Країни Центральної і Східної Європи затопило

Повінь у Чехії / Фото: Associated Press

Через сильні дощі Польщу, Румунію, Чехію, Словаччину та Австрію охопили потужні повені. Як наслідок, низку залізничних рейсів у Польщі та Чехії, якими користувалися українці, щоб дістатися додому, затримуються і навіть можуть скасувати, передає ВВС Україна.

Укрзалізниця оголосила про готовність до гнучкої пересадки для українських пасажирів та порадила запланувати ночівлю в місті пересадки з українського на іноземний потяг.

Унаслідок повені, станом на 15 вересня, в Польщі вже потонула одна людина, в Румунії загинуло п’ятеро, кількох громадян Чехії оголосили зниклими безвісти. Проливний дощ, викликаний циклоном “Борис”, продовжує руйнувати Центральну та Східну Європу.

Чим він загрожує мешканцям цих країн і як впливає на перевезення в Україні?

Що відбувається з міжнародними поїздами

Опівдні 15 вересня Укрзалізниця повідомила, що поїзди з Праги – до Чопа і до Перемишля – досі на території Чехії і не встигають на пересідні українські рейси.

Але через годину з’ясувалося, що поїзди з Праги до Чопа і зворотно все-таки курсуватимуть, хоч і з невеликою затримкою через об’їзд. Як зазвичай трапляється в критичних ситуаціях, український поїзд 59/60 до Києва зачекає на пасажирів із Праги.

Поїзди з Праги на Перемишль і зворотно все-таки скасували через затоплення інфраструктури.

Поїзд 105/106 Грац – Відень – Перемишль також скасували через повінь.

Укрзалізниця заявила про гнучкі пересадки. Пасажирам з квитками на 15 вересня дозволили скористатися вільними місцями на будь-який інший рейс упродовж доби – без обміну чи доплат.

Тим, хто наразі в дорозі на рейс у празькому напрямку, порадили уточнювати актуальний розклад поїздів в польській та чеській залізниці.

Через повінь у Чехії та Австрії в неділю скасовано рейс Відень-Будапешт-Київ.

Наслідки повені в Європі

Кілька європейських країн страждають від наслідків смертельної повені та подекуди евакуюють населення.

Австрійську провінцію, що оточує Відень, оголосили зоною стихійного лиха, а її очільники заявляють про “безпрецедентну надзвичайну ситуацію”.

У столиці Словаччини Братиславі оголосили надзвичайний стан, а на півдні Німеччини підвищився рівень води в річках.

Прогнозують, що річка Дунай у столиці Угорщини Будапешті може піднятися майже до рекордного рівня. Газета Budapest Times повідомила, що мер міста оголосив попередження про повені третього ступеня.

Затоплене село Кросновіце, південна Польща, 14 вересня 2024 року

Затоплене село Кросновіце на півдні Польщі. Фото: EPA

Прем’єр-міністр Польщі Дональд Туск підтвердив загибель однієї людини і закликав постраждалих мешканців співпрацювати з рятувальниками.

Мер міста Глухолази на південному заході Польщі заявив, що річка вийшла з берегів і затоплює місто. Він закликав жителів евакуюватися на території, що розташовані вище.

Міністерство оборони Польщі повідомило в мережі X, що у місті Строни-Шльонські зруйнований міст, і “велика хвиля води проходить через місто”.

Рятувальники, що домагали місцевим мешканцям, опинилися відрізаними від сухопутного шляху назад. Багатьох людей доводиться евакуювати з дахів своїх будинків.

“Для допомоги в евакуації до місця направлено вертоліт Мі-17”, – йдеться в повідомленні.

Пожежники будують бар’єри з мішків з піском проти паводкової води біля річки Бяла Глухоласька, у Глухолазах, південно-західна Польща, 14 вересня 2024 року

У Глухолазах, що на півдні Польщі, пожежники будують бар’єри з мішків з піском, щоб захистити жителів біля річки. Фото: EPA

У Кракові, другому за величиною місті Польщі, для захисту від повені жителям запропонували мішки з піском.

У Румунії оголосили про загибель п’ятьох людей в регіоні Галац, що на південному сході країни.

“Ми знову стикаємося з наслідками зміни клімату, які все більше відчуваються на європейському континенті, з драматичними наслідками”, – заявив у 13 вересня президент Румунії Клаус Йоганніс.

Мер румунського села Слобозія-Конакі повідомив, що затопило 700 будинків.

“Це катастрофа епічних масштабів”, – сказав Еміль Драгомір.

Місцеві жителі рятуються від повені в румунському селі Слобозія-Конакі, 14 вересня 2024 року

Повінь охопила Слобозію-Конакі в Румунії. Фото: Getty Images

Чехія оголосила про евакуацію. 51 тисяча домогосподарств у північних районах країни постраждали від відключень електроенергії, повідомляє чеська енергетична компанія CEZ.

Четверо чеських громадян зникли безвісти. Троє з них були в автомобілі, який зник у річці в Північній Моравії. Ще одного чоловіка знесло потоком води у Південній Моравії.

Кілька десятків поліцейських і пожежників у Празі залучили до порятунку чоловіка, який пішов купатися у затопленій Влтаві вранці 15 вересня. Течія віднесла його на два кілометри вниз, перш ніж він опинився в очереті.

Чеська влада неодноразово зверталася до людей з проханням не наближатися до річок.

У Празі почали зводити протипаводкові бар’єри.

Потік води тече вздовж річки Бела під час сильного дощу в Мікуловіце, Чеська Республіка

Влада попереджає людей триматися подалі від річок, що розлилися. Фото: Getty Images

Чим страшний циклон “Борис”

Циклон “Борис” уже приніс величезну кількість дощів у Центральну та Східну Європу. За прогнозами сильні зливи триватимуть до вечора понеділка, 16 вересня.

Міністерство довкілля Чехії назвало нинішню повінь подією, яка трапляється раз на 50 років.

За три дні в горах на заході країни випала тримісячна кількість опадів.

Циклон виявився аж таким небезпечним із двох причин.

По-перше, його розташування викликало затягування холоднішого повітря з півночі для змішування з вологою, що надходить із надзвичайно теплих вод Середземного та Чорного морів.

По-друге, низький тиск на цих ділянках рухається дуже повільно. Тому циклон потрапив у пастку між високим тиском на заході та сході.

Після екстремальних повеней у Європі у 2021 році Всесвітня мережа атрибуції погоди дійшла висновку, що ймовірність та інтенсивність такого типу повеней у Європі зростає через швидке потепління клімату.


Читайте також:

Катастрофічні повені можуть нанести людству більше шкоди, аніж спека і посухи 

Атмосферні ріки стають загрозою 

Ель-Ніньйо та глобальне потепління. Що нас чекає від поєднання цих двох сил?

Учені полярники працюють над покращенням прогнозів погоди 

Related posts

Leave a Comment