Українські сліди у Кракові. Вавельські та університетські скарби

У цій частині нашої мандрівки ми відвідаємо краківський замок — Вавель та познайомимося з накопиченими тут численними пам’ятками. Значна їх частина пов’язана з історією України. Також відвідаємо старий Ягелонський університет, шукаючи слідів Юрія з Дрогобича. Ми дізнаємося про першодрукаря слов’янських церковних книжок Швайпольта Фіоля та бурсу для бідних студентів з Литви та Русі в Кракові.

Далі познайомимося з розписами виконаними руськими майстрами, які в тій чи іншій формі збереглися в каплицях кафедрального собору на Вавелі: каплиці Св. Хреста (21) та Маріацькій каплиці (11). Раніше існували вони також в каплиці Св. Трійці (22) та королівській спальні Вавельського палацу.

Розміщення каплиць кафедрального костелу св. Станіслава та св. Вацлава на Вавелі, де було виконано розписи руськими майстрами

Перші такі розписи з’явилися тут в часи Владислава Ягайла. «Дикий литвин», переможець з під Грюнвальду, вихований в традиціях культури Полоцької Русі (суч. Білорусь), як відомо слабко говорив польською мовою, втім спочив на Вавелі (в кафедральному костелі можна оглянути його надгробок, та втілився у бронзі на Грюнвальдській площі. Ян Длугош, який ставився до православних як до варварської секти, зауважував, що король Владислав Ягайло, однак, віддавав перевагу православному мистецтву над латинським. Це пояснюється вихованням Ягайла в колі православної культури Полоцької Русі, впливом його матері Юлії – дочки тверського князя Олександра Михайловича. Маловідомо, що до переходу на католицтво Ягайло був православним. На собор в Констанці (на якому спалили Яна Гуса) Вітовт і Ягайло писали про необхідність визнання православного хрещення та проти необхідності повторного хрещення вірних, які переходять в католицьку церкву. Проте з часом Ягайло прийняв цілком про-католицьку поставу і, наприклад, дозволив львівському католицькому єпископу карати православних за опір католицизму. Беручи шлюб зі своєю останньою дружиною – Софією Гольшанською, Ягайло зовсім не був проти її повторного хрещення. Окрім того відомий сюжет Я. Длугоша, про те як Владислав Ягайло в Перемишлі у 1412 р. відібрав у православних старовинний собор Івана Хрестителя, а тлінні останки князя Володара були викинуті з труни.

Владислав Ягайло на пам’ятнику Грюнвальдській битві

Варто нагадати також, що Грюнвальдська битва 1410 р. – це так само героїчна сторінка давньої української історії, адже як у складі військ Великого князівства литовського, так і військ Польського королівства були численні полки з українських земель. На жаль, у нас в Україні поки що жодного пам’ятника цій битві немає, а спроба поставити його у Дрогобичі до 600-ї річниці битви закінчилася звинуваченнями ініціаторів у польському шовінізмі… У самому Кракові, як і в більшості польських міст, ми з легкістю відшукаємо вул. Грюнвальдську.

Герб Великого князівства Литовського на пам’ятнику Грюнвальдській битві у Кракові

Ягайло зажадав виконати у головній каплиці Вавеля – Маріацькій – розписи, від яких до сьогодні збереглися тільки залишки на віконних прийомах. Дослідженнями тут виявлено значні фрагменти кількох сцен, які можна ідентифікувати як «Благовіщення», «Умивання ніг апостолам», «Сходження до пекла», зображення не ідентифікованої святої та рослинні орнаменти. Розписи виконали у 1393 р. руські майстри на чолі з Владикою (Władyka, Władycze). У 1394 р. вони розписували також королівську спальню.

Сучасний інтер’єр Маріацької каплиці

Каплиця св. Трійці була розписана у 1431–32 рр. за повелінням другої дружини Ягайла, іншої русинки – Софії Гольшанської, яка, як і її чоловік, спочила на Вавелі. Софія була дочкою Андрія Гольшанського – представника роду, який правив Києвом з волі Вітовта. Первинні розписи пізніше були замальовані розписами Тетмайєра з історії Польщі (так званий «Пантеон Великих Поляків»). Проте композиція і і частина образів лишилися, окрім того збереглися характерні для православних розписів золоті німби, що були навколо голів святих у вихідній композиції.

Розписи в каплиці Св. Трійці (суч. вигляд)

Найкраще, у недоторканому стані, русько-візантійські розписи збереглися у каплиці Св. Хреста фундації Казимира Ягелончика, 1470 р. Тут наявні композиції із зображеннями Від себе тільки зазначимо, що каплиця Причастя св. Апостолів, янгольських хорів та кириличними написами (зокрема ці написи можна побачити справа від входу до каплиці над постаттю Богородиці з Ісусом). Невелику каплицю перекриває готичне склепіння з розвинутим розгалуженням нервюр. Оскільки каплицю прибудували до кафедри, то в її інтер’єрі опинилися два контрфорси, один з яких, кутовий, поставлено по діагоналі. Каплиця доступна для огляду в більшість днів (за квитком у касі кафедрального собору). Але, наприклад, у великодній тиждень вона зачинена. Оглядаючи розписи, керуватимемося найбільш вичерпним їх описом, який нам вдалося відшукати в Історії українського мистецтва. – К. : Наукова думка, 1967 р., т. 2, с. 177 – 178.:

«Фрески, розміщені в чотири яруси, просто й вільно покривають стіни, огортаючи і контрфорси. А на стелі, серед густого мережива нервюр, віялами розгортаються невеликі групи легких постатей з золотими німбами, що сяють на синьому, мов небо, тлі.

Фрагмент розпису каплиці св. Хреста, за М. Грушевським «мальованнє калиці так званої Ягайлонської (розписана руськими майстрами)», Історія України, 1913 р.

Для стилістичних особливостей фресок каплиці властиве органічне поєднання українських традиційних рис (згідно польським джерелам, фрески виконано у 1470 р. майстрами псковської школи – авт.) з готикою, з притаманною для неї надмірною увагою до експресії, навіть до замилування муками й стражданнями, що відбиваються в позах і виразах облич, спотворених гримасами болю. Правда, готичні риси в цих розписах не домінують. Вони виявлені лише в таких фрескових композиціях, як «Бичування» та «Розп’яття».

Легко й віртуозно майстер пристосовує розписи до площин готичного інтер’єру. Наприклад, «Благовіщення» чудово вкомпоновано в трикутний люнет, в іншому випадку блискуче використано вузькі видовжені площини, куди з великим умінням вписано «Поцілунок Іуди». Композицію цієї фрески побудовано на вдалому розташуванні натовпу по вертикалі, драматизм події підкреслено гнітючим, похмурим колоритом.

У сцені «Перед Каїафою» також майстерно розроблено мізансцену не менш драматичної події. Під маленьким двоколонним ківорієм за великим столом сидить Каїафа, до якого воїн, закутий у лати (воїни подібні до середньовічних лицарів – авт.), підводить Христа зі зв’язаними руками. На другому плані намальовано натовп з воїнами. Для такого особливо драматичного епізоду, як «Розп’яття», майстер використовує найбільшу квадратну площину. В центрі на дуже високому з довгими раменами хресті виділяється біла постать Христа, під якою корчаться теж розп’яті на хрестах два розбійники. Трохи нижче – скорботно зігнута постать Іоанна з воїнами, а з другого боку – знепритомніла богоматір. Експресії і драматизму майстер досягає бурхливим неспокійним переплетенням гострих ліній, силуетами постатей, що схиляються в жалобі або заламують руки від болю й муки, а також умілим застосуванням білого кольору з урахуванням похмурого колориту всієї фрески. Білі плями одягу постаті, що підтримує зомлілу богоматір, виникають немов сполохи в темряві і сприймаються як різкий зойк страждання в тиші ночі.

У фресці «Покладення в труну» привертає увагу постать Марії Магдалини, горе якої виявлено трагічним зламом брів, виразом очей, стриманими жестами піднесеної долоні лівої руки і безсило опущеної правої. В моделюванні облич у майстра своя неповторна манера – гранично скупа, він не застосовує півтонів у передачі форми, виявляючи лише затінені, запалі площини і світлі – виступи лоба, вилиць і носа. Найближчі аналогії такій манері бачимо у галицькому іконопису XV століття (ікона «Собор Іоакима і Анни» з села Станилі – Львівський музей українського мистецтва), в «Розп’ятті» з Рихвалду (Музей етнографії та народного будівництва в Сяноку…(Польща – авт.)».

У своїй «Історії України» 1913 р. М. Грушевський цитує напис на стіні т. зв. Ягайлонської каплиці (так у М. Грушевського, мається на увазі Каплиця св. Хреста) в Кракові, яку він називає пам’яткою українсько-білоруського мистецтва на королівському дворі: «благоізволениєм, мудростью Бога Отца всемогущага пописана бысть сия каплиця повеленємь великодержавного короля пресветлаго Казимира за божиєі милости короля польского і великого князя литовского и руського, жомоітского і княжати прускаго пана і дедича інних многихь земель господаря и єго королевоє преняснеішеи панеи Єлізаветы іс покольенья цесарскаго внука преназвитяжнеішего цесаря Жикгимонта пана земли Ракуськое і Чеськоє і Угорьскоі под лети нароженья божьего а лето у и о (1470 – авт.) доконьчали шию каплицю письмо месяца октября в…»

Фундаційний напис каплиці св. Хреста, за М. Грушевським, Історія України, 1913 р.

Від себе тільки зазначимо, що каплиця св. Хреста це ідеальне місце для тихої молитви українця, який опинився у Кракові.

