Практика українських полярників на обсерваторії

Майбутні учасники 27-ї Української антарктичної експедиції пройшли навчально-практичні збори. Вони відбувалися на базі Низькочастотної обсерваторії Радіоастрономічного інституту НАН, що в с. Мартове неподалік Харкова, інформує сайт НАНЦ.

У злагодженні взяли участь кандидати для двох складів: основного та резервного, усього – 24 особи. Як відомо, зазвичай річна Українська антарктична експедиція складається з 12 зимівників.

На зборах майбутні полярники отримували знання та навички, потрібні для тривалого перебування та роботи в умовах Антарктики.

«Таке навчання є неодмінним елементом підготовки до року на станції  “Академік Вернадський”. По-перше, в річних експедиціях завжди є новачки, які мають знати, що ж на них чекає за 15 тисяч кілометрів від дому. По-друге, під час тренувань учасники вже максимально “відокремлені” від зовнішньої світу, і ми можемо побачити їхню командну взаємодію, що теж надзвичайно важливо для майбутнього ізольованого життя на станції», – пояснив директор Національного антарктичного наукового центру Євген Дикий.

Учасники дізналися про те, як влаштована та працює станція, які дослідження там проводяться, прослухали лекції про техніку безпеки, правовий статус Антарктики, вимоги природоохоронного законодавства тощо.

Так, вони ознайомилися з вимірювальними комплексами обсерваторії, адже подібні прилади розміщені на антарктичній станції. У наших широтах в обсерваторії вимірюють ті ж параметри атмосфери та навколоземного космічного простору, що й на станції. Вчені-геофізики тренувалися обробляти дані з цифрового іонозонду, високочастотних приймачів, метеостанції тощо.

Крім того, досвідчені учасники експедицій ділилися досвідом з новачками.

«Збори – це неймовірна практика. На тиждень тебе оточують професіонали своєї справи з абсолютно різних сфер, які годинами готові розповідати про власну діяльність. І це стосується як менторів, так і самих кандидатів. Стає зрозумілим, чим займаються науковці, а терміни з царини геофізики, метеорології, біології, впливу кліматичних змін стають ближчими, як і самі учасники. Про історію станції, її передачу, проблеми та пригоди, з якими зіткнулись члени українських експедицій, виникає бажання написати книгу», – прокоментував кандидат на посаду лікаря 27-ї УАЕ Василь Матковський.

This slideshow requires JavaScript.

Життя команди під час зборів організоване максимально наближено до життя в експедиції. Приміром, щодня визначаються чергові, усі долучені до прибирань та виконання господарських завдань, а претенденти на позицію кухаря годують учасників сніданками, обідами та вечерями.

«Це дуже класно, що вже на зборах ми готували різні страви для майбутніх колег. Так змогли побачити, кому що більше смакує, а хто не вживає певні продукти. Це має важливе значення для роботи кухаря на станції та замовлення продуктів на весь рік. Особливо було приємно, що моїм фірмовим “Наполеоном” смакували всі», – розказав кандидат на кухаря Олег Курус.

Під час зборів за учасниками спостерігали психологи, спілкувалися з кожним із них та проводили тренінги щодо командної взаємодії. Їхні висновки комісія з відбору учасників врахує передусім для прийняття рішення про формування остаточного складу експедиції. Інформацію про основну команду 27-ї УАЕ обіцяють оприлюднити на сайті НАНЦ після Нового року, а відправка на станцію планується на кінець березня.

«Ідучи в подорож, з неї повертаєшся вже іншою людиною. І Мартове для мене було повноцінною подорожжю. Я ніколи не забуду жодного члена нашої маленької експедиції і наше спілкування, коли ми стали великою родиною. Ті знання з різних галузей – від біології до приготування тортів, від історій про Антарктику до роботи дизельних двигунів, якими зі мною, метеорологом, поділився колектив, значно розширили мій погляд на світ, і тепер стануть мені в нагоді щодня. А серце пам’ятатиме теплий прийом від організаторів», – поділилася враженнями претендентка на посаду метеоролога Анжеліка Ганчук.

Як ми вже повідомляли, для відбору учасників у зимові Українські антарктичні експедиції Національний антарктичний науковий центр щороку проводить відкритий конкурс. Він не має жодних обмежень, зокрема за віком чи статтю: спробувати свої сили може кожен охочий. Головне – мати відповідну освіту, навички та досвід і, звісно, величезне бажання працювати на крижаному континенті.

Related posts

Leave a Comment