Від Антарктиди відколовся новий гігантський айсберг

Ілюстративне фото НАНЦ


В районі Антарктики, де знаходиться британська антарктична станція Галлей, відколовся ще один гігантський айсберг. Це вже третій крижаний блок, що відокремився тут за останні три роки, повідомляє ZN.UA з посиланням на ВВС.

Новий айсберг не такий великий, як попередні, але його площа становить 380 квадратних кілометрів, тобто його можна порівняти з островом Вайт – найбільшим островом біля узбережжя Англії.

Розміром із цілий острів: від Антарктиди відколовся новий гігантський айсбергАйсберг відколовся від льодовика Бранта

Британська антарктична служба (BAS) вжила запобіжних заходів і перемістила Галлей у 2017 році через побоювання з приводу поведінки місцевого льоду. Будівлі станції пересували на лижах. З того часу персонал регулярно залишає станцію на зимові місяці.

Станція Halley (Галлей або, як її ще іноді називають, Галлі) на вигляд схожа на величезну гусеницю.

Галлей знаходиться на вершині шельфового льодовика Бранта – це плавучий виступ льодовиків, які стікали з континенту в море Ведделла. Передній край цього льодовика періодично скидає айсберги.

У 2021 році на шельфі утворився айсберг розміром з Париж (1300 квадратних кілометрів) під назвою A74, а в 2023 році був ще більший блок (1500 квадратних кілометрів) розміром з Лондон, відомий як А81.

Новий айсберг відноситься до гігантської тріщини, яку виявили на шельфі 31 жовтня 2016 року та прозвали Гелловінською тріщиною. Тепер з’явився ще один розлом, перпендикулярний до неї, який і призвів до появи нового айсберга.

BAS знала, що айсберг відокремиться завдяки двом приладам GPS, які були встановлені на нього.

“Це одночастотні GPS-навігатори, тому вони не особливо точні, але вони повідомляють вам, коли відбувається щось серйозне, і ми бачили рух на кілька сотень метрів протягом години, що є хорошим показником того, що айсберг відірвався від шельфового льодовика.”, – Заявив гляціолог Олівер Марш.

Супутникові знімки підтверджують дані GPS. Наразі айсберг з усіх боків оточений морською водою.

Втрати такої великої кількості льоду за три роки прискорюють сповзання льодовика Бранта у море. Історично склалося так, що швидкість його руху становила 400–800 м на рік. Наразі ж він рухається зі швидкістю близько 1300 м на рік.


Читайте також:

Ніжний доторк айсберга 

Покинута полярна станція Halley VI продовжує працювати в автономному режимі 

Найбільший у світі айсберг почав дрейфувати вперше за тридцять років 

Парад Айсбергів. Відео 

 

 

Related posts

Leave a Comment