Чому Ґаліндез?

Чому острів, де розташована українська антарктична станція, має назву Ґаліндез (Galindez Island)?

На початку ХХ століття  так його назвав французький полярний дослідник Жан-Батист Шарко на честь командира аргентинського корвета “Уругвай” Ісмаеля Ґаліндеза (Ismael Galindez), розповідає фб-сторінка НАНЦ.

Жан-Батист Шарко (JeanBaptiste Etienne Auguste Charcot) очолював Першу французьку антарктичну експедицію на трищогловій шхуні “Франсе” (“Français“) у 1903-1905 роках. На початку 1905-го про експедицію не було жодних новин, і вона вважалася зниклою безвісти. Аргентина відправила на її порятунок корвет “Уругвай” (“Uruguay”). Коли корабель уже проводив пошуки, надійшла звістка, що з французькою експедицією все гаразд.

Шарко був вдячний за турботу Аргентині, тож дав назву Аргентинські острови цілому архіпелагу. Окремі острови в ньому були названі на честь корвета “Уругвай”, його командира Ісмаеля Ґаліндеза, а також попереднього капітана корабля Хуліана Ірізара та його старшого помічника Хорхе Ялура.

Ірізар та Ялур забезпечили порятунок у лютому 1903 року шведської антарктичної експедиції Отто Норденшельда. Корвет прийняв на борт людей, які висадилися на острови після загибелі експедиційного судна “Антарктик” (“Antarctic”).

Так на мапі Антарктики з’явилися острови Ґаліндез, Ірізар та Уругвай, невелика група островів і скель Ялур та архіпелаг Аргентинські острови.

До речі, корвет “Уругвай” можна побачити й досі: тепер це корабель-музей та національна історична пам’ятка Аргентини. Він пришвартований на набережній Пуерто-Мадеро в Буенос-Айресі та вважається найстарішим кораблем аргентинського флоту: у вересні цього року йому виповнилося 150 років.

Але повернімося на острів Ґаліндез. Протягом 1953-1954 років британці перенесли сюди свою наукову базу F з сусіднього острова Вінтер. 1977-го її перейменували на “Фарадей”, а з 1996-го року – це українська станція “Академік Вернадський”.

Острів має витягнуту форму й площу майже 1 км кв.

Пологий мис, на якому побудована станція, називається Марина-Пойнт. Цим він завдячує британській експедиції Джона Райміла 1934-1937 років. У листопаді 1934-го, коли експедиція прямувала до Аргентинських островів, відбулося весілля сина короля Великобританії, принца Георга та принцеси Марини. На честь нової герцогині Кентської й було названо цей мис.

Фото Олександра Мацібури та з Вікіпедії.


Читайте також:

На острів Ґаліндез прийшла весна 

Районування, клімат, топографія та геологія району Аргентинських островів 

Історія української Антарктики. Частина 3. 

З’явився покажчик географічних назв району Аргентинських островів 

Related posts

Leave a Comment