Учені знайшли рештки тропічного лісу в Антарктиді

Учені виявили в Антарктиді сліди стародавнього тропічного лісу. У колись теплому середовищі густа рослинність покривала цілий антарктичний континент. Про це повідомляє Science alert.

У Західній Антарктиці, поблизу льодовика Твейтс, за 900 км від Південного полюса науковці дістали з глибини близько 30 м нижче дна океану шар, сформований на суші, а не в океані. Учасники полярної експедиції зауважують, що ніхто до цього моменту не витягував з-під землі зразок крейдяного періоду у настільки південній точці земної кулі.

Спрощена карта Південно-Полярного регіону близька 90 мільйонів років тому.

Під час рентгенівської комп’ютерної томографії дослідники виявили складну мережу скам’янілих коренів рослин, а мікроскопічний аналіз підтвердив ознаки спор і пилку, що вказують на збережені рештки давнього тропічного лісу, який імовірно існував в Антарктиді понад 90 мільйонів років тому – до того, як ландшафт перетворився у безплідну льодяну пустелю.

“Численні рослинні рештки свідчать про те, що узбережжя Західної Антарктиди тоді було густим помірним болотистим лісом, подібним до лісів, знайдених сьогодні в Новій Зеландії”, – говорить палеоеколог Ульріх Зальцманн з Нортумбрійського університету у Великій Британії.

За оцінками вчених, через зсув континентальних плит і різку зміну клімату в епоху динозаврів Антарктида була позбавлена сонячного проміння у кількості, необхідній рослинності.

Тому науковці реконструювали те, яким міг бути давній клімат колись заселеної лісом Антарктиди, на основі біологічних і геохімічних даних, що містяться в отриманому зразку ґрунту. Згідно з результатами моделювання, рівень вуглекислого газу в атмосфері крейдяного періоду був значно вищим, аніж припускали вчені. У цьому теплому середовищі з середньорічною температурою повітря +12 градусів за Цельсієм густа рослинність покрила весь антарктичний континент і льодові щити, які ми бачимо сьогодні.

«До нашого дослідження загальне припущення полягало в тому,  що глобальна концентрація вуглекислого газу тоді складала близько 1000 проміле, – пояснює геолог-наук Торстен Бікерт з Бременського університету в Німеччині. – Але наше моделювання показує, що для досягнення таких середніх температур тоді в Антарктиці потрібні були рівні концентрації CO2 від 1120 до 1680 проміле».

Таким чином, дослідження вказує на глибокий зв’язок між концентрацією вуглекислого газу і полярним кліматом у доісторичні часи, коли динозаври ще блукали по Землі. Це урок історії, який може мати серйозне значення для майбутнього планети, враховуючи загрозливе зростання рівня CO2 в наш час.

Джерело: Science alert

Related posts

Leave a Comment