Бельгія передала Україні науково-дослідне судно «Бельгіка»

Учора, 13 вересня 2021 р. було підписано Угоду щодо передачі легендарного науково-дослідного судна «Бельгіка» Україні від Уряду Бельгії. Це відбулося завдяки Меморандуму про взаєморозуміння, укладеному між Бельгійським Федеральним офісом науки і політики, Королівським Бельгійським інститутом природничих наук та Міністерством захисту довкілля та природних ресурсів України у липні 2021 р.

Цей корабель був флагманом бельгійської науки і використовувався для екологічного моніторингу у Північному морі. Уряд Бельгії побудував нове дослідницьке судно, яка також називається «Бельгіка», тож було прийнято рішення передати попереднє повністю функціональне судно Україні, а саме Українському науковому центру екології моря Міндовкілля (УкрНЦЕМ) задля посилення екологічного  моніторингу Чорного моря. Оскільки Україна наразі не має жодного відповідного судна, то відповідно до Угоди про асоціацію між Україною та ЄС, в такий спосіб впроваджується Директива ЄС щодо морського довкілля. Крім моніторингу, заплановані спільні українсько-бельгійські наукові дослідження як в Чорному, так і в Північному морях.

З цієї нагоди Державний секретар з економічного відродження та стратегічних інвестицій, відповідальний за науку і політику, Томас Дермін зауважив: «Сьогодні, після майже 1 млн. км дослідженого моря та більше тисячі наукових кампаній, спрямованих на удосконалення наших знань про моря, Бельгія прощається зі своїм науково-дослідним кораблем «Бельгіка». Цей корабель, який є плавучою лабораторією, був флагманом бельгійської морської науки протягом 37 років. З важким серцем ми прощаємося з кораблем, проте я дуже радий, що судно отримає друге життя завдяки нашій співпраці з Українським науково-дослідним центром екології моря».

Від імені України Міністр захисту довкілля та природних ресурсів України Роман Абрамовський зазначив: “Ми дуже вдячні Королівству Бельгія за такий важливий для України подарунок – науково-дослідне судно “Бельгіка”. Вже цього року на ньому ми плануємо відновити наукові дослідження у Чорному, а згодом і в Азовському морях. Сподіваємося це робити спільно з нашими бельгійськими колегами. Адже це сприятиме не лише впровадженню Україною Рамкової директиви ЄС про морську стратегію, яка є частиною Угоди про асоціацію Україна-ЄС, а і відновленню Чорного та Азовського морів“.

В наступні дні судно розпочне свій шлях з порту Зебрюгге, Бельгія до свого нового порту призначення – Одеси, Україна. На своєму шляху в 8,600 км науковці оцінять наявність плавучого сміття, відберуть проби морської води і донних відкладів для унікального скринінгу на присутність десятків тисяч речовин – забрудників та мікропластику, виділять ДНК з довкілля задля оцінки біорізноманіття та аналізу поширення генів антибіотикорезистентності у морських мікроорганізмів. Цю амбіційну наукову програму під назвою «Моніторинг трьох європейських морів» (Північного, Середземного та Чорного), а також трансфер судна організовує і фінансує проект ЄС – ПРООН «Європейський Союз задля удосконалення екологічного моніторингу Чорного моря» (EU4EMBLAS) за наукової підтримки Спільного дослідницького центру ЄС та УкрНЦЕМ.

“Європейський Союз пліч о пліч з Україною та іншими прибережними державами працює для того, щоб Чорне море стало простором науки, передових політик та інвестицій, які б принесли користь водночас як людям, так і морським екосистемам. Разом з EU4EMBLAS та багатьма іншими програмами на підтримку і прискорення «зеленого переходу», ЕС продовжує надавати підтримку захисту довкілля та посиленню економічної та соціальної стійкості в Чорноморському басейні» зауважив Лауренс Мередиф з Європейської Комісії.

“Програма розвитку ООН вважає своїм обов’язком надавати підтримку науковій співпраці та обміну знаннями та досвідом між Європейськими і національними інституціями. Для нас є честю надати підтримку у трансфері науково-дослідного судна «Бельгіка» – щедрого подарунку від Бельгійського уряду Україні, що допоможе розбудувати її потенціал екологічного моніторингу. Ми вдячні Уряду Королівства Бельгії та Європейському Союзу за нашу довготривалу, плідну співпрацю заради покращення екологічного моніторингу Чорного моря» – зауважив Георг ван Монтфорт, заступник директора офісу Представництва ПРООН в Брюсселі.

Очікується, що судно прибуде в Україну в середні жовтня 2021 р., де воно отримає нове ім’я і розпочне свою діяльність в Чорному морі.

Джерело: EMBLAS project

Related posts

Leave a Comment