протести краків’ян, знесена на догоду ультрасучасному монстру. Так, на жаль таке можливо і в самому центрі Кракова. Збережено лише її наріжну частину з відмітками рівня води при великих повенях річки 1813, 1876 i 1903 рр.

Сучасний вигляд залишку колишніх кошар по вул. Повисля (ul. Powisle), 6 (Фото автора)

Необхідно зазначити, що перша православна каплиця у Кракові постала вже у 1918 р., як гарнізонна церква польського війська в колишньому манежі для об’їздки коней на вулиці Любич (Lubicz). У 1927 р. її було перенесено до «Великої зали» кошар по вул. Повісля, 6, біля Площі на Греблях. В ній було встановлено іконостас XIX ст. з ліквідованої церкви в Мехові. При цьому, його було оздоблено і новими образами, які або походили з старих зборів, або були спеціально для цього написані. Парафія складала деканат Варшавсько-Холмської децезії Польської Православної церкви.

Православна парафія активно включилася в громадське життя української громади, про що свідчить проведення тут, як і у церкві св. Норберта, урочистих богослужінь (організованих переважно краківським відділенням Українського центрального комітету) та участь її настоятеля у патріотичних зібраннях, організованих українськими організаціями міста. Так, наприклад, 25 травня 1931 р. у цій каплиці відбулося жалібне богослужіння за душу Симона Петлюри – отамана УНР, підступно вбитого агентом комуністів у Парижі.

9 грудня 1934 р. тут же відбулося траурне богослужіння «за нагоди 13-річниці трагічної смерті 359 лицарів колишньої армії УНР, замордованих московськими катами 21.11.1921 р. під містечком Базар на Україні». А 6 січня 1935 р. відбулося траурне богослужіння за спокій душі Михайла Грушевського. 27 січня 1935 р. проведено урочисте богослужіння з нагоди оголошення 22 січня 1918 р. у Києві незалежності УНР. А 10 березня 1935 р. заупокійним богослужінням українські емігранти Кракова та околиць тут відзначили 74 річницю смерті Тараса Шевченка… Шкода, що людська жадібність навіки знищила для нас це історичне місце.

Використані джерела:

Іван Парнікоза,

старший науковий співробітник Національного історико-архітектурного музею «Київська фортеця».


Попередні статті циклу:

Українські сліди у Кракові. Початки міста віслян і зв’язки з Руссю

Українські сліди у Кракові. Давні пам’ятки з території України

Українські сліди у Кракові. Нова столиця П’ястів

Українські сліди у Кракові. Вавельські та університетські скарби

Українські сліди у Кракові XVII-ХІХ ст.

Українські сліди у Кракові. Народна меншина та українець-мер

Українські сліди у Кракові. Хрестовоздвиженська греко-католицька парафія і церква св. Норберта

Українські сліди у Кракові. «Просвіта» і українська інтелігенція часів «матінки Австрії»

Українські сліди у Кракові. Українські митці та театр

Українські сліди у Кракові. Місцями Андрія Шептицького  

Українські сліди у Кракові. В часи українсько-польського протистояння на Галичині 

Українські сліди у Кракові. Табір українських військовополонених у Домб’ю

Українські сліди у Кракові: Українці в нових політичних реаліях 1918-1923 рр. 

Related posts

0 Thoughts to “Українські сліди у Кракові. Під крилами білого орла: 1924 – 1939 рр.”

 1. RobertMeake
  Your comment is awaiting moderation.

  руна треугольник значение
  руны вуньо
  руны гекарим
  значение рун манназ
  руны значение йер

  https://podlesnyiakarenlei.wordpress.com/2021/05/12/%d0%b7%d0%bd%d0%b0%d1%87%d0%b5%d0%bd%d0%b8%d0%b5-%d1%80%d1%83%d0%bd-%d0%b8-%d0%b8%d1%85-%d1%81%d0%be%d1%87%d0%b5%d1%82%d0%b0%d0%bd%d0%b8%d0%b5/
  https://hubsternews.blogspot.com/2021/05/blog-post.html
  https://bopspopss.blogspot.com/2021/05/blog-post.html

  значение рун гебо
  руна перевернутая значение
  значения руны отал
  ургот руны
  дагаз руна значение

  руны пива
  руна науд
  бц руны

  значение руны совелувегвизир значение рунруна одинруны речируны значение тату
  грагас руны
  руны тату значение
  кельтские руны
  руны лол
  дрейвен руны

