Учені розкривають столітню таємницю кривавого водоспаду в Антарктиді

Кривавий водоспад являє собою багряного кольору воду, яка час від часу сочиться з тріщин льодовика Тейлора в озеро Бонні у Східній Антарктиді. Він отримав свою назву через “кривавий вигляд”, який особливо моторошно виділяється на тлі яскраво білої поверхні решти льодовика, пише видання Фокус із посиланням на Live Science.

Уперше це дивовижне місце відкрив географ, антрополог і дослідник Томас Гріффіт 1911 року під час нещасливої експедиції Терра Нова. Тоді вченому вдалося пережити всі небезпеки, а згодом він дав своє ім’я як льодовику, що сочиться червоною водою, так і долині, в яку він впадає.

Спочатку вчені вважали, що кривавий колір водоспаду обумовлений цвітінням червоних водоростей. Однак тепер стало відомо, що справа зовсім не у водоростях. Дослідження показали, що води водоспаду багаті на залізо, яке вступає в реакцію з киснем повітря, коли вода сочиться з тріщин льодовика, внаслідок чого вона забарвлюється в багряний колір.

Цікаво, що на відміну від будь-якої іншої талої води, вода Кривавого водоспаду насправді солона, а це вказує на окреме джерело солоної води всередині льодовика. У попередньому дослідженні вчені виявили приховане серце водоспаду на глибині близько 400 метрів під льодами й за 90 метрів від Кривавого водоспаду.

Дослідники зазначають, що розмір “серця” Кривавого водоспаду все ще залишається загадкою, однак припускають, що він утворився, коли давня морська вода затопила Сухі долини Мак-Мердо. Після льодовик Тейлор замерз. На жаль, вчені також не можуть встановити час можливої повені, припускають, вона могла статися в проміжку від 5,5 мільйона до 20 000 років тому.

Ще одним цікавим фактом є те, що вода у водоймі, попри стабільність льодовика, має температуру значно нижчу за нуль. Вчені вважають, це пов’язано з тим, що вода під час замерзання виділяє тепло, нагріваючи навколишню територію, а також тому, що для замерзання солоної води потрібні нижчі температури, ніж для прісної води.

За словами професора Коледжу наук про Землю, океан і атмосферу Університету штату Орегон Ерін Петтіт, льодовик Тейлора — найхолодніший з усіх відомих льодовиків, у якому постійно тече вода. Відомо, що Кривавий водоспад зовсім не скидає води постійно, це відбувається епізодично, проте ніхто досі не може зрозуміти, чому це відбувається. До слова, інше дослідження також показує, що в цих солоних водах мешкають мікроорганізми, що потенційно відкриває нові можливості для пошуку позаземного життя.


Читайте також:

«Кровопад» в Антарктиді 

Найбільші у світі пустелі 

 

Related posts

Leave a Comment