2022 – Рік полярного прогнозування

Фото Дениса Пішняка


Наступного року в усьому світі триватиме виняткова міжнародна ініціатива – Рік полярного прогнозування (Year of Polar Prediction, YOPP). Її унікальність полягає у волонтерській кооперації антарктичних центрів з різних країн, що об’єднані спільною метою – вдосконалити наші знання про погодні умови та клімат полярних регіонів. Про це повідомляє фб-сторінка НАНЦ, який також братиме участь у цьому проекті.

Місія YOPP – покращити можливості прогнозування атмосферних умов для полярних регіонів та за їхніми межами. Ініціатива передбачає періоди інтенсивного спостереження, моделювання та перевірки даних, залучення до цього різних користувачів та інформування громадськості. Більше про це можна дізнатися на сайті проекту.

Хоча підготовчі роботи до цього року вже проводяться, активні спостереження триватимуть впродовж кількох місяців антарктичної зими 2022 року (травень-липень). Що ж саме вивчатиметься?

1. За допомогою наявних методів прогнозування визначатимуться особливо екстремальні атмосферні явища, що проходитимуть в антарктичному регіоні (наприклад, полярні циклони та атмосферні ріки, для яких характерні інтенсивні опади та значна швидкість вітру).

2. Антарктичні станції за попередньо узгодженим планом, синхронно, проводитимуть радіозондування та наземні спостереження за цими екстремальними атмосферними явищами. Так ми отримаємо різнобічну співставну інформацію, якої навіть зараз, у добу супутникових спостережень, дуже мало.

3. Отримані дані дозволять удосконалити моделювання атмосферних процесів в антарктичному регіоні та оцінку масштабів зміни клімату.

Національний антарктичний науковий центр використовуватиме для цього свій оновлений наземний метеорологічний комплекс на станції «Академік Вернадський», зокрема Micro Rain Radar, що забезпечить інформацію про зміну розподілу часточок снігу та дощу від поверхні до висоти 3-х км.

Але основним внеском України в дослідження YOPP буде запровадження на станції «Академік Вернадський» радіозондування. Воно дає інформацію про зміну з висотою температури, вологості, тиску, навіть розміру атмосферних часточок та багато іншого. Синхронне радіозондування на станціях Антарктичного півострова (тобто в районі нашої станції) створить унікальний профіль атмосферичних явищ, що впливають на цей регіон. Планується також виконувати таке зондування з борту нового українського криголама під час його перебування у водах Південного океану.

Рік полярного прогнозування – це чудова можливість згуртуватися метеорологам і вченим з усього світу для дослідження особливостей полярної погоди, які не осягнути поодинці, йдеться у повідомленні НАНЦ.

Фото Дениса Пішняка

Related posts

Leave a Comment