Україна ввійшла до європейського «елітного клубу» полярних досліджень

Національний антарктичний науковий центр став членом Європейської полярної ради, повідомляє сайт НАНЦ. Це дасть нові можливості українським ученим для вивчення Арктики та Антарктики, а також покращить інтеграцію української науки в європейський дослідницький простір.

Офіційний лист-підтвердження НАНЦ отримав 8 квітня 2022 року, а відповідне рішення було ухвалено під час засідання Ради 5 квітня.

“Європейська полярна рада – це по суті європейський “елітний клуб” полярних досліджень, до того ж досить закритий. Тож приєднання НАНЦ до цього клубу – дуже велика перемога. Можна навіть сказати, що це “перша ластівка” членства України в ЄС. Адже жодна країна-член ЄС з власною полярною програмою досліджень не може бути осторонь колаборації в межах Ради”, – відзначив директор НАНЦ Євген Дикий.

Головна мета Ради – сприяти багатосторонній співпраці своїх учасників з вивчення полярних регіонів. Вона діє як єдиний контактний пункт для комунікації європейських полярних дослідників як між собою, так і з міжнародними партнерами.

Тож відтепер українські вчені матимуть доступ до спільних європейських програм з вивчення Арктики й Антарктики та зможуть брати участь у них без зайвих, часто досить тривалих бюрократичних процедур. Також у нас буде можливість використовувати всі наукові полярні інфраструктури членів Ради – як антарктичні, так і арктичні. Це особливо важливо для України, оскільки ми не маємо власних станцій в Арктиці, але маємо амбіції розширити дослідження на цей регіон та свій науково-дослідний криголам, який допоможе в цьому.

Крім того, зараз НАНЦ працює над новою цільовою програмою полярних досліджень. Членство в Раді дасть можливість розробляти цю програму з урахуванням найкращих напрацювань європейської полярної науки. Це своєю чергою забезпечить конкурентоспроможність наших вчених в ЄС.

Довідково:
Європейська полярна рада (European Polar Board, EPB) є незалежною організацією, зосередженою на основних стратегічних пріоритетах в Арктиці та Антарктиці. Членами EPB є науково-дослідні інститути, логістичні оператори, фінансові агентства, наукові академії та урядові міністерства з усієї Європи. Російські установи не є членами цієї організації, натомість її членом є, зокрема, турецький Інститут полярних досліджень (TUBITAK-MAM PRI).

Основний підхід до полярних досліджень EPB – це розвиток спільного європейського дослідницького простору, в межах якого рішення щодо досліджень або екологічних ініціатив у полярних регіонах приймаються на основі незалежних, точних і своєчасних порад від провідних європейських експертів через механізм EPB.

Related posts

Leave a Comment