Історики в Ростоку виявили найстарішу копію карти світу, яку накреслив Амеріго Веспуччі – відомий мореплавець, якому Америка завдячує своєю назвою. Карту помітили у книзі про подорожі мандрівника, надрукованій 1505 року, повідомляє zbruc.eu. Те, що цю карту розробив Веспуччі, досі було невідомо.
Амеріго Веспуччі був одним із найвизначніших мореплавців серед тих, хто відкривав Новий світ. Близько 1500 року він здійснив кілька подорожей через Атлантику і доклався до відкриття Південної Америки. Веспуччі був добрим картографом, тож до описів своїх подорожей він додавав одні з перших карт нового континенту. Він був першим європейцем, хто зрозумів, що «Новий світ», який 1492 року відкрив Колумб, не міг бути частиною Азії. В знак визнання його досягнень німецький географ Мартін Вальдземюллер на своїй карті 1507 року новий континент назвав на честь Веспуччі – «Америка».
Проте з тих карт, які креслив Веспуччі, не збереглася жодна. Доля карт, які 1500 року Веспуччі відправляв до Італії зі своєї третьої поїздки, невідома. Зберігся тільки один лист першовідкривача, адресований його працедавцеві – Лоренцо Медічі – 18 липня 1500 року. Лист супроводжувався двома картами – сьогодні втраченими, – для яких Веспуччі розробив свої власні проєкції.
«З листа випливає, що Веспуччі напрацював нову кругову проєкцію, якою дуже пишався, – пояснив Ґюла Папай (Gyula Pápay) з Ростоцького університету. – Цю проєкцію він використовував тільки для зображення Старого світу. Зображаючи західну півкулю, що значною мірою була ще невідомою, він використовував сплющені карти, якими послуговувалися ще в античності». Тобто круглі карти Веспуччі використовував для зображення відомих територій, овальні – для ще невідомого.
Але як виглядали ці карти та їхні незвичні проєкції, досі було невідомо. Всі праці були втраченими – досі. Та зараз Папай з’ясував, що в друкованому описі подорожей Веспуччі «Novus Mundus», що зберігається в університетській бібліотеці Ростока, міститься одна з копій карт знаменитого мореплавця.
1505 року в Ростоку Герман Баркгузен (Hermann Barckhusen) надрукував опис подорожей Веспуччі – це єдине видання, що містить карту світу. У поясненні до карти немає імені автора, і досі її ніхто детальніше не вивчав – мапу вважали звичайним, поширеним у той час зображенням світу. Лише завдяки власному дослідженню Папаєві вдалося визначити її унікальне культурно-історичне значення.
Несподіваний результат: надрукована карта – це досі найстаріша та найповніша копія карти, яку створив особисто Веспуччі. «Ростоцька карта, ймовірно, – єдина збережена карта Веспуччі – нехай у вигляді копії, – сказав Папай. – При аналізі структури цієї карти світу виявилося: її створили не в Ростоку – це копія карти, яку накреслив хтось з експертними знаннями картографії, опублікованої 1478 року в Римі», – пояснив історик. Але ні оригінал, ні друкований варіант цієї карти донині не дійшли. Про її існування свідчать хіба дві копії – і найстаріша та найповніша з них перебуває сьогодні в Ростоку, в надрукованому виданні «Novus Mundus».
Nadja Podbregar
Джерело: Weltkarte von Amerigo Vespucci entdeckt
Universität Rostock
Переклад: zbruc.eu