Як захистити інтереси України в Антарктиці: експерти НАНЦ ділились досвідом з дипломатами

Уже вчетверте фахівці Національного антарктичного наукового центру провели навчання для українських дипломатичних працівників та держслужбовців профільного напряму, повідомляє сайт НАНЦ.

Семінар «Державні інтереси України в полярних регіонах: на перетині політики, дипломатії та науки» відбувся 9-10 грудня у Дипломатичній академії України імені Геннадія Удовенка при МЗС.

Під час події наші спікери розказали про:

  • історію укладання, особливості членства та основні положення Договору про Антарктику;
  • внесок українців у вивчення та освоєння Антарктиди – від перших підкорювачів континенту до нинішніх досліджень та міжнародних колаборацій на станції «Академік Вернадський» та судні «Ноосфера»;
  • вплив російської агресії в Україні на міжнародно-правовий режим регіону та подальшу роботу системи Договору про Антарктику;
  • підсумки дворічного головування України у Комісії зі збереження морських живих ресурсів Антарктики.

Першого дня ішлося про Антарктиду й залученість України до науково-дослідницьких та геополітичних процесів, пов’язаних з материком.

Кандидат економічних наук, Уповноважений представник Уряду України на Консультативній Нараді з Договору про Антарктику Дмитро Чеберкус розповів учасникам про історію укладання, організацію виконання Договору про Антарктику та його основні положення.

 

Директор Національного антарктичного наукового центру Євген Дикий поділився історичними віхами підкорення українцями Антарктиди: від експедиції Беллінґсгаузена до діяльності наукової станції «Академік Вернадський» та придбання криголама «Ноосфера».

«Україна майже 30 років проводить самостійні дослідження на крижаному континенті і є повноправним членом Договору про Антарктику. Наші представники постійно беруть участь в роботі всіх міжнародних органів Договору. Але ж ми розуміємо, що відстоювати інтереси України в Антарктиці – це комплексне питання, що потребує спільних зусиль. Щороку на нарадах сторін Договору про Антарктику ми працюємо спільно з нашими посольствами у відповідних країнах, а делегації більшості країн Договору взагалі очолюють не науковці, як у нас, а кадрові працівники МЗС. Тому якомога більше українських дипломатів мають знати, як працює Договір про Антарктику та як захистити інтереси нашої держави в антарктичній “шахівниці”, де наука та політика переплетені у складному “вузлі” та ніколи до кінця не розділяються», – відзначив директор НАНЦ Євген Дикий.

Своїми думками та експертизою з учасниками поділилися завідувач відділу міжнародного співробітництва ДУ НАНЦ, Член делегації України на Консультативну Нараду з Договору про Антарктику (2007-2024) Андрій Федчук та консул Генерального консульства України в Барселоні, Тимчасовий повірений у справах України у Республіці Чилі (2020-2022), Голова Комісії зі збереження морських живих ресурсів Антарктиди (CCAMLR) у 2023-2024 рр. Віталій Цимбалюк.

Дискусію було присвячено впливу російсько-української війни на міжнародно-правовий режим в Антарктиді. Серед іншого, Андрій Федчук розповів про демарш союзників у 2022 році на Консультативній Нараді з Договору про Антарктику як відповідь на збройну агресію росії проти України та наслідки цього кроку для подальшої роботи Системи Договору про Антарктику.

У свою чергу, Віталій Цимбалюк приділив особливу увагу практичним аспектам забезпечення національних інтересів України в Антарктиці, зокрема у контексті морських живих ресурсів регіону та рибного промислу. У зв’язку з цим учасники отримали актуальну інформацію про функціонування Комісії зі збереження морських живих ресурсів (CCAMLR), де Україна головувала у 2023-2024 рр., та про пов’язані з цим виклики.

Фото: Дипломатична академія України імені Геннадія Удовенка при МЗС


Читайте також:

Дипломатам – про національні інтереси України в Антарктиді 

Про інтереси України у полярних регіонах 

Стратегічний вимір. Полярні інтереси України 

Related posts

Leave a Comment