Арктична крига впливає на клімат Європи

Збір інформації з автоматичної метеорологічної станції у Баренцевому морі. Alun Hubbard

Дослідники виявили, під впливом аномально високих температур з Баренцевого моря випарувалося 140 гігатонн води, що призвело до сильних снігопадів у Європі у лютому 2018 року. Як зазначають автори статті у журналі Nature Geoscience, до 2080 року море повністю звільниться від криги і стане основним джерелом зимових опадів континентальної Європи.

Арктичний морський лід відіграє вирішальну роль у гідрологічному циклі та глобальній кліматичній системі. Зокрема, величина площі, вкритої кригою, та її концентрація впливає на водяну пару, хмари та взаємодію аерозолей із середовищем. Починаючи з 1979 року, максимальна площа Баренцевого моря, вкрита льодом взимку, зменшилася на 54% і зараз становить 570 000 квадратних кілометри. Таким чином, щороку кількість зимової криги у морі зменшується на 11 200 квадратних кілометрів.

У цей же час спостерігається тенденція до посилених снігопадів на великих територіях Євразії, що прилягають до Північного Льодовитого океану, особливо восени. Докази також вказують на динамічний зв’язок, завдяки якому осінні аномалії морського льоду у Карському та Баренцовому морях можуть вплинути на екстремально холодні та сніжні зими у середніх широтах Євразії. Частково це пов’язано із тим, що вертикальне переміщення поверхневої енергії до стратосфери послаблює зимовий полярний вихор у стратосфері і викликає сильний антициклон над Північним Льодовитим океаном. Однак прямий зв’язок між зимовими втратами льоду Баренцевого моря та екстремальними європейськими зимами ще не був підтверджений.

У лютому та березні 2018 року на Європу зійшли сильні снігопади. Науковці виміряли ізотопи кисню та водню у водяній парі в атмосфері над арктичною частиною Фінляндії, отримавши дані про морську кригу, джерела вологи та кінематичні процеси під час цієї події. Це дозволило перевірити гіпотезу про те, що зменшення обсягу морської криги у Баренцевому морі і розширення теплої відкритої води забезпечує основне джерело атмосферної вологи, яка підживлює сильні снігопади над Європою.

Виявилося, що аномально тепле Баренцеве море, 60% поверхні якого були вільними від льоду, додавало до холодного північно-східного повітряного потоку до 9,3 міліметрів вологи на день. Загалом під час цієї події з Баренцева моря випарувалося приблизно 140 гігатонн води, що потенційно сприяло до 88% загальної кількості снігу в північній Європі. Крім того, науковці встановили, що з 1979 по 2020 рік березневе випаровування Баренцева моря зросло приблизно на 70 кілограм на квадратний метр втраченого морського льоду. Це співпало із щорічним збільшенням опадів під час сильних снігопадів у Європі на 1,6 міліметрів. Таким чином, дослідження пов’язує втрати морського льоду в Арктиці з посиленим випаровуванням та екстремальними снігопадами, і вказує на те, що до 2080 року Баренцеве море, яке повністю звільниться від льоду, буде основним джерелом зимової вологи для континентальної Європи.

У жовтні 2020 року море Лаптєвих вперше виявилося не покритим кригою. Дослідники вважають, що Арктика, яка вже почала перехід до нового клімату, звільняючись від льоду, ще більше посилить глобальне потепління.

Джерела: Nature Geoscience, nauka.ua

Related posts

Leave a Comment