Розписи в каплиці св. Хреста

Старий малюнок Олександра Гридлевського, що зображає каплицю св. Хреста

Перебуваючи на Вавелі, слід також відвідати кафедральний музей, який знаходиться навпроти входу до кафедрального собору (вихідний у неділю, відвідування за єдиним квитком у касі кафедрального собору). Зокрема, тут можна побачити залишки різьблених деталей передроманського кафедрального собору чи базиліки Св. Гедеона, що своїми орнаментами нагадують різьблені деталі чернігівських храмів. Увагу привертає також бронзова посудина – так званий «водолій» у формі лева, аналогічний знайденому у Переяславі (його копія – то улюблений киянами лев у Литовському сквері поблизу Михайлівського монастиря). Такий посуд, виконаний у формі звіра чи птаха називають акваманілами (лат. aquaemanalis, від «aqua» — вода та «manus» — рука), в середньовіччі його використовували для омовіння рук в храмах при ритуальних обрядах та заможних домах. В давні часи люди вірили, що водолій не просто переливає життєдайну вологу, але й регулює усю водоверть життя.

Переяславський водолій, та його збільшена копія у Києві

Обидві посудини: краківська та переяславська – були виготовлені у Німеччині в ХІІ ст. та є своєрідними маркерами єдиного торгівельного шляху. Для білорусів цікавими будуть символи королівської влади Казимира Ягеллончика виготовлені у Гродні в ХV ст.

ВВ колекції музею також ікони – образи характерні для православної традиції, втім виконані у Польщі в 1500-1520 рр. На Вавелі у відділенні Державного архіву в Кракові також зберігаються цінні з точки зору української історії колекції: «Архів Сангушків», «Архів Ходкевичів», збір Зигмунта Глогера, Acta Consularia cracovensis. Так, інформація про першого з київських війтів, ім’я якого дійшло до нашого часу, Ганко Ониковича Михаловича, збереглася у листі-поцесії з Славутського архіву Сангушків 1542 р. Але попрямуємо далі.

Повстання під проводом Мухи. Художник І. С. Їжакевич. 1939 р.

Так звана злодійська вежа Вавеля зберігає пам’ять про вождя першого козацького повстання 1490 р. – отамана Муху, що зібрав на Галичині 10-тисячне військо, взяв Галич, Коломию та Снятин. «Року 1490 на галицькому Поділлю скоїлася ворохобня селян проти шляхти, що забрала у свої руки всі землі. На чолі ворохобників стояв козацький отаман на прізвище Муха», – писали у своїх звітах королівські службовці. Лише за допомогою найманих військ та тевтонських лицарів королю вдалося придушити повстання. А славний Муха помер в ув’язненні у цій самій краківський вежі. Краківський воєвода зі своїм загоном був одним з тих, хто прийшов допомагати придушити козацьке повстання Острянина, коли в червні 1638 р., коли почалась довга облога козацького табору біля р. Старці на Дніпрі, 15-20 км південніше Сули, недалеко від села Градизьк.

Злодійська Вежа сучасний вигляд

Оглядаючи Злодійську вежу, згадаємо й іншого ватажка селянського повстання – Олександра Костку Напірського – поляка, що підняв на повстання горян з Підгалля щоб битися проти шляхти разом з козаками Богдана Хмельницького. Тут його тримали після придушення повстання, перед тим як 18 липня 1651 р. страшно стратити в Кракові – посадити на палю. Нелюдськими карами шляхта хотіла залякати як українських, так і польських селян, відбити їм бажання до наступних повстань.

Олександр Костка-Напірський в фільмі «Підгалля в вогні»

Залишаючи Вавель, не забудемо також кинути погляд на Гербову браму, де побачимо герби Руського воєводства та давньоруських міст, які входили до Речі Посполитої: галка в короні – Галича, архангел Михаїл – Києва, ведмідь – Холма. Хоча, звичайно, підбір міст на герб викликає питання, як і деякі наведені поруч герби невідомих нам міст.

Герби Руського воєводства та руських міст на Гербовій брамі Вавелю

Вавельські каплиці були не єдиними храмами, пов’язаними зі східною традицією. При цьому, варто згадати костел Святого Хреста, який існував колись на місці сучасної вулиці Слов’янської (ul. Słowiańska), біля її виходу до вулиці Довгої (ul. Długa), який був заснований Владиславом Ягайлом та його жінкою Ядвігою в 1390 р. Сюди були запрошені бенедиктинці слов’янського обряду, які мали брати участь в католиченні нещодавно приєднаної до Польщі Русі. Їх результативність мала збільшити та обставина, що виконували католицький обряд на церковнослов’янській мові (користуючись глаголицею). Тут також було видано перші слов’яномовні літургічні книги.

Найстарші будинки Ягеллонського університету – Collegium Maius (Центр міста, ріг вул. св. Анни (św. Anny) та Ягелонської (Jagiellońska) – пов’язані з пам’яттю про багатьох українців.

