Учора автоматична міжпланетна станція NASA InSight, запущена з Землі 5 травня цього року, успішно сіла на поверхню Марса в північній півкулі планети, в районі нагір’я Елізій. Це сталося 26 листопада о 21:54 за українським часом.
Як повідомляється на сайті агентства, апарат здійснив посадку через сім місяців після запуску і подолав 458 мільйонів кілометрів.
Апарат опустився на поверхню планети при швидкості близько восьми кілометрів на годину. Його гальмування зі швидкості майже 20 тисяч кілометрів на годину почалося на відстані близько 125 кілометрів від поверхні.
Вхід в атмосферу Марса NASA назвало “сімома хвилинами жаху”. З 1960-х років була здійснена 21 спроба посадити апарати на Червону планету, але успіху досягли всього сім місій, усі вони – американські. InSight став восьмим дослідним зондом, які будь-коли працювали на Марсі.
Посадка в районі марсіанських вулканів купол Гекати, гора Елізій і купол Альборо стала кульмінацією подорожі космічного корабля до Червоної планети. Головне завдання апарата – здійснити якісні сейсмологічні спостереження на планеті й виміряти потік тепла з надр Марса. Для цього зонду InSight треба пробурити найглибшу в історії планети свердловину – глибиною п’ять метрів. Таким чином на отримані дані не впливатимуть коливання температури на поверхні.
Після успішної посадки апарат NASA Mars InSight надіслав своє перше фото з поверхні Марса. Зображення з’явилося на екрані в центрі управління польотом NASA через кілька хвилин після посадки. На знімку видно дрібні частинки марсіанського пилу.
Протягом 26 земних місяців InSight вивчатиме на Марсі внутрішню структуру планети, реєструватиме температуру ґрунту і сейсмічні поштовхи. Це дозволить дослідникам отримати додаткові відомості про те, як були сформовані кам’янисті космічні тіла в Сонячній системі.
Розробка, створення і запуск зонду InSight обійшлися у 850 мільйонів доларів.