«Ніколи не питай, по кому дзвонить Дзвін; він дзвонить і по Тобі».
Джон Донн
27 січня у Міжнародний день пам’яті жертв Голокосту в Національній опері України у виконанні симфонічного оркестру і хору театру прозвучав Реквієм Вольфганга Амадея Моцарта.
Мабуть, мало хто не чув хоча б якусь частину цього геніального твору. Але слухаючи його повністю в урочистій атмосфері Національної опери саме в цей день, отримуєш надзвичайно сильне враження. Перед внутрішнім зором проходять мільйони жертв нацистів, і розумієш, що сьогодні, на жаль, немає жодної гарантії, що подібне не може повторитися знову. Адже протягом кількох десятиліть, які минули після Другої світової війни, геноциди вже траплялися у різних країнах світу, і міжнародна спільнота не змогла їм запобігти.
Чи стало менше у світі ненависті і нетерпимості? Чи стали люди в еру інформаційних технологій менш вразливими до пропаганди і маніпуляцій?
Ви пам’ятаєте, як колись батьки чи дідусі-бабусі розповідали, що раніше, попри важкі умови життя, люди були добрішими, людянішими, веселішими, було більше взаємодопомоги? Тепер вже і я також помічаю щось подібне. Мабуть, старію. Зрозуміло, не варто узагальнювати, і в будь-яку епоху у кожній країні люди є різні. Але молімося за те, аби залишатися на боці добра і правди у будь-яких ситуаціях.
Симфонічний оркестр і хор Національної опери України під керівництвом диригента Миколи Дядюри і хормейстера Богдана Пліша, а також солісти Національної опери Лілія Гревцова, Дарія Князєва, Дмитро Іванченко та Сергій Ковнір представили строге і в той же час піднесене виконання останнього твору Моцарта. Враження від цього концерту, безумовно, надовго залишиться у слухачів. А такі події, як м’яка сила, в незбагненний спосіб змінюють цей світ на більш духовний і гуманний.
Богдан Олексюк
PS «Реквієм» Моцарта можна буде послухати в Національній опері України 20 лютого – на вшанування пам’яті Героїв Небесної Сотні.