25 країн-учасниць Договору про Антарктику висловили підтримку Україні у зв’язку зі збройною агресією РФ

На щорічній нараді Договору про Антарктику 25 країн-учасниць висловили рішучу підтримку Україні у зв’язку зі збройною агресією РФ та влаштували демарш під час виступу російського представника, демонстративно залишивши залу засідань. Як повідомляє сайт НАНЦ, це відбулося учора, 24 травня 2022 року, в Берліні, де триває 44-та Консультативна нарада Договору.

“Цей захід – по суті найголовніша подія року в елітному клубі антарктичних країн, яку можна порівняти з засіданням Генасамблеї ООН – тільки для учасників Договору про Антарктику. На нараді вирішуються всі найголовніші питання спільного управління та взаємодії на крижаному континенті. Загалом учасниками Договору є 54 країни, але право голосу мають лише 29 Консультативних Сторін, серед яких і Україна”, – пояснив заступник Міністра освіти і науки України, очільник української делегації Олексій Шкуратов.

На урочистому пленарному засіданні з нагоди відкриття наради виступив представник України, радник-посланник Посольства України в Німеччині Максим Ємельянов. Він ознайомив делегатів з наслідками повномасштабного вторгнення РФ на територію України та впливу російської агресії на українську антарктичну програму.

“Система Договору про Антарктику була заснована у дусі міжнародної наукової співпраці на противагу спробам мілітаризації та територіальних претензій. Очевидно, що Росія не доросла до того рівня, щоб поважати міжнародно визнані кордони інших держав та право своїх сусідів на самостійне існування. Така держава-агресор не заслуговує бути членом міжнародних організацій та має бути повністю ізольована”, – підкреслив Максим Ємельянов.

У відповідь Франція (яка нині головує у Раді Європи) озвучила спільну заяву від імені 11 країн-членів ЄС (серед яких також Бельгія, Нідерланди, Німеччина, Італія, Польща, Болгарія, Чехія, Іспанія, Швеція та Фінляндія) щодо повної підтримки України і засудження російської агресії. До цієї заяви приєдналися делегації Норвегії, Румунії, Японії, Індії, Австралії, Нової Зеландії, Великої Британії та США, а також низки латиноамериканських країн – Бразилії, Аргентини, Чилі, Еквадору, Колумбії та Уругваю. Тобто загалом до заяви долучилися 25 країн, з яких 23 є Консультативними Сторонами.

Під час виступу російського представника українська делегація демонстративно залишила залу засідань. Наш демарш підтримали делегації зазначених вище країн, представники яких теж вийшли із зали.

“У такий спосіб більшість країн Договору показали, що антарктичний світ – це цивілізований світ, в якому не місце російським варварам. Ми сподіваємося, що це лише перший крок до майбутнього обмеження будь-якої діяльності РФ у міжнародно-правовій системі Договору про Антарктику, на чому ми активно наполягаємо впродовж усієї цьогорічної наради”, – зазначив заступник Міністра освіти і науки України Олексій Шкуратов.

Важливо також, що представник США під час виступу вже оголосив про два наміри в цьому напрямі: денонсування Меморандуму про взаєморозуміння між Урядами США і РФ про співробітництво в Антарктиці від 2012 року та блокування головування РФ у будь-яких робочих групах та суміжних заходах у межах Договору про Антарктику.

Прапор Антарктиди — неофіційний прапор континенту, прийнятий організацією Антарктичного договору в 2002 році.

Related posts

Leave a Comment