Понад 25 років український прапор майорить в Антарктиді над станцією “Академік Вернадський”. Це наша гордість і наша краса. Ми пишаємося тим, що під синьо-жовтим стягом зараз працює вже 26-та Українська антарктична експедиція. А тепер із нетерпінням чекаємо, коли наш прапор підніметься над флагманом українського наукового-дослідного флоту.
З нагоди Дня Державного Прапора України сторінка НАНЦ у фейсбуці публікує 5 цікавих фактів про український прапор на крижаному континенті.
1. Багатьом відоме історичне фото, де 6 лютого 1996 року, під час передачі станції Україні, на флагштоку піднімають український стяг і опускають британський. Однак цікаво, що вперше синьо-жовтий прапор над тоді ще “Фарадеєм” був піднятий раніше – 17 грудня 1994 року, коли перша група українських представників приїхала знайомитися зі станцією.
2. Над станцією «Академік Вернадський» майорить не один, а два українських прапори: над самою будівлею станції і там, де його було піднято 25 років тому, – на скелі поблизу метеомайданчика.
3. Під час перезмінки річних експедицій обов’язково відбувається церемонія зміни прапорів начальниками експедицій.
4. На антарктичних вітрах, зливах та хуртовинах полотнище прапора зазвичай сильно розтріпується й не витримує цілий рік, тому його час від часу змінюють. Для цього на станцію завбачливо везуть з собою кілька прапорів.
5. У деяких експедиціях існує традиція, що кожен зимівник на день народження отримує в подарунок прапор і піднімає його над станцією на певний час, а потім забирає його додому, на пам’ять. На цьому полотнищі розписується вся команда експедиції, а також проставляються печатки станції та УАЕ.
Додамо, що видання “Експедиція ХХІ” також отримало антарктичний прапор, який привіз з Антарктиди засновник і багаторічний редактор журналу Володимир Бочкарьов.