Українські полярники візьмуть участь у проєкті POLARIN за програмою ЄС «Горизонт Європа»

Антарктична станція «Академік Вернадський» та криголам «Ноосфера» увійдуть до міжнародної мережі інфраструктур для полярних досліджень. Про це повідомляє сайт НАНЦ. Це дозволить Україні залучити додаткові кошти в антарктичну програму, а українським ученим – використовувати полярні об’єкти інших країн та брати участь у важливих наукових ініціативах.

Такі можливості передбачені проєктом «POLARIN: POLAr Research Infrastructure Network», який виграв конкурс у програмі ЄС «Горизонт Європа». У ньому беруть участь Національний антарктичний науковий центр, усі оператори полярних досліджень ЄС, а також відповідні оператори Чилі, Канади, США, Великої Британії та інших країн. Загалом це 50 організацій та 79 об’єктів інфраструктури в обох полярних регіонах – Арктиці та Антарктиці. Зокрема, 38 дослідницьких станцій, 12 суден, 18 обсерваторій, 4 репозитарії, 7 баз даних.

«Полярні регіони найшвидше реагують на зміни нашої планети, це як два зап’ястя, за якими можна виміряти “пульс Землі”. Ми вже бачимо, як стрімко Арктика та Антарктика втрачають льодовий покрив через глобальне потепління та господарське втручання людини. Щоб вчені могли всебічно вивчати та прогнозувати такі процеси, їм треба ширший доступ до полярних інфраструктур. Тобто, дослідник не має бути обмежений даними лише тієї локації, де знаходиться станція його країни, а повинен мати доступ до різних точок спостережень для отримання більшої кількості інформації та її порівняння. Саме це й передбачає проєкт “POLARIN”: щоб кожен учасник консорціуму міг використати для своїх досліджень інфраструктуру інших учасників. Також це можуть бути колаборації кількох організацій для спільних досліджень складних проблем», – пояснив директор НАНЦ Євген Дикий.

«POLARIN» розрахований на 2 роки (2024-2025) і має загальний бюджет майже 14,6 млн. євро. З них понад півмільйона євро передбачені для України: щоб забезпечити доступ наших вчених до іноземних інфраструктур, а також покрити витрати з доступу закордонних дослідників до українських об’єктів.

«Це дозволить нам залучити додаткові кошти на розвиток міжнародного співробітництва, адже, як відомо, в умовах війни науковий бюджет нашої країни дуже обмежений, і кошти витрачаються лише на нагальні базові потреби. Тож ми активно шукаємо додаткові можливості для підтримки української антарктичної програми», – відзначив очільник НАНЦ.

Окрім спільного використання інфраструктур, в проєкті передбачено обмін даними та тренінги для молодих науковців.

Офіційне підписання договору з ЄС щодо реалізації «POLARIN» заплановане на листопад цього року.


Читайте також:

Молодих учених запрошують на стипендійні програми з дослідження Антарктики

Розпочався конкурс на участь у 29 Українській антарктичній експедиції

Додаткові можливості для українських дослідників у програмі «Горизонт Європа»

Related posts

Leave a Comment