До Краківського університету (заснований у 1364 р.) українці вступали з першого року його існування. Згодом цей університет мав найчисленнішу українську аудиторію. Тільки протягом XV-XVI ст., як стверджують списки, тут одержали освіту до 800 юнаків-українців, зокрема із Львова -108 чол., з Городка -19, з Кам’янця -14, з Дрогобича – 15, з Бродів – 5, і т.д. Серед студентів зустрічаємо братів Григорія та Михайла Тичину, Русина Вартоломєя, Матвія Назаркевича з Нового Села та б. ін. Звичайно були серед них і кияни. Так, зберігся запис за 1466 р. – «Дмитро Степанович з Києва».

В кінці XV ст. тут чимало українців училося разом з Коперніком, дехто з них захоплювався астрономією.

Студентом і засновником кафедри астрономії Краківського університету був Мартин Русин. На кафедрі Русина, який в числі перших звернув увагу на недоліки системи Пієрбаха, навчалися Яків із Залісся, Іван Брошка з Підляшшя, Микола з Шадка, Михайло з Довгопілля, Амброзій з Бардієва, Григорій з Нового Села, Бернард Ваповський з Радохонець. Також в університеті навчався й викладав поет і науковець Григорій Самбірчик, а також випускник Падуанського університету Ян Лятос.

Окремої уваги заслуговує постать видатного науковця Юрія Котермака з Дрогобича. Наприкінці 1468 р. або на початку 1469 р. він поступив до Яґеллонського університету (Краків), де здобув наукові ступені бакалавра (1470 р.) і магістра (1473 р.).

Фасад Collegium Maius

Постать середньовічного професора біля Collegium Maius нагадує нам про Юрія Дрогобича

Юрій Михайлович Котермак з Дрогобича, більш відомий як Юрій Дрогобич – один з найвидатніших європейських учених свого часу (його вважають вчителем Коперника), разом з поетом Павлом Русином із Кросна брав участь у підготовці перших друкованих книжок слов’янськими літерами в друкарні німця Швайпольта Фіоля.

Юрій Дрогобич на старовинному малюнку

Перші книги кирилицею: «Тріодь Пісна», «Тріодь Цвітна», богослужебні книги до Великодня, а також «Осьмигласник» і «Часословець» постали у друкарні основаній у 1491 р. в Кракові німцем Швайпольтом Фіолем.

Фрагмент книги

Тріодь Цвітна (фрагмент), Краків, 1491 р. – подарунок українських емігрантів першому єпископу Стемфорда Костянтину Богачевському (США)

 Якщо перші дві були церковнослов’янськими, то Часословець вийшов майже народною мовою тогочасних русинів-українців.

Фрагмент книги

Шрифти виконав Людольф Борхторп. Книги закупили монастирі, поміж інших, в Дрогобичі і Городку, а також церкви на Волині, Литві та Русі. Друкарня, незважаючи на свою ефективність, зустрілася з протидією католицького духівництва. 1491 р. Фіоля, якого підозрювали у зв’язках з гуситами, звинувачено в єресі. І, хоча Ян Турзо, його швагр, вніс суму у 1000 дукатів, як заставу під те, що друкар не залишить Краків і явиться до суду, він, тим не менш, був ув’язнений.

Фрагмент друкованого тексту та графіка «Розп’яття» з книги Швайпольта Фіоля «Октоіх», 1491 р.

Процес закінчився 1492 р. виправданням друкаря. Втім, друкарня занепала. На додачу з січня 1492 р. Гнєзненське духовенство заборонило йому друк нових книжок та продаж раніше надрукованих.

Краків у 90-х роках ХV століття, коли кириличні книжки тут друкував Швайпольт Фіоль

Примірник Тріоді Пісної, 1491 року надрукований у Кракові в друкарні Швайпольта Фіоля, можна побачити в національному музеї ім. А. Шептицького у Львові в експозиції давнього українського мистецтва (іконопису).

Мапа-реконструкція Кракова та прилеглих поселень 1370 р. за Д. Вортманом

У 1409 р. професор Ян Існер у Кракові на розі вул. Голембя і Вісляної (Gołębiej i Wiślnej) заснував бурсу для убогих студентів (Bursa Ubogich або Bursa Isneri, Contubernium Pauperum). У своєму заповіті Існер зазначив, що у ній мають проживати бідні студенти, «а головно треба до неї приймати… литовців і русинів», які виявляють здібності до наук. На утримання бідних студентів, які жили в тиловій частині будівлі, пускалися кошти від багатших студентів, які мешкали у фронтальній частині будівлі. Близько 1462 р. Бурсу для бідних студентів розбудував Ян Длугош, пізніше в 2 пол. XVІ ст. значну суму на її реставрацію призначила королева Анна Ягеллонка, завдяки чому бурсу почали називати Ягеллонською. У 1786 r. будинок бурси поміняв призначення і став помешканням-бурсою для хірургів. На початку XIX ст. тут містилися військові казарми, що викликало значне руйнування будівлі. У зв’язку з відсутністю коштів на відбудову, влада університету у 1838 р. продала будинок. Новий власник розібрав старі стіни бурси і побудував на її місці класистичний будинок.

