Зелений колір теж присутній в Антарктиді протягом літа. Це найбільш рідкісний і найбажаніший для ока людини колір на цьому крижаному континенті. Саме за ним полярники зазвичай сумують найбільше, розповідає сторінка НАНЦ у мережі фейсбук.
Зелений колір створюють рослини, а в Антарктиці їх зовсім небагато. Це два види судинних рослин – щучник антарктичний та перлинниця, а також близько 100 видів мохів. Саме антарктичні мохи зберігають свій зелений колір протягом всього року (проте їх не побачиш взимку через сніг і хуртовини). Серед них є порівняно великі, як зозулин льон чи енкаліпта, або надзвичайно дрібні, що мешкають між пагонами більших мохів – печіночники.
Влітку в найбільш захищених гротах та щілинах можна також побачити зеленіючі мохи, які, ймовірно, пам’ятають колишню зелену Антарктиду. Адже колись цей континент був частиною південного суперконтиненту Гондвана. Його клімат був тоді рівномірно теплий і вологий.
Протягом довгого часу Гондвана була вкрита лісами з деревовидної насіннєвої папороті глосоптеріса. Ці ліси населяли переважно коловодні рептилії – листрозаври, знайдені в кількох точках Антарктики. Вони були розміром з собаку і вели життя, подібне до сучасних гіпопотамів, але належали до звіроподібних ящерів. Їхні залишки також було знайдено в Африці та Індії, що підтверджує існування єдиного праконтиненту. Зараз із таненням льодовиків з’являється можливість знайти ще викопні рештки тієї зеленої Гондвани.
Наші вчені вивчають динаміку стану мохових банків, збільшення популяцій щучника та перлинниці, й загалом реакції наземних екосистем на зміну клімату в Антарктиді. В деяких випадках проводиться спеціальна аеророзвідка за допомогою дрону. Отримані фото дозволяють виявляти і картувати рослинність. За динамікою її розростання можна відслідковувати зміну клімату, а вона в Антарктиді є набагато виразнішою, ніж на інших континентах.
Інформація: Іван Парнікоза,
Фото: Іван Парнікоза та Ян Бахмат.