  4 руна значение

  руна солнце

  руна белобога значение

 2. RobertMeake
  Your comment is awaiting moderation.

  значения сочетаний рун
  история рун
  руны сочетание значение
  руны варус
  значение ведьминских рун

  https://thenewstipa.blogspot.com/2021/05/blog-post.html
  https://hophopnews.blogspot.com/2021/05/blog-post.html
  https://bopsneeews.blogspot.com/2021/05/blog-post_16.html

  значение руны берегиня
  руна беркана
  руна макошь
  руна перун
  необратимые руны значение

  перевернутые руны значение
  руна коловрат
  руна здоровье значение

  руны волибирруна хельруны зиггсруна турисазруны став
  руны карты
  значение руны альгиз
  тристана руны
  тату руна значение
  руна отала

  славянская руны значение

  значение русских рун

  руна хагалаз

 3. RobertMeake
  Your comment is awaiting moderation.

  руна дня значение
  руны фростморна значение
  морда руны
  значение руны вуньо
  руны иннер

  https://hubsternews.blogspot.com/2021/05/blog-post.html
  https://znacheniyerun.blogspot.com/2021/05/blog-post.html
  https://hophopnews.blogspot.com/2021/05/blog-post.html

  соулу руна значение
  руна 18 значение
  райдо руна
  руна перт
  руна ингуз значение

  значение карт руны
  15 руна значение
  руна отилия значение

  руна велесруны скандинавии значениезначение старых рунгар рунаруны сс значение
  руна банк
  руны значения ансуз
  наутиз руна значение
  каин руны
  диагностика значение рун

  значение тату руна

  jera руна значение

  руна цель значение

 4. RobertMeake
  Your comment is awaiting moderation.

  казикс руны
  значение древнеславянских рун
  руны квин
  юми руны
  турс руна

  https://bopsneeews.blogspot.com/2021/05/blog-post_16.html
  https://thenewstipa.blogspot.com/2021/05/blog-post.html
  https://hophopnews.blogspot.com/2021/05/blog-post.html

  руны кейтлин
  египетские руны значение
  гекарим руны
  руны зиг
  значение руны гебо

  руна исток
  руна солнце значение
  руна перт

  значения сочетаний руннаутиз значение рунырэйкан руныруны славянсайлас руны
  значения тату рун
  руна отель значение
  значение сочетание рун
  руны гнар
  значение руны йо

  руны значения

  соло руна значение

  руна яра значение

 5. RobertMeake
  Your comment is awaiting moderation.

  тату рунами значение
  руна тир
  руна гар
  нужда значение руны
  диана руны

  https://hubsternews.blogspot.com/2021/05/blog-post.html
  https://bopspopss.blogspot.com/2021/05/blog-post.html
  https://bopsneeews.blogspot.com/2021/05/blog-post.html

  отал руна
  ноктюрн руны
  руны чистка
  руна дагаз значения
  рексай руны

  руны похудение
  руны энни
  значение рун старославянских

  руна макошьвсе руны значениеруна nauthiz значениеруны волшбыруна игра
  5 руна значение
  руна акали
  руна уруз
  ниид руна значение
  вай руны

  фарерские руны значение

  эваз руна

  руна algiz значение

 6. RobertMeake
  Your comment is awaiting moderation.

  руны обереги значение
  руны названия
  символы рун
  руны наутиз значение
  руны гебо

  https://podlesnyiakarenlei.wordpress.com/2021/05/12/%d0%b7%d0%bd%d0%b0%d1%87%d0%b5%d0%bd%d0%b8%d0%b5-%d1%80%d1%83%d0%bd-%d0%b8-%d0%b8%d1%85-%d1%81%d0%be%d1%87%d0%b5%d1%82%d0%b0%d0%bd%d0%b8%d0%b5/
  https://bopsneeews.blogspot.com/2021/05/blog-post.html
  https://tarrdirtwormni.tumblr.com/

  руны вейн
  значение руны вуньо
  значение тату рун
  руны джин
  значение англосаксонских рун

  руны википедия
  руны значение википедия
  руна энергии

  руна вольфсангель значениеруна хагалаззначение рун викинговруны соназначение 25 рун
  руна турс значение
  руна othila значение
  книга рун
  руна пластур
  руны гномов значение

  значение описание рун

  значение рун список

  значение рун гадания

Leave a Comment