Учасники 24-ї Української антарктичної експедиції віднайшли в околицях станції «Академік Вернадський» льодовикову печеру, яка має кілька озер та річку, повідомляє сайт НАНЦ.
«Ще перші українські антарктичні експедиції виявили на острові Галіндез, де розташована наша станція, льодяну печеру. Вхід до неї був з протилежного від станції берега острова, під вершиною льодовика. Однак кілька років тому льодовик зсунувся в океан, і вхід завалило, – розповідає керівник 24-ої УАЕ Ігор Дикий. – Тому ми вирішили шукати інший вхід. Після кількох невдалих спроб з боку протоки Пенола ми вирішили обстежити околиці старої британської бази-музею – будиночка Ворді – і нам пощастило: вхід до «загубленої» печери віднайдено».
Знахідка неабияк здивувала полярників: виявилося, що печера насправді втричі більша, ніж вважалося раніше. Загальна довжина ходів – близько 200 метрів, вони розташовані в три поверхи.
На нижньому маршруті учасники експедиції знайшли замерзле озеро, а наприкінці ходу – велетенську залу заввишки 12 м (майже з чотириповерховий будинок), завширшки 8 м та завдовжки 30 метрів. У цьому залі виявили підлідну річку і два озерця, з яких науковці відібрали воду та лід для гідрохімічного аналізу та для подальших досліджень щодо наявності вірусів і бактерій за їхнім екологічним ДНК. Зразки льоду будуть збережені для докладнішого аналізу згодом у лабораторіях України.
Окрім цього, на глибині близько 20 метрів від поверхні, в одній з льодових брил полярники знайшли перо птаха. Воно має досить широке опахало, тобто точно належить не пінгвіну. Чиє це перо і скільки йому років, дослідники ще мають з’ясувати. Його теж планують доправити в Україну під час повернення експедиції.
«Скоріш за все, перо може належати морському птаху на кшталт буревісника чи мартина. Для визначення віку цієї знахідки потрібно зробити спеціальний аналіз в одній з лабораторій відповідних науково-дослідних інститутів в Україні. Але оскільки льодовику острова Галіндез усього кілька тисяч років, то й вік пера не може бути більшим. Натомість, льодовики материка мають вік близько 40 млн. років, і знайдені там релікти, відповідно, належать іншим епохам», – коментує Ігор Дикий.