Світ позаземних ідей. Космічні конференції 2023 року

Перш ніж дійти до стартових майданчиків космодромів, багато концепцій космічних місій були сформульовані та озвучені на світових конференціях у галузі NewSpace. Панельні дискусії подібних заходів відвідують глави та представники провідних аерокосмічних агенцій і компаній, бізнесмени та філантропи, чий внесок рухає вперед усю індустрію нового космосу. Про найцікавіші космічні конференції і симпозіуми, за якими варто стежити 2023 року, розповідає видання MaxPolyakov.space.

Geo week: 3D-мапінг у планетарних масштабах

Понад 2800 учасників із 50 країн світу взяли участь у Geo Week 2023 — конференції, присвяченій природоохоронній діяльності, яка відбулася 13-15 лютого у Денвері, Колорадо.

Geo Week — це не тільки космічна конференція, хоча на ній завжди особлива увага приділяється новим технологіям у галузі супутникового моніторингу та дистанційного сканування поверхні. Однією з передових технологій для дистанційного картографування, як і раніше, залишається LiDAR (Light Imaging, Detection And Ranging), який для побудови просторових 3D-моделей використовує відбите від поверхні сканованого об’єкта світло, що надходить на сенсор лідара.

CALIPSO сузір'я A-Train
Не всі типи супутникових лідарів призначені для картографування саме земної поверхні. Встановлений на CALISTO (сузір’я A-Train) лідар здійснює вертикальне сканування профілю хмар і атмосфери

Потенціал супутникового 3D-мапінгу Землі сьогодні взагалі складно переоцінити. Інтерактивні 3D-карти ландшафту можуть стати майбутнім проєктної діяльності в галузях охорони природи, контролю кліматичних змін, будівництва, промислового картографування та телекомунікацій. Створення застосунків для 3D-картографування безперечно буде корисним і для оборонного сектора, оскільки інтерактивні мапи здатні забезпечити набагато вищий рівень обізнаності на полі бою та надати військовим найбільш актуальну інформацію про специфіку ландшафту, особливо на незнайомих ділянках місцевості.

Ця та багато інших інноваційних технологій дистанційного мапінгу обговорювалися на панелях Міжнародного форуму з картографії LiDAR (ILMF) у живих дискусіях зі світовими лідерами в галузі геокартографування. Учасники обговорення, організованого Всесвітньою радою з геопросторової індустрії (WGIC), наголошували на важливості різноманітності та інклюзивності в галузі отримання геопросторових даних.

Звісно, був і виставковий павільйон, у якому презентували низку інноваційних технологій від компаній, що лідирують на ринку дистанційного зондування: Oxford Technical Solutions (OxTS), LidarSwiss Solutions та Exyn Technologies. Усього ж на виставковій панелі Geo Week 2023 було представлено понад 175 компаній у галузі геопросторових технологій.

Попри те, що цьогорічна Geo Week залишилася в минулому, ми додали її до нашого списку, оскільки вже відкрита реєстрація на Geo Week 2024, яка пройде 11-13 лютого.

Space Com: космос для планети

З 21 до 23 лютого в американському Орландо за підтримки NASA пройшов вже 49-й за ліком космічний конгрес Space Com 2023: Global Commercial and Space Exhibition, девіз якого цього року був сформульований як “Поза планетою — заради планети”.

Головними темами панельних дискусій стали: будівництво космічної інфраструктури, нарощування комерціалізації орбітального простору, нові методології дослідження космосу та активне підключення до цього процесу систем на базі штучного інтелекту (artificial intelligence, AI). Сьогодні алгоритми машинного навчання активно інтегруються у низку клієнтоорієнтованих застосунків, які дозволяють великому бізнесу отримувати доступ до оброблених супутникових даних і аналітики задля більш економного та розумного ведення справ.

Це стосується сектора точного землеробства — методу, за яким супутникові дані, оброблені за допомогою алгоритмів АІ, використовуються для прогнозування врожайності при веденні промислового землеробства.