На розі вул. Вісляної та Голембя можна оглянути місце де колись стояла бурса для бідних студентів з Литви та Русі заснована Яном Існером

Краків у XVI ст.

В практиці міського управління та інших аспектів Магдебурзького права в Києві та інших містах України використовувалися правничі збірники надруковані Б. Гроїцьким у Кракові. Найбільш знаним з них був надрукований тут 1559 року «Порядок міських судів в Короні Польській» із посвятою краківському каштеляну Янові Тарновському.

Далі буде.

Використані джерела:

 • Матеріали путівника «Український путівник по Польщі» С. Семенюка, фотографії з мережі, зокрема Вікіпедії, сайту Вавельского музею, (у зв’язку з недоступністю ряду пам’яток для фотографування), бази даних «Прадідівська слава», працю Nazar A. Tajemnice krakowskich budowli. – Kraków: vis–vis etiuda. – 2009. – 176 s., а також особисті фото автора та К. Войцеховського та Р. Ясинського.
 • Див. також Українські студенти в університетах Європи XІV-XVIІІ століть // Авангард. – Ч. 1. (178)85 -1985. – С. 54-58.
 • Докладніше про Юрія Дрогобича та його краківські періоди дивіться також фільм
 • Докладніше про українську греко-католицьку парафію в Кракові див. 
 • Грушевський М. Історія України –Русі. Т. ІІІ.

Іван Парнікоза,

старший науковий співробітник Національного історико-архітектурного музею «Київська фортеця», к.б.н.


Читайте також:

Українські сліди у Кракові. Початки міста віслян і зв’язки з Руссю

Українські сліди у Кракові. Давні пам’ятки з території України

Українські сліди у Кракові. Нова столиця П’ястів

 

 

 

Related posts

0 Thoughts to “Українські сліди у Кракові. Вавельські та університетські скарби”

 1. Your comment is awaiting moderation.

  Le dosage de Solupred 20 mg est adaptГ© si vous dГ©butez un traitement ou si vous devez prendre un traitement sur une courte durГ©e nГ©cessitant des doses moyennes ou fortes. Les signes Г©volutifs d’une infection peuvent ГЄtre masquГ©s par la corticothГ©rapie. Si vous ressentez un quelconque effet indГ©sirable, parlez-en Г  votre mГ©decin ou votre pharmacien. https://acheterdusolupred.space/prescription-solupred/ Acheter viagra en ligne, meilleur viagra en ligne, Psmodcom.

 2. Your comment is awaiting moderation.

  Si vous ГЄtes ou seront d’allaiter pendant que vous utilisez Solupred, vГ©rifiez auprГЁs de votre mГ©decin. Pour ГЄtre efficace, ce mГ©dicament doit ГЄtre utilisГ© rГ©guliГЁrement. https://acheterdusolupred.space/solupred-sans-antibiotiques/ Meilleure pharmacie en ligne, acheter medicament sans. Viagra sans ordonnance, achat viagra pfizer, Verlagderautoren.

 3. Your comment is awaiting moderation.

  L’emploi des corticoГЇdes nГ©cessite une surveillance particuliГЁrement adaptГ©e, notamment chez les sujets ГўgГ©s et en cas de colites ulcГ©reuses (risque de perforation), anastomoses intestinales rГ©centes, insuffisance rГ©nale, insuffisance hГ©patique, ostГ©oporose, myasthГ©nie grave. Discutez avec votre mГ©decin avant de recevoir tout vaccin. Solupred mai abaisser la capacitГ© de votre corps pour combattre l’infection. https://acheterdusolupred.space/cortancyl-solupred/ Levitra Pharmacie En Ligne, Pharmacie en ligne, Les meilleurs prix.Pharmacie. La Pharmacie Simantob, 67300 Schiltigheim, Votre pharmacie en.

 4. Your comment is awaiting moderation.

  L’entreposage bref entre 59 et 86 degrГ©s F (15 et 30 degrГ©s C) est autorisГ©e. Si vous dГ©couvrez que vous ГЄtes enceinte pendant le traitement, consultez votre mГ©decin car lui seul peut juger de la nГ©cessitГ© de poursuivre ce traitement. https://acheterdusolupred.space/solupred-equivalent-sans-ordonnance/ Why We Need More Canadian Health Policy in the Media, Google Books Result.

 5. Your comment is awaiting moderation.

  Ce mГ©dicament passe dans le lait maternel. Les signes Г©volutifs d’une infection peuvent ГЄtre masquГ©s par la corticothГ©rapie. Si vous n’avez pas eu la varicelle, le zona, la rougeole, Г©viter tout contact avec quelqu’un qui le fait. https://acheterdusolupred.space/prednisolone-5-mg-prix/ Products to the You.S, You can also find the situation of an array of.

