Найбільші у світі пустелі

Земля Вікторії в Антарктиді. Фото: Jeff Miller


Пустелі на нашій планеті можуть мати різні форми: вони можуть бути вкриті пісками або являти собою крижані щити. Видання Live Science та focus.ua розповідають про дві пустелі на планеті, які є найбільшими у світі. Але навіть у таких місцях існує життя.

За словами Джонатана Вілле з Університету Гренобля (Франція) будь-який регіон на планеті, в якому за рік випадає менше 25 см опадів вважається пустелею. Тому на планеті існує дві найбільші у світі пустелі — це Антарктида, яка є найбільшою холодною пустелею та Сахара, яка є найбільшою спекотною пустелею.

За словами Вілле, якщо зважати на розміри, то взагалі найбільшою пустелею на планеті потрібно вважати саме Антарктиду, площа якої становить 14,2 млн кв. км. А на другому місці знаходиться пустеля Сахара з площею 9,2 млн кв. км.

За словами вченого, в Антарктиді є місця, де опади не випадали останні 14 млн років. Наприклад, через дуже низькі температури, сильний вітер та особливості ландшафту так довго опади не випадали в регіоні під назвою Сухі долини Мак-Мердо, який знаходиться на території Землі Вікторії. Площа цього регіону становить приблизно 8 000 кв. км, тут дуже сухо, навіть як для пустелі, а ще це місце не вкрите ні снігом, ні льодом.

Сухі долини Мак-Мердо, пустеля, найбільша пустеля

Фото: Wikipedia

Виняток становлять кілька озер, які постійно вкриті льодом. Але навіть у цьому посушливому і, здавалося б, безплідному місці існують мікроби, мохи та лишайники. До речі, Сухі долини Мак-Мердо настільки сильно нагадують умови на Марсі, що NASA у 70-х роках минулого століття проводило тут випробування своїх космічних апаратів “Вікінг”.

Що стосується пустелі Сахара, яка покриває північну частину Африки, цей регіон є повною протилежністю Антарктиди. По-перше, тут спекотно, а ще ця пустеля вкрита піском і вирізняється великим ландшафтним і біорізноманіттям. За словами Андре Вісенте Ліза з Університету Порту (Португалія) Сахара демонструє наявність різних географічних особливостей, а також мінливість клімату залежно від розташування того чи іншого регіону пустелі. Це саме стосується й більшої, ніж в Антарктиді, різноманітності форм життя. У Сахарі можна знайти не лише відомі піщані дюни, а й кам’янисту місцевість, солончаки, гори та савани, в яких може навіть існувати вода.

Фото: Victoria Gu / Getty Images.

За словами Ліза, незважаючи на не зовсім сприятливі умови для життя в Сахарі, живе досить велика кількість живих істот, які адаптувалися до цієї місцевості. Крім ящірок, змій, скорпіонів, жуків і мурах і навіть кількох видів жаб, у Сахарі живуть ссавці та птахи.

За словами Вілле, пустелі лише на перший погляд здаються безплідними місцями, але насправді вони є домом для різних живих істот, які мешкають на нашій планеті.


Читайте також:

Цивілізація – це добре, але за її межами – увесь Всесвіт

«Зоряний вир» над пустелею Атакама 

Кому належить Антарктида? 

Related posts

Leave a Comment