супутникові дані для точного землеробства
З орбіти добре видно стан здоров’я агрокультур
Джерело: Planet Labs

Нагадаємо, що цього року першою повноформатною компанією, яка використовує методи точного землеробства, стала EOS Data Analytics, яка на початку січня запустила перший моніторинговий супутник свого майбутнього сузір’я EOS SAT. Штучний інтелект надзвичайно важливий у подальшому збиранні та аналітиці знімків від супутника EOS, і на останній Space Com теж активно наголошували на цьому.

Грамотна аналітика супутникових даних здатна принести людству куди більше користі, ніж просто допомогти з вирощуванням урожаю. Відкритість та доступність наданої супутниками інформації сьогодні відіграє вирішальну роль у питаннях охорони природи та боротьби зі зміною клімату. Панельна дискусія, яку провели спікери Ден Кац (CEO Orbital Sidekick), Лорен Гай (технічна директорка та засновниця ASTERRA) і Роберт Фабіан (Vaya Space Inc.) 22 лютого, торкнулася питань оптимізації моніторингу супутникових даних з метою вироблення нових екологічно орієнтованих методів ведення орбітальної діяльності.

У процесі збору моніторингових даних на передній план виходить і питання організації надійного та високошвидкісного супутникового зв’язку. Саме цій проблематиці було присвячено дискусію “Критично важливий зв’язок”, яка теж відбулася 22 лютого. На панелі обговорювалися нові технології оптичного супутникового зв’язку, а також питання, пов’язані з розвитком інфраструктури для прийому й передачі супутникового сигналу.

Космічний апарат NASA LADEE на Місяці зв'язується із Землею за допомогою лазерів
Джерело: Via Satellite

Головним трендом цього року стануть механізми створення стійкої системи зв’язку, оскільки проблеми, спричинені нестабільністю космічного зв’язку, як і раніше, мають негативний вплив на всю індустрію космічної телекомунікації. Нові рішення в галузі створення стійких до перешкод технологій супутникового зв’язку можуть зрушити цей тягар із мертвої точки. Серед головних спікерів панелі були заявлені Ерік Еліасен (Viasat Inc.) та Браян Барнетт (засновник і СЕО Solstar Space Company).

Space Mobility 2023: військовим потрібен космос

Своєрідною конференцією всередині конференції стала Space Mobility 2023, яка пройшла в межах Space Com, але торкалася переважно питань використання орбіти з оборонними цілями. Виступаючи перед учасниками конференції 21 лютого, генерал-майор Стівен Парді, виконавчий директор Космічних сил (USSF) із гарантованого доступу до космічної програми, визначив пріоритетні для Пентагону напрями в секторі NewSpace.

Генерал наголосив, що американські військові просто не мають ресурсу для будівництва нових типів ракет і космодромів спеціально для потреб національної безпеки США, тому в найближчому майбутньому ставку буде зроблено на купівлю відповідних послуг, які сьогодні пропонують клієнтам приватні аерокосмічні компанії. Йдеться про орбітальну доставку вантажів у найкоротші терміни, а також послуги з технічного обслуговування та дозаправки супутників.

Роботизована дозаправка супутників
Роботизована дозаправка супутників відіграватиме важливу роль у питаннях експлуатаційного періоду на орбіті
Джерело: NASA, Restore-L Spacecraft

Уже очевидно, що, звертаючись до приватного бізнесу, Пентагон убиває відразу двох зайців — не лише вирішує проблему економії власних бюджетів, а й сприяє розвитку приватного космосу в Америці, пропонуючи комерційному сектору вельми прибуткові контракти.

Окрему увагу на Space Com приділено питанням кібербезпеки та захисту супутникових даних. Зростаюча конкуренція у сфері комерційної орбітальної діяльності неухильно створює ризики, пов’язані з крадіжками та втратою супутникових даних. Ситуація в цій галузі загострилася минулого року, коли війна, що вибухнула в Україні, призвела до рішення кількох комерційних супутникових моніторингових компаній надавати свої геопросторові дані українській розвідці. Цей крок очікувано зробив їхні сервери потенційною метою для атак російських хакерів.