 6. Your comment is awaiting moderation.

  Pour être efficace, ce médicament doit être utilisé régulièrement. La Solupred est à utiliser uniquement par le patient pour qui il est prescrit. Si vous avez d’autres questions sur l’utilisation de ce médicament, demandez plus d’informations à votre médecin ou à votre pharmacien. http://solupredsansordonnance.space/soluprede-20-mg/ Cialis Pharmacie En Ligne, Stay Hard After Orgasm, Grabatto.

 7. Your comment is awaiting moderation.

  Il importe, avant la mise en route du traitement, d’Г©carter toute possibilitГ© de foyer viscГ©ral, notamment tuberculeux, et de surveiller, en cours de traitement, l’apparition de pathologies infectieuses. Continuer Г  prendre Solupred mГЄme si vous vous sentez bien. http://solupredsansordonnance.space/solupred-drogue/ Les prix de cialis, generique cialis en suisse, Neckarmueller. Permis ensuite de travailler en reseau local Novell, davoir acces en ligne aux.

 8. Your comment is awaiting moderation.

  Ce risque est augmenté lors de la co-prescription avec des fluoroquinolones et chez les patients dialysés avec hyperparathyroïdisme secondaire ou ayant subi une transplantation rénale. La substance active de ce médicament (la prednisolone) peut rendre positifs les tests pratiqués lors des contrôles anti-dopage. La Solupred est à utiliser uniquement par le patient pour qui il est prescrit. http://solupredsansordonnance.space/prednisolone/ Vente canada escompte de pfizer 100mg inde acheter cialis ligne pharmacie. Le, canadien de pharmacie cialis viagra achat professionnel ligne, achetez oщ.

 9. Your comment is awaiting moderation.

  Ne jetez aucun médicament au tout-à-l’égout ou avec les ordures ménagères. Le dosage de Solupred 20 mg est adapté si vous débutez un traitement ou si vous devez prendre un traitement sur une courte durée nécessitant des doses moyennes ou fortes. http://solupredsansordonnance.space/medicament-solupred-20-mg/ Vente de cialis, pharmacie generique cialis, Girlmuseum Magasin.

 10. Your comment is awaiting moderation.

  Demandez Г  votre mГ©decin avant de modifier la dose de votre mГ©dicament de diabГЁte. Ce mГ©dicament passe dans le lait maternel. http://solupredsansordonnance.space/solupred-generique-sans-ordonnance/ Du Canada de, 5mg en ligne tadalafil professionnel generique pharmacie inde.

 11. Your comment is awaiting moderation.

  Ce médicament, indispensable à votre santé, est le plus souvent bien toléré lorsque l’on suit les recommandations et notamment le régime pauvre en sel, en sucre et riche en protéines. Ne jetez aucun médicament au tout-à-l’égout ou avec les ordures ménagères. Ces tests mai être utilisé pour surveiller votre état de santé ou vérifier les effets secondaires. http://solupredsansordonnance.space/generique-solupred-20-mg/ en ligne inde cipla.Acheter tadalafil en ligne de lInde.

 12. Your comment is awaiting moderation.

  Solupred mai abaisser la capacitГ© de votre corps pour combattre l’infection. PrГ©venez votre mГ©decin si vous remarquez des signes d’infection tels que fiГЁvre, maux de gorge, Г©ruption cutanГ©e, ou des frissons. Son action est utile dans le traitement de nombreuses affections inflammatoires ou allergiques. http://solupredsansordonnance.space/cortancyl/ Mon pharmacien conseil: Vente de produits de parapharmacie et.

 13. Your comment is awaiting moderation.

  Solupred garder hors de la portГ©e des enfants et loin des animaux. La Solupred est trouvГ©e dans le lait maternel. Si vous n’avez pas eu la varicelle, le zona, la rougeole, Г©viter tout contact avec quelqu’un qui le fait. http://solupredsansordonnance.space/generique-solupred-20-mg/ Vente canada escompte de pfizer 100mg inde acheter cialis ligne pharmacie. Commander viagra en ligne, pharmacie canada viagra, Aebys.

 14. Your comment is awaiting moderation.

  Ne prenez pas 2 doses Г  la fois. https://fr.ulule.com/solupred-pas-cher/ L’emploi des corticoГЇdes nГ©cessite une surveillance particuliГЁrement adaptГ©e, notamment chez les sujets ГўgГ©s et en cas de colites ulcГ©reuses (risque de perforation), anastomoses intestinales rГ©centes, insuffisance rГ©nale, insuffisance hГ©patique, ostГ©oporose, myasthГ©nie grave.

