Кліматичні зміни порушують теплові середовища в озерах шести континентів

Фото: Б.Олексюк

Дослідники проаналізували 32 мільйони замірів температури у 139 озерах світу та виявили, що кліматичні зміни за тридцять п’ять років змінили 6,2% теплових середовищ цих озер. Крім того, озера з високим рівнем змін мають численні ендемічні види, і природоохоронні заходи мають враховувати ці процеси. Стаття про це надрукована у журналі Nature Climate Change, повідомляє nauka.ua.

Глобальне потепління підвищило температуру поверхні озер у всьому світі, що сильно впливає на їхні екосистеми. У міру прогрівання озер наявне теплове середовище існування в певних температурних діапазонах може зменшуватися або розширюватися. Це має наслідки для організмів в залежності від того, яку температуру вони здатні витримувати. У деяких випадках теплові середовища існування можуть зменшуватися або розширюватися настільки, що місцеві види погано пристосовуються до нових умов, а немісцеві види процвітають. Таким чином, подібні зміни мають наслідки для біорізноманіття.

Передбачається, що озера отримують теплі та втрачають холодні середовища, однак насправді це складний процес, оскільки температурні режими тут можуть змінюватися по вертикалі, по горизонталі та в залежності від сезону. Крім того, значна частина озер, навпаки, демонструє охолодження у своїх глибоких водах. Така реакція може виникати у відповідь на поверхневе нагрівання, що посилює розшарування всередині озера і перешкоджає надходженню тепла вниз.

Дослідники кількісно оцінили довгострокові теплові зміни в 139 озерах на шести континентах, що становить 69,3% обсягу прісної води Землі. Для цього вони використали десятиліття даних щодо залежності температури води від глибини у цих озерах, які нараховують понад 32 мільйони спостережень. Вчені визначили зміну теплового середовища існування як різницю між нещодавньою температурою озера (виміряною у 2013 році) та попереднім базовим періодом (1978 рік).

Виявилося, що у досліджуваний період температура зросла для 77% озер, в середньому на 0,12 градусів на десятиліття. Крім того, змінилося 6,2% площі теплових середовищ в озерах. Для тих середовищ, що обмежувалися як глибиною, так і сезоном, цей показник збільшився до 19,4%. Така тенденція значно вища у тропічних озерах, ніж у озерах інших широт. Крім того, озера, які зазнали високих змін, також містять глобальну спадщину прісноводного біологічного різноманіття та ендемічні види. Це, зокрема, озера Байкал, Біва, Танганьїка та Вікторія.

Мапа змін теплових середовищ озер світу. Benjamin Kraemer et al.

У міру потепління Землі озерні теплові середовища існування можуть зменшуватися, розширюватися або переміщуватися в залежності від пори року чи глибини. Такі зрушення неминуче матимуть наслідки для видів, що мешкають у цих середовищах. Дослідники сподіваються, що їхня робота дозволить краще спрогнозувати їхню реакцію у відповідь на такі зрушення.

Джерела: Nature Climate Change, nauka.ua.

Related posts

Leave a Comment