Антоніо Гауді, можливо, не був барселонцем з народження (насправді він був родом з Реуса, розташованого за півтори години їзди від Барселони), але саме завдяки його будівлям Барселона стала знаменитою: потойбічні вежі Храму Святого Сімейства, різнобарвні мозаїки парку Гуель. Щороку відкриваються менш відомі перлини його каталонського модернізму – те, що ми часто називаємо стилем арт-нуво. Хоча любителі дизайну можуть витратити поїздку до Барселони тільки на огляд робіт Гауді, вам не обов’язково бути фанатом архітектури, щоб оцінити його дивовижні творіння. Видання Veter do it публікує переклад статті Condé Nast Traveler, яка допоможе розібратися що подивитися та як оминути натовпів.
Torre Bellesguard, Вежа Бельасґуард
Адреса: Carrer de Bellesguard, 20
Вежа Балясґуард (Бельесґуард, “прекрасний вид”) – це сімейний будинок, який також є замком, спроектований Гауді. Цей будинок, високо розташований в багатому районі Sarrià-Sant Gervasi, звідки відкривається неймовірний краєвид на Барселону, залишається однією з найвідоміших пам’яток Гауді: він унікальний своїми прямими лініями (зовсім не в стилі Гауді) і цікавою дерев’яною мансардою, позбавленою звичайних кольорових мозаїк.
Palau Güell, Палац Гуель
Адреса: Carrer Nou de la Rambla, 3-5
Палац Гуель, збудований у 1886-1890 роках, за чутками, є першою будівлею у стилі модерн у світі. Цей будинок сім’ї Гуель розташований на вулиці Ноу де ла Рамбла, і середині будівлі настрій набагато похмуріший, ніж у пізніших роботах Гауді. Уявіть собі смуги темного дерева із сірими мармуровими підлогами та колонами та приголомшливий старовинний орган, на якому часто грають на концертах. Не пропусти терасу на даху з неймовірними 20 димовими трубами і 50-футовим шпилем.
La Sagrada Família Храм Святого Сімейства
Адреса: Carrer de Mallorca, 401
Побувати в Барселоні і не відвідати Храм Святого Сімейства, незвичайний храм Гауді, присвячений Святому Сімейству, відомий також як найбільший у світі недобудований храм, практично незаконно. Ілюзорна дата закінчення будівництва залишається загадкою – місцеві теоретики припускають, що він ніколи не буде добудований, щоб зберегти свою таємницю. Обов’язково замов квиток заздалегідь (дати доступні за три місяці), щоб потрапити всередину та помилуватися склепіннями та райдужними вітражами. Також, візьми додатковий аудіогід і піднімись на одну з двох веж – нам найбільше подобається фасад Різдва Христового.
Park Güell, Парк Гуель
Адреса: Carrer Olot
Парк Гюель – це майже казковий пейзаж: тут знаходиться знаменита барселонська мозаїчна ящірка, зображення якої часто можна побачити на листівках, а також спіральні вежі, схожі на ярмаркові гірки. Найграндіозніший парк міста був збудований завдяки співпраці між підприємцем Еусебі Гуелем (звідси і назва парку) та Антоніо Гауді. Є декілька варіантів квитків. З безкоштовним квитком ти зможеш потрапити до парку, але не в найцікавіші його частини. Для цього тобі потрібний квиток Monumental Cove. Краще заздалегідь забронювати квиток через інтернет та прибути до призначеного часу – радимо не запізнюватись, адже відвідувачів дуже багато.
Casa Batlló, Будинок Бальйо
Адреса: Pg. de Gràcia, 43
Легко зрозуміти, чому Будинок Бальйо порівнюють з “Водяними ліліями” Клода Моне: покритий уламками вітражів, він здається то блакитним, то зеленим, то мерехтить, немов віддзеркалення води. Текстильний промисловець Жузеп Бальо замовив Гауді проект цього будинку, побачивши, що Гауді зробив із парком Гуель. Під впливом природи в будинку Бальйо немає прямих ліній (бо їх не існує в природі, говорив Гауді), кам’яні колони згинаються, як кістки тварин, а високі сходи океанського блакитного кольору дуже нагадують опис Жуля Верна. Результат – одночасно грандіозний та затишний.
