11 грудня цього року розпочався завершальний етап всеукраїнського конкурсу, що був ініційований Міністерством освіти і науки та Національним Антарктичним Центром України під назвою «Запроси полярника до себе».
В результаті відбору найбільш мотивованих та цікавих листів від школярів були обрані школи-переможці в цьому конкурсі. Окрім них, полярники обрали ще три школи, яким віддали свої «глядацькі симпатії». Це школа с. Донець, що на Харківщині, а також дві київські – спеціалізована школа №53 та загальноосвітня санаторна школа-інтернат №19.
Ми вирішили розпочати наші зустрічі саме із цих шкіл. Тому першою такою школою стала Загальноосвітня санаторна школа-інтернат №19 м. Києва. Наша невеличка делегація складалась із трьох осіб – учасника 21-ї Української антарктичної експедиції, співробітника Інституту гідробіології НАН України та Національного антарктичного наукового центру (НАНЦ) Олександра Савицького і двох учасників 22-ї Української антарктичної експедиції: співробітника НАНЦ Артема Джулая та аспіранта Інституту геології Київського національного університету ім. Тараса Шевченка Анатолія Чернова.
Нас гостинно зустріли директор школи Олена Ігорівна Заплотінська та заступник директора з виховної роботи Оксана Володимирівна Хмельницька. Перше, що кидається в очі, це величезний тенісний стіл і діти, які грають під час перерви у настільний теніс. Як виявилось, виховання дітей тут проводиться за особливою методикою «Навчання в русі».
В актовій залі нас з нетерпінням чекали діти, переважно – учні молодших класів. Безперечно, головними учасниками зустрічі були учні 2-го класу, оскільки саме вони написали найбільш цікавого листа, і завдяки ним і стала можливою ця зустріч. Традиційно, нам вручили два чудових хліби, як знак поваги і гостинності учнів та педагогів школи.
Дітям показали презентацію про історію світових та українських антарктичних досліджень, а з особистого архіву Анатолія Чернова демонструвались відеоматеріали про тваринний світ Антарктики, побут і життя полярників, про природу Льодового Континенту.
Артем Джулай багато розповідав про океанологічні дослідження та загальні особливості роботи біолога на антарктичній станції під час зимівлі.
Наприкінці зустрічі діти задавали так багато запитань, що, здавалось, нам ніколи не вистачить часу, аби всім відповісти. Відтак, Олена Ігорівна запропонувала дітям від кожного класу відібрати по декілька представників із найбільш цікавими запитаннями. І, завдяки цьому, ми справилися і відповіли на всі поставлені запитання.
Далі ми фотографувалися зі школярами і з вчителями, а потім розмовляли за чаєм у кабінеті директора.
Такі зустрічі зажди дуже зворушливі і цікаві. Наші діти діють щиро, без тих масок, які носять дорослі. Тому хочеться подякувати талановитим педагогам загальноосвітньої санаторної школи-інтернату №19 за теплий і гостинний прийом, за їх нелегку працю, за те відчуття радості, що ми переживали від зустрічі з їх учнями.
Ну і напередодні Новорічних свят хочеться побажати учням широкої і світлої дороги у житті під мирним небом у вільній та незалежній Україні. Щоб знання, отримані у цій школі, стали міцним фундаментом для їх подальшого життєвого досвіду та дозволили втілити в життя всі їхні дитячі мрії та сподівання!
Олександр Савицький,
Артем Джулай,
Анатолій Чернов