Конституція України – ровесниця антарктичної станції «Академік Вернадський»

Сьогодні в Україні святкують День Конституції – документа, що визначає основні правила життя в нашій державі.

Антарктична станція “Академік Вернадський” – не тільки найвіддаленіше представництво України у світі, а ще й маленька “країна”, в якій діє не лише Основний закон нашої держави, але також є свої закони і правила, а в її мешканців – права та обов’язки. Про них розповідає сторінка НАНЦ у фб.

Більшість з цих місцевих законів і правил стосуються безпеки. Наприклад, жоден учасник команди не може просто так залишити станцію: він обов’язково має попередити начальника станції або денного чергового і записатися на спеціальній дошці – куди вирушив, час виходу та планованого повернення, а також переставити магнітик зі своїм прізвищем в колонку “Поза базою”.

Денний черговий повинен слідкувати, чи повернулися колеги у визначений час, а якщо ні – зв’язатися з ними по рації, щоб уточнити, чи все гаразд. Також денний черговий має з ранку до вечора стежити за порядком на станції: за графіком робити обхід основних приміщень, контролювати показники приладів, допомагати кухарю тощо. Опівночі денного змінює нічний черговий, який так само пильнує за станцією до ранку, а також робить прибирання санвузлів, коридору та сходів.

Обидва чергових під час снігопадів чистять від снігу основні доріжки, а також будять людей, які записуються для цього на дошку.

Суворо виконується на станції правило тренувань з пожежної безпеки: якщо пролунав сигнал тривоги – всі мають за лічені хвилини зібратися у визначеному місці (навіть якщо хтось спить або в душі) й далі діяти за своїми “ролями”. Приміром, хтось визначає місце загоряння, інші збирають помпу, ще хтось тягне рукави тощо.

Певна річ, є й “закони відпочинку”. Так, на станції немає загального підйому та відбою: кожен прокидається та лягає спати залежно від свого робочого графіку та обов’язків. А щосуботи – неодмінна святкова вечеря в барі Фарадей: джентльмени в костюмах, а леді – в сукнях (або у святковому одязі). Бар працює до півночі.

“Гарантом Конституції” на станції є начальник станції (бейзкомандер). Він стежить за тим, щоб усі правила виконувалися, а в команді панували спокій та взаєморозуміння.

Тож Конституція і закони діють навіть в Антарктиді, і полярники точно їх дотримуються, адже це питання також їхньої безпеки в екстремальних умовах.

До речі, Конституція України є ровесницею антарктичної станції «Академік Вернадський». Їм обом цього року 25.

Фото Олександра Лящука

Related posts

Leave a Comment