Перший етап ремонту українського науково-дослідного судна завершений

На Чорноморському судноремонтному заводі завершений перший етап ремонту науково-дослідного судна Українського наукового центру екології моря “Володимир Паршин”. Про це повідомляє Цензор.НЕТ із посиланням на “Думську“.

Перший етап ремонтних робіт тривав близько місяця – з кінця листопада 2018 року, коли розпочався ремонт науково-дослідного судна, про що інформувало наше видання.

Судно вісім років простояло в порту Південний, після чого УкрНЦЕМ домігся виділення з бюджету 15,7 млн ​​гривень на його ремонт. Ситуацію ускладнювало те, що судно було не на ходу і його шість годин буксирували з Південного до Чорноморська.

На першому етапі повністю очистили і відремонтували корпус, провели ґрунтовку і фарбування. На другому етапі пройдуть роботи із заміни радіонавігаційного обладнання, гвинто-рульової групи і головного двигуна. Замінять також протипожежне і аварійно-рятувальне обладнання.

“Володимир Паршин” був побудований у 1989 році на заводі фінської компанії Wärtsilä в місті Турку. Судно оснащене сімома лабораторіями і здатне виконувати комплекс гідрофізичних, гідрохімічних, гідробіологічних, метеорологічних, радіоекологічних і геоекологічних досліджень різних об’єктів морського середовища (води, донних відкладень і гідробіонтів), включаючи спостереження за рівнем забруднення. Воно здатне брати проби ґрунту на чотиpикілoмeтpoвій глибині.

Валова місткість судна – 752 тонни, дедвейт – 272 тонни, довжина – 49,9 м, ширина – 10 м. Аналогів “Володимиру Паршину” в Україні зараз немає.

Як зазначив керівник Національного антарктичного наукового центру Євген Дикий, якщо Мінприроди і Мінфін у першому кварталі 2019 року виділять кошти на завершення робіт, то вже восени цього року українська наука знову матиме флагман наукового флоту, цілком достатній для багатьох завдань у Чорному морі, від екологічного моніторингу за стандартами і вимогами директив ЄС до фундаментальних океанографічних досліджень.

«З огляду на те, що у наших чорноморських сусідів також не надто багато сучасних науково-дослідних суден, то і тендери ЄС на роботи в нашому морі теж можна буде вигравати, в додаток до рішення національних завдань», – вважає глава НАНЦ.

Джерело: Цензор.НЕТ

Related posts

Leave a Comment