Українські полярники стали потенційними донорами кісткового мозку

Полярники, які працюють на українській антарктичній станції “Академік Вернадський”, взяли участь в акції «Ліки всередині нас». Учасники 25-ї та 26-ї Української антарктичної експедиції передали в Україну конверти зі зразками біологічного матеріалу для внесення їхніх даних до українського реєстру донорів. Про це повідомляє фб-сторінка НАНЦ, а також Суспільне мовлення України.

Щорічно трансплантації кісткового мозку потребують близько 2700 українських пацієнтів. Наразі всі трансплантації, які проводяться у межах України – неродинні загалом, станом на сьогодні таких трансплантацій виконано сім. В усіх випадках донорами кісткового мозку стали іноземці.

В Україні існує реєстр донорів кісткового мозку, до якого входять понад три тисячі осіб. Але цього недостатньо. Для того, щоб пацієнти могли знайти свого донора в Україні, а не за кордоном, у реєстрі має бути хоча б 20-40 тисяч потенційних осіб.

Долучитися до реєстру вирішили 12 співробітників з Української антарктичної станції “Академік Вернадський”, які передали конверти із заборами в Україну. 15 квітня конверти передали голові Українського реєстру донорів кісткового мозку.

Як розповів Суспільному директор Національного антарктичного наукового центру Євген Дикий, полярники долучилися до проєкту з донорства у відповідь на пропозицію Міністерства охорони здоров’я.

“Вирішили долучитися дуже просто – нас знайшов пан Василь Стрілка із директорату МОЗ і спитав, чи ми хотіли б підтримати ініціативу з розвитку донорства кісткового мозку. Він приїхав до нас до офісу та прочитав настановчу лекцію, як це відбувається. І з цього моменту запитань в нас уже не було”, – пояснив він.

За словами вченого, поки що донорство кісткового мозку в Україні – не надто поширене явище, оскільки пересічні українці мало обізнані про цей процес.

Насправді донорство кісткового мозку – це абсолютно нормальна процедура, приблизно така, як донорство крові. Майже кожен із нас може стати в чергу рятівників чийогось дитячого життя, – наголосив Євген Дикий.

Директор НАНЦ розповів, що головним технічним питанням було те, як передати конверти зі зразками кісткового мозку в Україну.

“Оскільки цього року у нас цілих три заходи судна на станцію, ми прихитрились у середньому з них передати конверти разом із нашими співробітниками, які долітали на сезонні роботи, і зараз, коли дехто з них вертався додому, ми зробили так, щоб ці конверти опинилися тут якомога швидше”, – зазначив він.

Представник МОЗ Ігор Ващенко зазначив, що наповнення реєстру спростить проведення трансплантації кісткового мозку для українських дітей.

“Проблема з якою ми зіткнулися дуже проста – ми мали неймовірну кількість дітей, яку ми відправляли за кордон, і батьки мали шалений стрес, а фінансування не покривало всі потреби. Тоді було ухвалене рішення підтримувати механізм взаємодії, щоб ми могли працювати із міжнародними реєстрами до моменту наповнення нашого українського реєстру донорів кісткового мозку”, – розповів він.

За його словами, реєстр, який створюється в Україні, має відповідати усім нормам, які діють у міжнародних реєстрах донорів кісткового мозку.

Джерело: Суспільне. Новини

Related posts

Leave a Comment