Casa Calvet, Будинок Калбет
Адреса: Carrer Sant Marc, 57
Приходь сюди, коли відчуєш голод. З 1994 року Будинок Калбет був рестораном. Після зміни власника в 2019 році він перетворився на China Crown – китайський ресторан, який, враховуючи естетику, є певною мірою кулінарним відкриттям. У колишніх залах засідань та бухгалтерських офісах на першому поверсі тепер подають дегустаційні меню азіатської кухні, а декор, від ламп до дверних стовпчиків, залишився таким, яким його залишив Гауді. Будинок Калбет, побудований в 1899 році, був однією з найперших робіт Гауді, а завдяки залізним поручням на балконах, вигнутому даху та вітражам з намальованим листям – одним із найтрадиційніших. Проте припущення вказують швидше на консервативні вимоги замовника будинку, ніж відсутність художньої фантазії. Будинок був збудований як робоче та житлове приміщення для текстильного фабриканта Пери Мартіра Калбета, тому, звісно, про нього нагадує тут багато дрібничок: буква “С” (Calvet) над дверима, а також бюсти святих покровителів рідного міста Калбета. Це ідеальне місце для осовливих обідів у колі фанатів Гауді.
Casa Vicens, Будинок Вісенс
Адреса: Carrer de les Carolines, 20-26
Побудований у 1880-х роках як літня резиденція для біржового маклера Мануеля Вісенса, Будинок Вісенс був найпершим будинком, спроектованим Гауді. Забудь про Гауді часів знаменитого Собору Святого Сімейства. Уяви мавританський палац, який з’єднаний із кубиком Рубіка. Це божевілля. Будь-який шанувальник плитки або максималістичного дизайну буде в захваті від східних пальм, рожевих стін, прикрашеної квітами плитки та літаючих птахів. Додай сюди теракотову терасу на даху, пару витончених куполів і залізні вироби в стилі Гауді, і тобі залишиться тільки дивуватися, як все це гармонує разом. Тому що, як це не дивно, це дуже гармонує.
Colonia Güell
Адреса: Carrer Claudi Güell, 6
Як і парк Гуель, Colonia Güell була одним із складних проектів промисловця Еусебі Гуеля – цього разу побудувати село. Гуель відправився в Санта-Колома-де-Сервелло, за 20 км на південний захід від Барселони, і найняв команду архітекторів для створення будинків, школи, магазинів та церкви (замовлення для Гауді). Гауді встиг добудувати нижнє приміщення, коли Гуель припинив фінансування. Те, що залишилося – крипта, що нині внесена до списка Всесвітньої спадщини ЮНЕСКО, – вважається найдосконалішим прикладом інженерної майстерності Гауді, втіленої в одному місці. Тут можна побачити його фірмові колони, вітражі та вплив природи.
Els 4 Gats
Адреса: Carrer de Montsió, 3
Ресторан Els 4 Gats займає частину Casa Martí, будівлі, спроектованої Josep Puig i Cadafalch, одним із конкурентів Гауді у модернізмі. Задуманий як іспанський еквівалент паризького кабаре Le Chat Noir, цей заклад пропонував дешеву їжу та фортепіанну музику. Богемна частина Барселони не відразу побачила у цьому чарівність. 17-річний Пікассо провів тут свою першу виставку, а Антоніо Гауді був постійним відвідувачем. Інтер’єр схожий на капсулу часу: тут є чорно-білі портрети постійних відвідувачів-артистів, ескізи Пікассо, а стіни прикрашають вінтажні колекції. На зміну інтелектуалам сюди приходять туристи, а дешева їжа вже не така дешева, але все одно варто заглянути сюди.
