Кольори Антарктиди: перламутрові хмари

Коли над нашою країною сьогодні стоять хмари від вибухів ракет, якими російські окупанти б’ють по мирних українських містах, над Антарктидою спостерігаються зовсім інші хмари. Про красу Антарктики розповідає фб-сторінка НАНЦ у рубриці #кольориантарктиди.

Нещодавно українські полярники кілька разів спостерігали над станцією «Академік Вернадський» унікальне явище – перламутрові хмари. Вчені жартують, що побачити їх – «мрія всіх метеорологів».

Анжеліка Ганчук, метеоролог 27-ї Української антарктичної експедиції, так пояснює виникнення цього явища:

«Воно формується на великій як для хмар висоті, аж на 15-30 км. Але як може утворитися хмара на тих висотах атмосфери, де зазвичай зовсім сухо? Коли тут, біля землі, повітряний потік зустрічає перешкоду у вигляді гір, утворюється хвиля, що на підвітряній стороні гори сприяє виносу вологи від землі на більші висоти, аж у позбавлену інших хмар стратосферу. Там за низьких температур і великих швидкостей вітру волога може існувати лише у вигляді найдрібніших крапельок переохолодженої води та кристаликів льоду».

Власне завдяки цьому й виникає перламутрова краса таких хмар. Під час заходу сонця світло відбивається від цих кристаликів в хмарах таким чином, що виникає оптичний ефект іризації. Саме він і «фарбує» хмари в різні кольори.

Фото Сергія Глотова, Василя Матковського та Юрія Отруби.

Related posts

Leave a Comment