Поблизу української антарктичної станції виявлене підльодовикове озеро

Невідоме досі підльодовикове озеро виявили неподалік станції «Академік Вернадський» українські вчені – Тарас Білий та Денис Пішняк, повідомляє сайт НАНЦ.

Була організована розвідка масштабів озера с візуальним оглядом та залученням спеціалізованої апаратури – георадару. Підльодовий простір дозволив дослідникам пройти близько 30 метрів. Остаточно масштаби озера встановити ще не вдалося, однак, на думку вчених, можна стверджувати, що воно є найбільшим природнім озером острова Галіндез.

«Звісно, його не варто порівнювати з велетенськими підльодовиковими озерами, що існують в Антарктиді. Але прикметно, що такий об’єкт існує на невеликому острові, який сягає всього півкілометра в діаметрі», – вважає «першовідкривач» Денис Пішняк – завідувач відділом фізики атмосфери НАНЦ, який працює зараз на антарктичній станції у складі сезонного загону науковців.

Вчені задалися питанням: чому озеро не замерзло в умовах вічної мерзлоти льодовика? Адже тут немає геотермального потоку тепла – такого, як під товстим антарктичним льодовиковим щитом. «Розгадка полягає у тому, що за час, поки тала вода стікає зі скелі, вона нагрівається й накопичується в кам’яній кишені – улоговині озера, підтоплюючи льодовик знизу. Утворюється таке собі цілорічне сховище літнього сонячного тепла і прісної води в умовах вічної мерзлоти», – пояснює Денис Пішняк.

This slideshow requires JavaScript.

Максимальна глибина озера – 1,5 метра. Відтак науковці вивчатимуть, чи є в озері рідкісні біологічні види. Водночас варто зауважити, що озеро (як і всі інші форми рельєфу острова), не є давнім з геологічної точки зору, тому не належить до тих об’єктів, де варто проводити палеодослідження.

Нагадаємо, у вересні 2019 р. полярники на чолі з керівником 24-ї УАЕ виявили під найбільшим льодовиком острова Галіндез крижану печеру.

Фото: Ігор Дикий, Денис Пішняк.

Related posts

Leave a Comment