Останні конференції Space Com та Space Mobility в Орландо зібрали на своїх панельних дискусіях тисячі підприємців, інноваторів та дослідників космосу, які протягом трьох днів пропонували власні концепції того, як зробити екосистему NewSpace ще більш стійкою та ефективною. Незабаром ми зможемо спостерігати перші результати цієї розумової роботи.

Satellite 2023: майбутнє супутникових технологій

З 13 до 16 березня у Вашингтоні, округ Колумбія, відбулася головна подія року у сфері супутникових технологій — конференція Satellite 2023, доповнена однойменною виставкою. Перша конференція Satellite відбулася ще 1981 року, і відтоді подія щорічно об’єднує під одним дахом велику кількість як новачків, так і ветеранів індустрії NewSpace.

Головними темами у програмі конференції на цей рік були заявлені убезпечення систем військового супутникового зв’язку і нарощування стратегічних супутникових можливостей у районі полярних орбіт та Арктики. На круглому столі виробників супутників обговорювали перспективи розміщення супутників на різних видах орбіт. Цей орбітальний лікнеп може стати особливо корисним для виробників та постачальників малих супутників, які все частіше націлюють потужності своїх компаній на підкорення низької навколоземної орбіти (LEO). Ситуація, що склалася, вже створила небезпечну тенденцію, за якої багато супутникових компаній, які останніми роками зробили ставку на LEO, зіткнулися з серйозною конкуренцією на ринку і недоотриманням фінансування, внаслідок чого деякі з них опинилися на межі банкрутства.

розміщення супутників на навколоземній орбіті LEO
Легкість та дешевизна доставки супутників на LEO роблять цю орбіту головним кандидатом на розміщення супутникових сузір’їв
Джерело: MDPI

Головним питанням для великих аерокосмічних компаній наразі, як і раніше, залишається з’ясування перспектив приватного та державного фінансування космічної галузі на найближчі роки. Фінансова криза, спричинена епідемією COVID і подовжена на тлі українсько-російської війни, негативно позначилася на надходженні фінансування у всю галузь, про що нещодавно попереджали в NASA.

Satellite 2023 справедливо можна вважати однією з головних американських подій у галузі супутникових технологій. У списку учасників представлені не лише провідні будівельники супутників США, а й компанії, що здійснюють їх доставку на орбіту. На конференції цьогоріч можна було зустріти компанію D-Orbit, зі штаб-квартирою в Італії та дочірніми підприємствами у США і Британії. Серед учасників конференції — і такі гіганти індустрії, як Airbus, Boeing, Blue Origin, L3 Harris, Lockheed Martin, Relativity Space, SpaceX, Thales Alenia Aerospace й ULA.

Галузь малих супутників та кубсатів буде широко представлена на 37-й щорічній конференції Small Satellite, яка пройде 5-10 серпня в американському місті Логан, штат Юта. Спонсорські програми, студентські конкурси та власна виставка зробили цю подію вельми очікуваною для всіх, хто цікавиться малими супутниками.

NETS: ядерні технології та орбіта

Ядерні космічні двигуни, як і раніше, залишаються пріоритетним рішенням при організації тривалих космічних місій, особливо — віддалених від Сонця. Саме за допомогою реакцій ядерного розпаду втілилися такі епохальні космічні проєкти, як подорож двох “Вояджерів” за межі Сонячної системи та низка місій програми New Horizon.

З 7 до 11 травня особливу увагу передовим рішенням у галузі ядерних та термоядерних космічних технологій буде приділено у межах форуму Nuclear and Emerging Technologies for Space (NETS 2023), що проходитиме в Айдахо-Фолс, США.

На майданчиках конференції учасники обговорять як минуле, так і перспективи використання ядерних двигунів та джерел живлення з організацією майбутніх планетарних і космічних місій. Особливу увагу мають приділити новому тренду з мінімізації розмірів ядерних батарей та рухових установок для розміщення їх на борту малих супутників і кубсатів.

