4 жовтня у Швеції відзначають Kanelbullens Dag – День булочки з корицею. Kanelbulle – не просто ласощі, вони вважаються національним надбанням і одним із символів Шведського королівства. Тож не дивно, що у шведів, які люблять і шанують свої традиції, існує День, присвячений булочці з корицею.
Цей день також пов’язаний зі ще одною традицією – фікою. Fika – це коротка перерва, коли шведи відволікаються від роботи, щоб попити кави та поспілкуватися. Ідея полягає в тому, щоб на 10-15 хвилин перемкнути мозок, скуштувати щось солодке, зокрема, булочку з корицею, та потеревенити з друзями. Фіка може бути вдома, на роботі, в кав’ярні. Особливо важливою фіка є на роботі, коли колектив збирається разом, всі п’ють каву з тістечками і обговорюють неробочі питання. В такі хвилини зникає професійна ієрархія, шеф та підлеглі спілкуються на одному рівні. У шведських компаніях впевнені, що така перерва – не тільки спосіб відпочити чи обмінятись новинами, а й згенерувати нові ідеї для роботи.
Як відомо, шведи до фанатизму дбають про довкілля і люблять проводити час на природі. Ця риса також пов’язана з традицією лагом. Lagom – шведський спосіб життя, філософія гармонії, яка ґрунтується на достатності лише необхідного. Шведський лагом проповідує розумне ставлення до життя: коли у тебе всього не забагато і не замало, а саме якраз. Звідси й основна ідея шведів – розумне споживання. Лагом – це відмова від надмірного споживання, помірність у всьому, у тому числі і в роботі.
Лагом має традиції і в їжі. Шведи зазвичай самі кладуть собі страви на тарілки, навіть у гостях. Кожен бере стільки, скільки хоче і може з’їсти. Лишити їжу на тарілці означає, що людина взяла більше ніж потрібно і вважається неприйнятним. Лагом також передбачає прості й доступні продукти, приготовані без особливої вишуканості.
В інтер’єрі стиль лагом – це мінімалізм, де усе підпорядковане здоровому глузду та питанням практичності. Особлива увага приділяється екологічно чистим матеріалам та функціональним і якісним меблям.
Про це й багато іншого цікавого йшла мова на Відкритому уроці шведської мови, який Посольство Швеції у Києві організувало саме в День булочки з корицею. Часом запитують – навіщо вчити шведську, коли майже всі шведи добре знають англійську? Звичайно, під час туристичної поїздки можна обійтися й англійською. Але для навчання чи роботи у Швеції мова, звичайно, потрібна. Це і повага до шведів, і глибше розуміння їхньої культури та традицій. Знання шведської дає також розуміння двох інших мов скандинавських країн – норвезької та данської.
У Києві діє Школа шведської мови, а Шведський інститут, який нині працює у Львові, обіцяє незабаром організувати курси шведської також у Києві. Також можна безкоштовно вивчати шведську мову онлайн. Ось корисні ресурси, які надали організатори заходу:
https://learningswedish.se/courses/11
https://uk.duolingo.com/course/sv/en/
https://alison.com/course/introduction-to-swedish
https://www.swedishpod101.com/
Звичайно, традиція не була порушена, і після уроку учасників зустрічі запросили на фіку зі смачними запашними корицевими булочками та жвавим спілкуванням.
Мабуть, ніхто не заперечить, що у шведів є чого повчитися. А історія підтверджує, що ми вже багато що в них перейняли. І те, що все більше українців подорожує, навчається і працює у Швеції, може наблизити нам шведський спосіб життя і допомогти перейняти його позитивні риси.
Богдан Олексюк
Автор дякує Посольству Швеції у Києві за запрошення на цей захід.