Як виживають рослини в Антарктиці?

Рослини Антарктики перебувають у вкрай специфічних умовах. Близько 8-9 місяців у році вони проводять під снігом. А коли настає літо, за короткий час вегетації зіштовхуються з іншими труднощами: інтенсивне ультрафіолетове випромінювання, періодичні заморожування і танення, висушування вітром тощо. Як же вони виживають у таких умовах? Про дослідження українських науковців розповідає сторінка НАНЦ у фб.

Наші вчені припускають, що антарктичним рослинам допомагають вижити специфічні мікроби. Вони оселяються в прикореневій зоні та навіть всередині рослини і здатні покращувати її ріст, а також допомагають долати несприятливі умови.

Нещодавно науковцям НАНЦ вдалось дослідити склад та різноманіття мікробних угруповань, які колонізували одну з двох судинних рослин Антарктики, – перлинницю антарктичну. Вчені провели екстракцію ДНК бактерій з прикореневої зони та з внутрішньої частини рослин і визначили послідовність ДНК. Щоб визначити види мікроорганізмів, отримані результати порівнювали з уже наявними в базі даних.

Було виявлено, що корені та листя перлинниці населяють зовсім різні мікроорганізми. У внутрішній частині рослини переважають бактерії групи Proteobacteria. Серед таких мікроорганізмів є ті, що здатні продукувати фітогормони, антиоксидантні сполуки тощо. У такий спосіб вони можуть покращувати живлення рослин, а також забезпечувати захист від згубної дії ультрафіолету та низьких температур.

Цікаво, що людство вже навчилося використовувати властивість мікроорганізмів посилювати певні характеристики рослин в сільському господарстві, наприклад, для покращення урожайності. Тож подальше розкриття секретів виживання антарктичних рослин також стане в пригоді людству.

Науковці порівняли мікробні угруповання рослин з різних регіонів морської Антарктики. Вони не виявили суттєвої зміни структури мікробних угрупувань. Однак частка деяких таксонів (груп) бактерій в прикореневій системі відрізнялась залежно від регіону: північної, центральної чи південної частини морської Антарктики. Зміна у складі мікробних угруповань може бути пов’язана зі зміною кліматичних умов в південному напрямку вздовж західного узбережжя Антарктичного півострова.

Докладніше про це дослідження можна прочитати у статті в останньому випуску Українського антарктичного журналу: A. Єрхова, I. Парнікоза, М. Павловська, Г. Євчун, Є. Прекрасна-Квятковська. (2022). Мікробіоми перлинниці антарктичної (Colobanthus quitensis) морської Антарктики: різниця у різноманітті та ключових мікроорганізмах ризосфери та ендосфери рослини. Український антарктичний журнал, 20 (2), 212–240.

This slideshow requires JavaScript.

Фото: Юрій Шепета, Вікторія Іванець


Читайте також:

Рослинний світ та ґрунти району Аргентинських островів-півострова Київ

Related posts

Leave a Comment