Учасники форуму також розмірковуватимуть про подальшу долю космічного апарата Dragonfly, який планується відправити на поверхню Титана, супутника Сатурна, у межах чергової місії космічної програми New Horizons. Унікальність Dragonfly полягає в тому, що апарат буде здатний здійснювати вертикальну посадку та зліт (VTOL). Це має суттєво спростити його переміщення між областями Титана, які становлять найбільший інтерес для вчених.

космічний корабель Dragonfly
3D-модель космічного корабля Dragonfly, який може бути запущений до поверхні Титана вже у червні 2027 року

Головним джерелом живлення космічного апарата стануть літій-іонні батареї, які заряджатимуться від радіоізотопного термоелектричного генератора (MMRTG). Передбачається, що дослідницьку активність на поверхні Титана Dragonfly вестиме в денний час доби, а з наближенням ночі здійснюватиме посадку та підзарядку джерел живлення за допомогою своєї ядерної батареї.

Імовірно, на NETS прозвучать ще більш новаторські ідеї щодо застосування ядерної енергії при організації орбітальних і космічних місій, так що на початку травня ми уважно стежитимемо за всіма оновленнями цього форуму.

Space Tech Expo Europe: найбільша подія європейського космосу

Восени 2023 року у Бремені проходитиме не лише Октоберфест — набагато цікавіші для космосу події відбудуться у зоні, вільній від пива. Провідний космічний виставковий зал Європи Space Tech Expo Europe 2023 відкриє свої двері у Bremen Exhibition Hall з 14 до 16 листопада. Space Tech Expo Europe є відгалуженням Space Tech Expo USA, яка цього року намічена на 2-4 травня у Лонг-Біч, Каліфорнія. На американському аерокосмічному салоні буде представлено понад 250 учасників, за кожним з яких закріплено свій виставковий простір.

Виставкові зали на Space Tech Expo Europe 2021
Виставкові зали на Space Tech Expo Europe 2021 пропонують своїм відвідувачам побачити те, що незабаром літатиме у них над головами
Джерело: Space Quip Journal

Попри першочерговість та важливість американської Space Tech Expo, її європейській філії теж буде чим здивувати своїх відвідувачів. Очікуваний інтерес буде прикутий до будь-якої інформації, пов’язаної з майбутніми запусками і новими модифікаціями ракет-носіїв Arianespace 6 та Vega-C. Ми пам’ятаємо, що минулий рік став невдалим для обох європейських носіїв, тож ESA прогнозовано буде прагнути реанімувати свій ракетобудівний потенціал.

Ще однією цікавою космічною подією Європи, окрім Space Tech Expo, стане міжнародна конференція Space Exploration, яка проходитиме з 10 до 12 травня в італійському Турині. Місце вибране невипадково, адже головним ініціатором форуму є Повітряно-космічна академія Італії (AAE).

На Space Exploration заплановано сім пленарних сесій, які торкнуться як філософських, так і технічних аспектів у дослідженні космосу. Учасники дискусії обговорять майбутні роботизовані космічні місії щодо пошуку рідкої води в Сонячній системі та плани стосовно доставки її зразків на Землю.

Увага буде приділена й екологічній безпеці під час проведення майбутніх місячних місій. Сесія літаючої техніки розгляне нові концепції з дослідження атмосфер планет і супутників Сонячної системи за допомогою аеростатів і стратостатів — повітряних куль з корисним навантаженням з наукового обладнання, які протягом тривалого часу можуть перебувати у верхніх шарах атмосфери планет і супутників, відправляючи на Землю зібрані дані. З основною доповіддю у перший день конференції виступить голова ESA Йозеф Ашбахер.

Цей рік має стати дуже насиченим новими ідеями та концепціями у космічній індустрії. Вище наведено лише невеликий список захоплюючих космічних подій. З багатьма іншими можна ознайомитись у добірці, складеній порталом Go Astronomy.


Читайте також:

Астрономія і дослідження космосу у 2022 році

Перспективи українського космосу

Дослідники Антарктики та космосу вестимуть спільні дослідження

Related posts

Leave a Comment