Як змінилося сприйняття України у світі в 2022 році

Фото: Dazed

Як війна відобразилась на міжнародному іміджу України? Що про Україну писали і говорили впродовж 2022 року провідні медіа світу та користувачі соцмереж? Як у різних регіонах світу ставляться до українців? Як змінилися позиції України у міжнародних рейтингах та індексах національних брендів? Як це може допомогти у повоєнному відновленні країни?

Відповіді на ці питання можна знайти у «Звіті про сприйняття України у світі 2022», який був підготований громадською організацією BRAND UKRAINE за експертної підтримки МЗС України та фінансування ЄС. Цей комплексний аналіз сприйняття України за кордоном, що базується на унікальних даних від провідних міжнародних та українських аналітично-дослідницьких компаній, був презентований у Києві 22 лютого 2023 року, власне перед річницею повномасштабного нападу РФ на Україну.

«У 2022 році Україна безперечно зміцнила свій національний бренд у світі. Хоробрий опір України неспровокованій агресії Росії значно покращив сприйняття України в усьому світі. Не лише рівень обізнаності зріс до безпрецедентного рівня, але й суттєво покращилось сприйняття світовою аудиторією України як впливового міжнародного гравця. За короткий проміжок часу Україна пережила безпрецедентну позитивну зміну іміджу світового масштабу. Усе це стало можливим завдяки Збройним Силам України, політичному керівництву країни та всьому українському народу, об’єднаному у боротьбі за свободу та демократію», – йдеться у вступному слові звіту.

Основні висновки з цього аналізу

Україна перебувала у центрі уваги міжнародних ЗМІ впродовж усього 2022 року. Кількість публікацій у міжнародних ЗМІ та рівень резонансу в соціальних мережах були безпрецедентно високими. Вибухи, які потрапили в прямі включення іноземних журналістів з Києва, історичний рекорд пошукової активності за запитом «Україна» в Google, провокаційні та широко обговорювані твіти Ілона Маска про війну Росії проти України — все це лише деякі з найяскравіших подій 2022 року в медійному просторі для України.

Історичні події 2022 року в Україні та їхнє політичне значення викликали суттєвий дослідницький інтерес до ставлення людей по всьому світу до війни. Результати аналізу міжнародних соціологічних опитувань чітко ілюструють, що світова аудиторія уважно стежила за новинами про Україну. Для населення багатьох країн «війна» стало словом, яке найстійкіше асоціювалось із Україною. 71% людей у світі підтримували Україну у війні. Війна сприяла формуванню позитивного ставлення до України, зокрема з огляду на такі її характеристики, як єдність населення, історія, люди та культура. Різні опитування відмітили потужну підтримку тимчасово переміщених українців у світі та готовність прийняти їх у своїх країнах.

Глобальне позитивне сприйняття політичних лідерів країни має суттєвий вплив на формування національного бренду. Згідно з дослідженнями, іноземна аудиторія у 2022 році дуже прихильно ставилася до Президента України Володимира Зеленського, віддаючи належне його зусиллям на шляху до перемоги. Відсоток тих, хто хотів би бачити Україну майбутнім членом ЄС і НАТО також побив усі історичні рекорди у 2022 році. Так, у середньому 66% європейців позитивно ставились до прийняття України в ЄС.

Хоча світова аудиторія загалом продемонструвала високий рівень підтримки України, існували деякі важливі відмінності у ставленні до країни у регіональному розрізі. Так, наприклад, частка прихильників Росії та тих, хто займав нейтральну позицію, була вищою в тих країнах Глобального Півдня, де проводились заміри громадської думки про війну в Україні.

Загальновизнане міжнародне порівняння результатів діяльності країн у вигляді індексів та рейтингів є цінним інструментом оцінки національного бренду. Економічні збитки, яких зазнала Україна від російського вторгнення на її територію, призвели до падіння показників у багатьох матеріальних сферах. Так, наприклад, вартість бренду країни, що враховує показник ВВП, знизилася на 21%. Хоча нематеріальні зміни здебільшого будуть зафіксовані у виданнях індексів та рейтингів наступних років, деякі суттєві зміни вже помітні у 2022 році. Так, наприклад, впливовість України (як сприйняття громадськістю рівня її впливу на інші країни) зросла із 36% у 2021 році до 44% у 2022.

Більше: Звіт про сприйняття України у світі 2022

Related posts

Leave a Comment