Компанія Ілона Маска SpaceX у співпраці з NASA 30 травня запустила на МКС космічний корабель Crew Dragon з двома астронавтами на борту. Старт ракети особливий тим, що вперше політ відбувається на космічному кораблі приватної компанії.
Спочатку запуск планувався на 27 травня, але тоді його скасували за 17 хвилин до старту через складні погодні умови. При цьому, у NASA заявляли, що для безпечного запуску корабля повинна бути не лише ясна погода на стартовому майданчику, а й в океані, куди у випадку аварійної ситуації приводниться капсула з екіпажем корабля. А голова NASA наголосив, що безпека астронавтів – найвищий пріоритет агентства.
Відтак, уперше за останні 9 років американські астронавти відправляються на МКС не на російському “Союзі”, а на американському кораблі.
NASA не розробляла новий корабель для польотів на МКС, а оголосила конкурс серед приватних компаній – у 2014 році у ньому перемогли Boeing і SpaceX, нагадує Економічна правда. При цьому, тестовий політ Starliner, який розробила компанія Boeing, був невдалим, натомість тестовий запуск Сrew Dragon від SpaceX пройшов успішно.
У березні 2019 року відбувся перший політ Crew Dragon до МКС – випробувальна місія SpaceX Demo-1. Корабель доставив продукти на станцію і повернув потрібні вантажі на Землю. Замість астронавтів на борту знаходився манекен у скафандрі.
Апарати Crew Dragon – багаторазові, але за контрактом з NASA для доставки людей на станцію їх використовуватимуть лише одноразово. При цьому SpaceX дозволено використовувати ці ж капсули повторно для вантажних місій на МКС.
Зазначається, що вартість відправки одного астронавта на МКС компанією SpaceX обійдеться NASA в 50 мільйонів доларів, тоді як “Роскосмос” бере за цю послугу майже вдвічі більше – 90 мільйонів доларів.
На борту Crew Dragon у космос піднялися 49-річний пілот Роберт Льюїс Бенкен і 53-річний командир Дуглас Джеральд Герлі, який був членом екіпажу місії STS-135 Atlantis – останнього польоту американців у космос на кораблі Space Shuttle, що відбувся 8 липня 2011 року.
Астронавти почуваються добре. У космосі вони здійснять останні випробування дітища компанії SpaceX, які дозволять переконатись, що Crew Dragon – безпечний для людей космічний транспорт.
На станції МКС астронавти проведуть від 30 до 110 днів, а сам корабель Crew Dragon, за планами, незабаром поверне на Землю інших астронавтів, що перебувають на МКС, інформує ВВС.
У кораблі Crew Dragon усе зроблено за останнім словом техніки – на контрольній панелі сенсорні екрани замість кнопок, у астронавтів елегантні комбінезони замість неоковирних скафандрів. Також в кабіні – зручні сидіння та клімат-контроль.
А коли б щось пішло не так, на кораблі спрацювала б система перерваного польоту, завдяки якій капсула з астронавтами мала відділитися від корабля та приземлитися на парашуті в Атлантичному океані.
Титульне фото: The Tribune