Озоновий шар Землі поволі відновлюється

Сьогодні, 16 вересня – Міжнародний день охорони озонового шару (International Day for the Preservation of the Ozone Layer). Він був проголошений Генеральною асамблеєю ООН у 1994 році і відзначається в пам’ять про день підписання Монреальського протоколу.

Історія вивчення озону сягає далекого 1785 року, коли голландський фізик Ван Марум вперше його виявив. Тривалі дослідження відкрили корисні та шкідливі для людини властивості цього газу. Про це повідомляє ІА АСС з посиланням на Всеукраїнську екологічну лігу.

Озон (03, активний кисень) надзвичайно потужний окислювач та дезінфікуюча речовина, яка дуже швидко вбиває бактерії, віруси, грибки і впливає на мікроорганізми, стійкі до дії хлору. Сьогодні озон вважається популярним і дуже ефективним засобом знезараження води, повітря та очищення продуктів харчування. В даний час 95% питної води в Європі та США проходить підготовку з використанням озону. Озонування застосовують також при очищенні стічних вод від фенолів, нафтопродуктів, ціанідів, сульфідів та інших небезпечних для довкілля домішок.

«Озонові дірки»

Масштабне вивчення фізичних та хімічних властивос­тей цього нестійкого газу, його просторової локалізації дало можливість виділити атмосферний тропосферний та атмосферний стратосферний озон. Перший концен­трується в приземному шарі і є забруднювачем, справля­ючи за умов підвищеної концентрації загальнотоксичний, подразнювальний, канцерогенний і мутагенний вплив на організми. Останній, будучи продуктом впливу сонячного випромінювання на атмосферний кисень, утворює у страто­сфері на висоті 20-50 км над поверхнею Землі озоновий шар, який по-суті є рятівником планети від згубного жорсткого ультрафіолетового випромінювання. Руйнування озонового шару стало однією з наймасштабніших екологічних про­блем, з якими людство увійшло у нове тисячоліття. Почали зʼявлятися так звані «озонові дірки» – місця, де концентра­ція озону в багато разів нижча, ніж мала б бути, в результаті чого ця частина атмосфери є набагато легше проникною для шкідливого ультрафіолету. У 1985 році вчені виявили першу озонову діру над Антарктидою, її діаметр становив 1000 км. Пізніше схоже за властивостями утворення, але значно меншого розміру, виявили над Арктикою.

Концепція збереження озонового шару

Вирішення цієї глобальної проблеми можливе лише на планетарному рівні, тому прогресивно налаштована світова спільнота 22 березня 1985 року зібралась у Відні, де була прийнята рамкова угода – концепція збереження озонового шару, названа Віденською конвенцією.

16 вересня 1987 року в Монреалі (Канада) відповідно до Віденської конвенції був розроблений Монреальський протокол про речовини, що руйнують озоновий шар, який був підписаний і набув чинності 1 січня 1989 року. Його мета – захист озонового шару за допомогою скорочення (або припинення) виробництва і споживання деяких хімічних речовин, які руйнують озоновий шар. Експерти відзначають, що він є найефективнішим у світі багатостороннім договором з охорони навколишнього середовища.

Україна у 1985 році підписала, а наступного року рати­фікувала Віденську конвенцію, а 20 вересня 1988 року приєдналася до Монреальського протоколу. Міжнародний день охорони озонового шару Землі проголошений Генеральною асамблеєю ООН в 1994 році і відзначається в памʼять про день підписання Монреальського протоколу.

За висновками дослідників, які проводили роботи під егідою Програми ООН з навколишнього середовища, озоновий шар Землі починає повільно відновлюватися. Вчені підрахували: якщо країни, які підписали протокол, будуть його дотримуватися і в майбутньому, то можна сподіватися, що озоновий шар відновиться до 2050 року, повідомляє Всеукраїнська екологічна ліга.

На антарктичній станції  «Академік Вернадський» українські полярники ведуть вимірювання і дослідження озонового шару вже протягом 25 років, продовжуючи традицію британців, які саме на цій станції, що тоді носила назву «Фарадей», відкрили «озонову дірку».

Гідрометеоролог 25-ї Української антарктичної експедиції Анна Соіна (Anna Soina) в цей день розмістила такий текст на своїй сторінці у фб, проілюструвавши його яскравим фото:

«В міжнародний день озону проводжу тестування красуні Вірджинії, саме так на Вернадському звуть спектрофотометр Добсона, за допомогою якого і проводять вимірювання рівня озонового шару. Сьогодні, згідно крайнього виміру, рівень озону над нами 181 одиниця Добсона, тож незважаючи на хмарність при виході на вулицю треба обов’язково захищати відкриті ділянки шкіри.

Заходи, які було прийнято в світі для захисту озонового шару таки спрацювали і, як еколог за фахом, дуже цьому радію та маю надію, що й інші глобальні проблеми людство вирішить рано чи пізно так же ефективно. Хочу побажати всім в цей день любити нашу Землю, захищати, оберігати її – вона наш дім, до того ж дуже красивий і дивовижний:)».

Related posts

Leave a Comment