В Антарктиді видобули перший керн найдавнішого льоду в рамках програми Beyond Epica-Oldest Ice. Про це за повідомленням Британської антарктичної служби інформує Кореспондент.
Зазначається, що дані про клімат та екологічну історію нашої планети зберігаються у льоду. Він може розкрити інформацію про зміни температури та склад атмосфери сотні та тисячі років тому, включаючи рівні парникових газів, таких як метан та вуглекислий газ.
Команда проекту три роки шукала ідеальне місце для вилучення крижаних зразків та встановила складну систему буріння на віддаленому майданчику Little Dome C за 34 км від італо-французької станції Конкордія.
Як зазначив доктор попередній буровий проект EPICA “дав світові безпрецедентний звіт про еволюцію клімату та парникових газів за останні 800 000 років”.
“Тепер ми хочемо отримати старіший лід, щоб зрозуміти, як змінився наш клімат і атмосфера за 1,5 мільйона років. Після трьох років пошуку кращого майданчика для буріння ми нарешті в дорозі”, – розповів учений.
Він уточнив, що цього року вдалося пробурити лише 130 метрів, але наступного сезону заплановано подолати позначку 1000 метрів.
Спеціалістів особливо цікавить клімат під час переходу до середнього плейстоцену (900 000-1,2 мільйона років тому). У цей період інтервали між льодовиковими періодами збільшилися з 41 до 100 тисяч років, і вони хочуть зрозуміти чому.
Міжнародний проект Beyond Epica-Oldest Ice стартував у 2019 році та розрахований на сім років досліджень.
Читайте також: