“У тих місцях, де майже не буває туристів, неймовірно красиво і якщо ви мандрівник, то відвідати Гренландію на яхті просто зобов’язані. Ніякі круїзи з натовпами людей, ніякі інші варіанти подорожі не відкриють вам прекрасний світ Арктики, крім справжньої яхтової експедиції в серці найбільшого і найкрижанішого острова нашої Планети) Морської хвороби не буде, все проходить у фіордах. Ще від себе, як від фотографа та кінооператора додам, що це одні з найкрасивіших місць Землі”.
Андрій Андрєєв (Andrey Andreev)
Гренландія – найбільший на Землі острів, розташований в Арктиці. Втім, політично Гренландія належить до Європи і разом із меншими островами входить до складу Данського королівства як автономна одиниця, розповідає сайт BBC Україна.
Це найбільш малонаселена територія у світі. Там мешкає близько 56 000 людей, переважно корінні жителі – інуїти. Близько 80% території острова вкриті льодом, тому люди переважно мешкають на південно-західному узбережжі навколо столиці – міста Нуук.
Цей острів має як військове, так і економічне значення в умовах зміни клімату і танення льодовиків. Там розташовані данські й американські військові бази.
Основу економіки Гренландії становить рибальство. П’ята частина ВВП припадає на великі субсидії данського уряду. В останні роки спостерігається підвищений інтерес до природних ресурсів Гренландії, зокрема до видобутку рідкоземельних мінералів, урану й заліза. Вони можуть стати більш доступними, оскільки глобальне потепління призводить до того, що частина льоду, що покриває Гренландію, тане. Води навколо Гренландії, вільні від льоду, дають можливість нових маршрутів для комерційного судноплавства.
Гренландія географічно розташована в Північній Америці й вже близько 300 років перебуває під контролем Данії, що майже за 3 000 км від острова.
Данською колонією Гренландія стала 1814 року і залишалася нею до середини XX століття. Більшу частину цього часу вона була ізольованою і бідною. У 1953 році острів увійшов до складу Королівства Данія, і гренландці стали данськими громадянами. 1979 року внаслідок референдуму Гренландія стала автономією, здобула самоврядування і власний парламент.
У 2009 році автономія території посилилася. Гренландія отримала контроль над законодавчими та адміністративними повноваженнями в більшості внутрішніх сфер, включно з такими як оподаткування, права на видобуток корисних копалин, сімейне право, імміграційне законодавство та прикордонний контроль.
Гренландія самостійно визначає освітню програму, системи соціального забезпечення та цивільної інфраструктури. Але в автономії є й обмеження: Гренландія не має власної конституції, валюти, громадянства або верховного суду. Вона розділяє зовнішню політику, безпеку, оборону і грошово-кредитну політику з Копенгагеном. Вона також отримує близько 500 мільйонів євро щорічно у вигляді субсидій.
Нинішній прем’єр Гренландії Муте Егеде є активним прихильником відділення Гренландії від Данії. Така можливість прописана в законі 2009 року, але для цього потрібно провести всенародне голосування. Якщо народ Гренландії вирішить стати незалежним, Данія буде зобов’язана почати переговори про незалежність з урядом Гренландії.
Читайте також:
Льодовиковий покрив Гренландії в зоні ризику