Кольори Антарктиди: лишайники

Антарктичні скелі, на яких живе багато птахів, з часом «розквітають» різними відтінками помаранчевого і гірчичного кольорів. Оскільки птахи удобрюють їх своїм послідом, то саме на цьому камінні розвиваються лишайники з екзотичними назвами – аустеропалака, калоплака, ксанторія, канделарія та інші.

Серед їхніх жовтогарячих сланей (стовбурів) можна побачити і яскраво-помаранчеві диски – апотеції. Це органи статевої репродукції, якими ці лишайники розмножуються.

У районі української станції «Академік Вернадський» найкращий парад жовто-помаранчевих кольорів можна спостерігати на острові Великий Ялур, який славиться колонією пінгвінів Аделі. Велика кількість органіки призвела до нетипово рясного для цього регіону зростання яскравих антарктичних лишайників. Жовтогарячі та помаранчеві кольори цим організмам надають специфічні, наявні лише у лишайників пігменти. Щоправда, взимку цей барвистий парад зникає під снігом, щоб знову відкритися під час наступного потепління.

Такі лишайники вважаються одними з найперспективніших для пошуку цінних для людини хімічних речовин, зокрема ефективних антибіотиків. Проте їхня кількість і темпи росту в Антарктиці аж ніяк не дозволяють людині їх використовувати. Може йтися лише про виявлення та наступний штучний синтез корисних сполук. На це й скерована спільна робота українських науковців разом із польськими колегами в Кракові та дослідниками з Малайзії.

This slideshow requires JavaScript.

Інформація і фото Івана Парнікози та Сергія Глотова

Джерело: фб-сторінка НАНЦ

Related posts

Leave a Comment