 15. Your comment is awaiting moderation.

  En cas d’antГ©cГ©dent ulcГ©reux, la corticothГ©rapie peut ГЄtre prescrite, avec une surveillance clinique et au besoin aprГЁs fibroscopie. https://fr.ulule.com/acheter-solupred-france/ Ils ont besoin de vГ©rifications mai croissance rГ©guliГЁre, tandis qu’ils font la Solupred.

 16. Your comment is awaiting moderation.

  Ce médicament, indispensable à votre santé, est le plus souvent bien toléré lorsque l’on suit les recommandations et notamment le régime pauvre en sel, en sucre et riche en protéines. https://fr.ulule.com/acheter-solupred-belgique/ Il est très important de suivre régulièrement le traitement et de ne pas le modifier, ni l’arrêter brutalement sans l’avis de votre médecin.

 17. Your comment is awaiting moderation.

  Il importe, avant la mise en route du traitement, d’Г©carter toute possibilitГ© de foyer viscГ©ral, notamment tuberculeux, et de surveiller, en cours de traitement, l’apparition de pathologies infectieuses. https://fr.ulule.com/acheter-solupred-en-ligne/ La substance active de ce mГ©dicament (la prednisolone) peut rendre positifs les tests pratiquГ©s lors des contrГґles anti-dopage.

 18. Your comment is awaiting moderation.

  La Solupred est Г  utiliser uniquement par le patient pour qui il est prescrit. https://fr.ulule.com/acheter-solupred-france/ Ces tests mai ГЄtre utilisГ© pour surveiller votre Г©tat de santГ© ou vГ©rifier les effets secondaires.

 19. Your comment is awaiting moderation.

  Les corticoГЇdes oraux ou injectables peuvent favoriser l’apparition de tendinopathie, voire de rupture tendineuse (exceptionnelle). PrГ©venez votre mГ©decin si vous remarquez des signes d’infection tels que fiГЁvre, maux de gorge, Г©ruption cutanГ©e, ou des frissons. La survenue d’une anguillulose maligne est un risque important. solupred achat vente Pharmacie En Ligne France Levitra, Conservatoire de Paris.

 20. Your comment is awaiting moderation.

  La dose Г  utiliser est dГ©terminГ©e par votre mГ©decin, en fonction de votre poids et de la maladie traitГ©e. Swallow Solupred ensemble. solupred pharmacie en ligne Cialis en ligne, tadalafil 10mg, Eurovelo Magasin en ligne de. Vente de cialis, prix de vente cialis, Feaps Drugstore en ligne.

 21. Your comment is awaiting moderation.

  Le dosage de Solupred 20 mg est adapté si vous débutez un traitement ou si vous devez prendre un traitement sur une courte durée nécessitant des doses moyennes ou fortes. Si vous avez d’autres questions sur l’utilisation de ce médicament, demandez plus d’informations à votre médecin ou à votre pharmacien. Assurez-vous de conserver tous les médecins et les nominations de laboratoire. solupred sans ordonnance en pharmacie Pille Cialis pharmacie en ligne en france 100mg tabletten und Viagra kostnad. Allopharma, Pharmacie en ligne, Parapharmacie en ligne.

 22. Your comment is awaiting moderation.

  Ne manquez aucune dose. Son action est utile dans le traitement de nombreuses affections inflammatoires ou allergiques. solupred casablanca achat en ligne Viagra en ligne, prescription libre de viagra, Activeeurope Magasin. Commander viagra en ligne, pharmacie viagra sans ordonnance.

 23. Your comment is awaiting moderation.

  Г‰viter tout contact avec des gens qui ont un rhume ou une infection. Tous les sujets venant d’une zone d’endГ©mie (rГ©gions tropicale, subtropicale, sud de l’Europe) doivent avoir un examen parasitologique des selles et un traitement Г©radicateur systГ©matique avant la corticothГ©rapie. acheter patches solupred Solde de viagra, viagra cialis en ligne, Charita Pharmacie en ligne.

 24. Your comment is awaiting moderation.

  La survenue d’une anguillulose maligne est un risque important. Discutez avec votre mГ©decin avant de recevoir tout vaccin. vente solupred Pharmacie Canadienne Cialis, Pharmacie En Ligne, Espaces. Achat marque vente professionnel pharmacie ligne, commandez le sildenafil prix.

 25. Your comment is awaiting moderation.

  Ces mesures contribueront à protéger l’environnement. Ne pas casser, écraser, mâcher ou avaler avant. Cependant, si vous oubliez de prendre une dose, continuez le traitement normalement. generique solupred Provinces planifient la mise en place dun portail en ligne pour ces derniers.

 26. Your comment is awaiting moderation.

  PrГ©venez votre mГ©decin si vous remarquez des signes d’infection tels que fiГЁvre, maux de gorge, Г©ruption cutanГ©e, ou des frissons. En cas de traitement prolongГ©, suivez les recommandations de votre mГ©decin pour la diminution des doses. Tenir ce mГ©dicament hors de la vue et de la portГ©e des enfants. achat solupred en suisse Australie pharmacie en ligne tadalafil vente sans ordonnance sildenafil levitra. Remede tarif en pharmacie, sans ordonnance dapoxetine sens ordonnance.

