Мал. Kuryłowicz & Associates
Розпочинається модернізація та розширення польської науково-дослідної станції в Антарктиці. Проєкт нової станції ім. Генрика Арцтовського на острові Кінг Джордж був створений студією Kuryłowicz & Associates кілька років тому. Зараз починається етап реалізації. Наприкінці 2020 року перші конструктивні елементи об’єкта будуть відправлені кораблем в Антарктиду. За виконавчий проект відповідає консорціум познанських фірм DEMIURG та home OF houses.
Проєктанти надали головній будівлі станції футуристичну аеродинамічну форму (нагорода на конкурсі World Architecture News Awards 2019), керуючись аналізом поведінки тіла під впливом вітру, що часто дме на острові з ураганною швидкістю.
Корпус будівлі був сформований та зорієнтований так, аби зменшити вплив вітру, що дме з трьох напрямків. Нова станція нагадуватиме 3-променеву зірку. Її конструкція є модульною для полегшення можливих майбутніх реконструкцій, а фасад буде покритий жовто-золотим нержавіючим алюмінієво-мідним сплавом – матеріалом, стійким до механічних пошкоджень та до корозії. Колір обрано не випадково – польська станція до цього була пофарбована у жовтий колір, і полярники саме так асоціюють станцію Арцтовського.
Перед проєктантами стояли складні завдання проєктування нових та модернізації існуючих будівель таким чином, щоб забезпечити узгодженість всього проєкту.
– Однією з головних ідей, якими керуються дизайнери у випадку цієї інвестиції, є модульність, повторюваність та можлива простота запропонованих рішень, що дозволяє ефективне транспортування та впровадження. Ще однією умовою, яку потрібно виконати, є забезпечення безвідмовної експлуатації будівель, мінімізуючи необхідне обслуговування в майбутньому. Підбір матеріалів та технічні рішення повинні забезпечити довговічність у суворих кліматичних умовах на місці, – пояснює Рафал Мисяк, президент та головний архітектор home OF houses.
Польська антарктична станція ім. Генрика Арцтовського працює з 1977 року. Це цілорічний науково-дослідний заклад, яким керує Інститут біохімії та біофізики Польської академії наук. Станцію використовують польські та зарубіжні вчені. Зокрема, на цій станції не раз працювали учені з України. Вона розташована в архіпелазі Південних Шетландських островів, на острові Кінг Джордж, біля узбережжя Адміралтейської затоки. Від Польщі станцію відділяє понад 14 тисяч км.
40 років тому головна станційна будівля була розташована за кільканадцять метрів від берега моря, але тепер вона знаходиться всього за метр від берегової лінії Адміралтейської затоки, що загрожує їй затопленням. Складні погодні умови експлуатації протягом декількох десятків років спричинили також значне зношення цієї будівлі.
Джерело: Rzeczpospolita
Рисунки: Kuryłowicz & Associates