У підвалах Трапезної церкви Софійського монастиря (фото: facebook.com / Вадим Кириленко)
Під час проведення комплексу реставраційних робіт на території Софії Київської у підземній частині Трапезної церкви було виявлено підземні ходи, повідомляє РБК-Україна. Про це розповів перший заступник гендиректора національного заповідника “Софія Київська” Вадим Кириленко у своєму Facebook.
Трапезна церква Софійського монастиря, яку називають Тепла Софія або Мала Софія, є пам’яткою архітектури в стилі українського бароко. Була збудована у 1722-1730 роках.
Трапезна церква Софійського монастиря (фото: uk.wikipedia.org)
При цьому перша відома трапезна Софійського монастиря вперше згадується у 1682 році – вона була дерев’яною та мала церкву. Ця трапезна згоріла під час пожежі на території монастиря у 1697 році. Однак тоді вціліли підвали та стіни першого поверху, які були використані для будівництва нової будівлі.
Наразі проводяться археологічні та реставраційні заходи у підвалах Трапезної церкви. Вадим Кириленко зазначив, що були здійснені дуже цікаві відкриття та опублікував фото проведення робіт.
У підвалах Трапезної церкви Софійського монастиря виявлено підземні ходи (фото: facebook.com / Вадим Кириленко)
Так, фахівці та вчені знайшли у підвалі цієї церкви три оголовки підземних ходів, які раніше ніким не були досліджені.
“Попрацювавши в архівах, з’ясували, що коли у 19 столітті Трапезну церкву добудовували, ці підземні ходи вже тоді були завалені землею, їх ніхто не дослідив, і куди вони ведуть – невідомо”, – розповів головний реставратор нацзаповідника “Софія Київська”, передає ТСН.
При цьому Кириленко зазначив, що раніше було проведено біолокацію території заповідника і локатор показує, що один із цих трьох ходів веде до Софійського собору.
Археологи продовжують дослідження на території національного заповідника “Софія Київська” (фото: facebook.com / Вадим Кириленко)
Відомо, що глибина цього ходу за 6 метрів від рівня землі. При цьому підземний хід обкладений цеглою та прокладений під кутом.
“Одне із припущень, яке було підтверджено біолокацією, що десь під Софійським собором, на глибині 9 метрів, є якась віртуальна камера. Що це таке – поки залишається загадкою”, – каже він.
Нині тут працюють археологи, і науковці поставили собі за мету розкрити підземні ходи та повністю їх дослідити.
“Роботи багато – це справжній Клондайк для вчених, адже підвал завалений побутовим сміттям 18 та 19 століття. Знаходимо масу цікавих матеріалів, які показують побут киян того часу”, – розповідає Кириленко.
Читайте також:
Графіті храму доби Галицько-Волинського князівства
Княжа Україна-Русь у графіті Софійського собору. Кияни писали і про особисте життя