Зростає протистояння в Арктиці

Росія намагається захопити Арктику, щоб використати її родовища природного газу та корисних копалин як резерв ресурсів на майбутнє. Фото: REUTERS


Північноатлантичний Альянс планує посилити свою роль в арктичному реґіоні з урахуванням активізації там дій Росії та Китаю. Про це заявив генеральний секретар НАТО Єнс Столтенберґ. «НАТО необхідно нарощувати свою присутність в Арктиці. Ми вже інвестуємо в морських розвідників, щоб отримати чітке уявлення про те, що відбувається на крайній півночі. Але ми продовжуватимемо нарощувати наші зусилля», – сказав він у коментарі німецькій газеті Die Welt, передає zbruc.eu.

За словами Столтенберґа, Росія нещодавно активізувала свою діяльність у цьому багатому ресурсами реґіоні, «знову відкривши бази радянської доби, розмістивши там нову сучасну зброю, таку як гіперзвукові ракети».

Він також зазначив, що й Китай, оголосивши себе «навколоарктичною державою», теж виявляє до Арктики зростаючий інтерес, оскільки реґіон стає все більш важливим для судноплавства через зміну клімату.

Минулого тижня Столтенберг здійснив візит до Канади й відвідав у супроводі прем’єрміністра Джастіна Трюдо канадську частину Арктики. Там очільник НАТО, зокрема, заявив: «Пекін і Москва також домовилися активізувати практичну діяльність в Арктиці. Це є частиною стратегічного партнерства, що поглиблюється, яке кидає виклик нашим цінностям і нашим інтересам». Він також підкреслив зростаючий інтерес НАТО до арктичної оборони, особливо у світлі приєднання до блоку Швеції та Фінляндії.

Тим часом стало відомо, що  американський держдепартамент планує заснувати посаду амбасадора з особливих доручень в арктичному реґіоні. «Президент планує зробити більш значущою позицію координатора з питань Арктики, призначивши амбасадора з особливих доручень в Арктичному реґіоні за умови отримання рекомендацій та згоди Сенату», – йдеться у заяві Держдепартамента США.

Зазначається, що до обов’язків амбасадора увійдуть просування американської політики в реґіоні, комунікація з колегами з арктичних і неарктичних країн, а також з корінними народами та співпраця із зацікавленими сторонами всередині країни, включно з урядами штатів, місцевою владою тощо.

Джерела: Die Weltzbruc.eu

Related posts

Leave a Comment