 27. Your comment is awaiting moderation.

  Éviter tout contact avec des gens qui ont un rhume ou une infection. Ne pas ranger dans la salle de bain. solupred pharmacie en ligne Acquisition de viagra, achat viagra en ligne, Clonemagazine. En canada ordonnance ligne, pour generique levitra cialis pfizer oщ acheter.

 28. Your comment is awaiting moderation.

  Ne pas casser, Г©craser, mГўcher ou avaler avant. Il peut nГ©anmoins entraГ®ner, selon la dose et la durГ©e du traitement, des effets plus ou moins gГЄnants. La dose Г  utiliser est dГ©terminГ©e par votre mГ©decin, en fonction de votre poids et de la maladie traitГ©e. solupred achat en ligne Ordre sildenafil cipla le prix pharmacie vente generique achat pilule, ligne libre.

 29. Your comment is awaiting moderation.

  La corticothГ©rapie peut favoriser la survenue de diverses complications infectieuses dues notamment Г  des bactГ©ries, des levures et des parasites. Cependant, si vous oubliez de prendre une dose, continuez le traitement normalement. prix solupred Commander viagra en ligne, vente viagra canada, Transportgooru.

 30. Your comment is awaiting moderation.

  Ce médicament ne sera utilisé pendant la grossesse qu’en cas de nécessité. Ne manquez aucune dose. generique solupred Sexual activists of pain.If confusing side is ensured this is mainly the most. Commande de cialis, cialis en ligne, Tecsidel Magasin en ligne de.

 31. Your comment is awaiting moderation.

  Contactez votre mГ©decin ou votre prestataire de soins de santГ© immГ©diatement si l’un de ceux-ci s’appliquent Г  vous. Dites Г  votre mГ©decin ou dentiste que vous prenez Solupred avant de recevoir tous les soins mГ©dicaux ou dentaires, des soins d’urgence, ou la chirurgie. equivalent solupred belgique Viagra avec une remise, viagra pharmacie en ligne, Correlation.

 32. Your comment is awaiting moderation.

  Discutez avec votre mГ©decin avant de recevoir tout vaccin. Pour ГЄtre efficace, ce mГ©dicament doit ГЄtre utilisГ© rГ©guliГЁrement. achat solupred Les prix de levitra, levitra 5mg prix, Filosoffen Pharmacie en ligne. Le prix de viagra, sildenafil en pharmacie, Rhine Magasin en ligne.

 33. Your comment is awaiting moderation.

  En cas d’antГ©cГ©dent ulcГ©reux, la corticothГ©rapie peut ГЄtre prescrite, avec une surveillance clinique et au besoin aprГЁs fibroscopie. Si vous avez d’autres questions sur l’utilisation de ce mГ©dicament, demandez plus d’informations Г  votre mГ©decin ou Г  votre pharmacien. Certains mГ©dicaments peuvent augmenter les effets de Solupred 20 mg, comprimГ© orodispersible et il est possible que votre mГ©decin souhaite vous surveiller attentivement si vous prenez ces mГ©dicaments (y compris certains mГ©dicaments pour traiter l’infection Г  VIH : ritonavir, cobicistat). solupred patchs Pharmacie En Ligne Viagra, Dove posso acquistare viagra originale, Where to. Achat de viagra en ligne, prix sildenafil generique, Camcolubricants.

 34. Your comment is awaiting moderation.

  Par conséquent, l’allaitement est à éviter durant le traitement. Le dosage de Solupred 20 mg est adapté si vous débutez un traitement ou si vous devez prendre un traitement sur une courte durée nécessitant des doses moyennes ou fortes. En vérifiant votre glycémie de près. solupred casablanca achat en ligne Europecheapmeds.org, Viagra et cialis en ligne livraison rapide.Acheter du.

 35. Your comment is awaiting moderation.

  Solupred garder hors de la portГ©e des enfants et loin des animaux. La substance active de ce mГ©dicament (la prednisolone) peut rendre positifs les tests pratiquГ©s lors des contrГґles anti-dopage. Si vous ГЄtes ou seront d’allaiter pendant que vous utilisez Solupred, vГ©rifiez auprГЁs de votre mГ©decin. acheter solupred en ligne Exemplaire de viagra, viagra en vente, Petwalk Pharmacie.

 36. Your comment is awaiting moderation.

  Il peut nГ©anmoins entraГ®ner, selon la dose et la durГ©e du traitement, des effets plus ou moins gГЄnants. Cependant, si vous oubliez de prendre une dose, continuez le traitement normalement. solupred vente en ligne CASS Europe has a Career Center and Enterprise Relations that provides.

Leave a Comment