Нотатки з експедиції науково-дослідного судна “Бельгіка”

Як ми повідомляли, у вересні цього року уряд Бельгії передав Україні легендарне науково-дослідне судно «Бельгіка». Наразі корабель під українським прапором прямує з Північного до Чорного моря, відбираючи по дорозі проби морської води для різноманітних досліджень.

Ще в перший день експедиції, 2 жовтня 2021 року вдалося отримати нотатки від дослідників, які опублікувала фб-сторінка групи «Фани Чорного моря»:

“Перший день нашого плавання щойно завершився. Ми виконали зупинку на першій станції у точці з координатами 51°21’44” пн.ш. та 2°14’989” сх.д. у Північному морі. Незважаючи на несприятливі погодні умови (вітер та високі хвилі), були успішно виконані наступні завдання:

  • Відбір проб морської води за допомогою батометра для аналізу розчиненого в воді ДНК;
  • Пропуск 1000 л морської води через каскад сит для аналізу мікропластику;
  • Точковий відбір проб морської води на вміст забруднюючих речовин (2 л для рідинної хроматографії та 30 л для газової хроматографії);
  • Фактично через систему пропущено понад 600 л морської води для аналізу зважених часточок.

Ми пройшли канал Ла-Манш і продовжуємо рухатися до станції номер два”.

Далі «Бельгіка» увійшла в Біскайську затоку, а сьогодні вже перетинає Середземне море.

Наукові дослідження, які проводяться на «Бельгіці» дорогою в Україну за підтримки ЄС та ПРООН, охоплюють три морські регіони: Північно-Східну Атлантику, Середземне море і Чорне море. Наразі науковці завершили наукову програму в Північно-Східній Атлантиці (1368 морських миль), інформує фб-сторінка групи «Фани Чорного моря». Яких же успіхів було досягнуто?

Загалом проби були відібрані в 5 точках моніторингу. Були відібрані проби морської води з метою подальшого визначення в них концентрацій забруднюючих речовин, включаючи цільовий скринінг (>2400 речовин) та скринінг підозрілих речовин (>65 000 речовин).

Морська вода також була відібрана для подальшого визначення в ній розчиненого ДНК живих істот (луски, шкіри, залишків життєдіяльності, продуктів статевих залоз тощо). Використовуючи цей метод, буде оцінено морське біорізноманіття, тобто хто саме живе в цих морях. Результати е-ДНК, зібрані протягом такого великого шляху дозволять краще зрозуміти проникнення інвазивних (чужорідних) видів між Атлантикою, Середземним і Чорним морями та їх зв’язок зі зміною клімату.

Також, великий об’єм води був відібраний для аналізу в ній мікропластику.

В Атлантичному океані, незважаючи на хвилі, наукова команда зробила першу спробу відібрати проби донних відкладів з глибини приблизно 500 м. Але, незважаючи на всі зусилля, відібрати донні відклади з кам’яного морського дна не вдалося. Та все ж, на наступний день, вже в Середземному морі, погодні умови покращилися, і відбір проб морської води на глибині для визначення мікропластику і на присутність в ній забруднюючих речовин таки вдалося здійснити.

This slideshow requires JavaScript.

Прибуття «Бельгіки» у порт Одеси очікується вже незабаром. Тут корабель отримає нове ім’я і продовжить свою діяльність у Чорному морі.

Related posts

Leave a Comment