Сім причин, чому важливо досліджувати Антарктику

До Дня науки фб-сторінка НАНЦ розмістила допис, у якому відзначає, чому важливо вивчати Антарктику.

  1. Хто з нас не мріяв стати космонавтом і підкорювачем інших планет? Поки космічні польоти ще дуже дорогі, краще зрозуміти космос та його умови багато в чому допомагає саме Антарктида. Йдеться як про фундаментальні наукові дослідження, так і вирішення суто прикладних задач в умовах наднизьких температур, жорсткого ультрафіолетового випромінювання та екстремальних навантажень на різні матеріали та пристрої. Звісно, що на інших планетах ситуації та умови можуть суттєво змінюватися, але Антарктида – це чудовий полігон для тестування новітніх матеріалів та технологій і загалом підготовки до космічних досліджень.
  2. В Антарктиці всі станції вносять результати своїх метеорологічних, геофізичних та інших вимірювань у єдині величезні бази даних. Можливість недорого працювати з надвеликими масивами даних, так звані БігДата, з’явилася відносно недавно, але вже дала життя великій кількості цікавих відкриттів у різних галузях як прикладної, так і фундаментальної науки. Наприклад, проаналізувавши дані полярних спостережень за “космічною погодою” за 40 років, українські вчені створили модель, яка дозволяє прогнозувати аномальне потепління стратосфери і передбачати такі катастрофічні явища, як лісові пожежі в Австралії 2020 року, за півроку до подій.
  3. Хто володіє інформацією, той володіє світом і зможе його врятувати! Вже зараз НАНЦ є провайдером актуальної інформації щодо стану магнітосфери Землі (її використання дуже важливе для авіакомпаній), озонового шару, біорізноманіття, зміни клімату тощо. Ці дані використовуються різними організаціями в усьому світі та вкрай необхідні, щоб розробити глобальну стратегію розвитку людства.
  4. Антарктика та Арктика – це “кухня погоди” для всього світу. Прогностичні моделі клімату, які використовують дані постійного моніторингу температур як повітря, так і морської води та темпів утворення та танення льоду, дозволяють передбачати такі погодні явища, як зливи чи посухи, а отже – краще підготуватися до зміни клімату на всій Землі. Приміром, ці моделі важливі для сільського господарства, щоб запобігти голоду.
  5. Як ми вже казали, Антарктика – це один з найскладніших в плані температур та погодних умов регіон, але існують рослини та тварини, що пристосувалися до цього суворого світу. Дослідження механізмів їхньої адаптації дозволить використати секрети їхньої “суперсили” на користь людству.
  6. Полярні дослідження – це насамперед міжнародні і міждисциплінарні дослідження. Це наука на вістрі прогресу, це все ще поле для відносно швидких відкриттів та вхід у клуб авторів найвпливовіших наукових журналів на кшталт Science, Nature та навіть у ТОП 100 впливових людей світу.
  7. Наукові дослідження в Антарктиді – це романтизм справжнього екстриму на найбільш дикому та безлюдному материку посеред неймовірної сили та краси природи, де твоїми найближчими сусідами стають пінгвіни, кити, тюлені та інші тварини. І це не просто екстремальний туризм, а й почесна, наповнена глибокими сенсами захоплива робота. Як і інші дослідження, вона дозволяє задовольняти власну допитливість та рухати вперед усю людську цивілізацію.

При цій нагоді Національний антарктичний науковий центр запрошує до лав антарктичних науковців нових дослідників.

Фото: Ян Бахмат

 

Related posts

Leave a Comment