Casa Milà, Будинок Міла
Адреса: Pg. de Gràcia, 92
Пісочного кольору фасад Каса Міла, збудований як апартаменти, а зараз у ньому розміщуються офіси, стриманий для Гауді, але кручені колони на даху привертають увагу, і частково тому ця будівля стала структурним проривом для архітектора. До відвідуваних приміщень входять величний внутрішній двір, дах і Espai Gaudí, мансарда, де представлені моделі та плани будівель Гауді. Будинок Міла також приваблює вимогливих відвідувачів, які шукають автентичну культуру: влітку на даху випити келих шампанського або ароматної кави та послухати концерти з класичними виконавцями.
Panots (вулична плитка)
У Барселоні, пройшовши квартал або два, ти помітиш, що міська вулична плитка (так звана panots) одночасно дивовижно крута та різноманітна. До 1907 року власники нерухомості самі мостили вулицю перед своїм будинком, поки рада Барселони не уклала контракт на цю роботу. Компанія Escofet, яка виграла контракт, забезпечила участь відомих архітекторів Доменек-і-Монтанер, Пуіг-і-Кадафалк та Гауді – всього їх було 18. Щоб знайти пано Гауді, вирушай на Пасео де Грасіа. Це шестигранна плитка, що здалеку нагадує кам’яний панцир на спині черепахи.
Cascada Monumental, Монументальний каскад
Адреса: Parc de la Ciutadella, Passeig de Picasso, 21
У Parc de la Ciutadella знаходиться водоспад, спроектований Гауді. Ще будучи студентом, він спроектував резервуар для води та гідравліку для нового грандіозного міського фонтану під назвою Cascada Monumental під егідою майстра Жозепа Фонсере, який у співпраці з більш ніж 10 каталонськими художниками створив водоспад для створення енергійної демонстрації водних потоків та висічених з каменю молюсків та драконів. Справжньою окрасою парку є блискуча золота скульптура Аврори (що уособлює світанок у римській міфології) верхи на чотирьох конях. Parc de la Ciutadella – одне з найбільш спокійних та мальовничих місць у місті. До того ж він безкоштовний. А якщо дітям потрібно більше активності, поряд є зоопарк.
Jardins de Rubió i Lluch, Сади де Рубіо та Ллуч
Адреса: Hospital, 56
Пройдіть чотири хвилини за крикливими вуличними торговцями ринку Ла Бокерія, і ви знайдете цей тихий садок – таке місце рідко зустрінеш на міських вулицях Ель-Раваль. У цьому листяному місці, колишньому лікарняному дворі, Гауді провів свої останні дні після смертельного зіткнення з трамваєм у 1926 році. Сьогодні сад використовується місцевими студентами, міськими службовцями, а також як місце для читання та як кав’ярня для всіх, хто проходить повз. Раннього вечора тут особливо затишно, коли запалюються казкові ліхтарики та тепле, м’яке світло пожвавлює це місце. Це прекрасне місце для перепочинку, якщо ти на якийсь час опинився на Рамбла.
Gaudí Experiència
Адреса: Carrer de Larrard, 41
Це сучасне приміщення з написом “Gaudí 4D” на дверях, яке є частково музеєм, частково кінотеатром, в якому Гауді оживає для тих, кому не надто цікаво слухити екскурсовода. Головна розвага – це фільм. Пристебнись до сидіння симулятора, одягти 3D-окуляри і приготуйся до 15-хвилинної поїздки на американських гірках у всесвіт Гауді. Ти побачиш, як ліс перетворюється на кам’яні колони (Собор Святого Сімейства), а дах – на шкіру дракона (Casa Batlló) – прочитай і подивись ці орієнтири до того, як побачиш роботи Гауді, щоб, відвідавши їх, краще зрозуміти, про що він думав.
Джерела: Condé Nast Traveler, Veter do it