Новий британський дослідницький криголам “Сер Девід Аттенборо” здійснюючи свій перший рейс в Антарктику цими днями проходив повз українську антарктичну станцію «Академік Вернадський», повідомляє фб-сторінка НАНЦ.
Українські полярники раділи його появі, адже це дослідницьке судно є спадкоємцем нашої “Ноосфери”: його було побудовано на зміну криголамам “Ернест Шеклтон”, який придбала Італія, та “Джеймс Кларк Росс”, який цього року був придбаний Україною та став “Ноосферою”. Разом з тим, наші зимівники вже понад 8 місяців перебувають в ізоляції, тож поява поруч судна, та ще й наукового, і з яким можна вийти на зв’язок, – це завжди цікава подія.
“Наші метеорологи постійно моніторять переміщення суден у районі станції, і ще зранку помітили, що “Сер Девід Аттенборо” рухається на британську станцію “Розера”, яка на кількасот кілометрів південніше від “Вернадського”. А це означало, що його шлях у будь-якому разі проходитиме повз нас: з боку океану або протоки Пенола. Так і сталося, криголам йшов Пенолою. Це було перше судно, яке цього сезону пройшло повз острів Галіндез, на якому розташована наша станція”, – розповів учасник 26-ї Української антарктичної експедиції Олександр Книжатко.
Тож навіть попри заметіль частина зимівників піднялася на купол з іншого боку острова, щоб побачити й привітати “Сер Девід Аттенборо”. Через сильний снігопад роздивитися вдалося тільки його силует, але бейскомандер 26-ї УАЕ Богдан Гаврилюк зміг вийти на радіозв’язок з екіпажом судна. Він привітав команду з першою місією в Антарктиці та передав величезний привіт зимівникам на станції “Розера”. Британські ж колеги висловили сподівання, що вже скоро зустрінуть на теренах Антарктики колишній “Джеймс Кларк Росс”, а тепер “Ноосферу”.
Побажаймо криголаму “Сер Девід Аттенборо” 7 футів під кілем і довгих років роботи на користь науці!
Довідково:
“RRS Sir David Attenborough” був побудований в 2016-2019 рр. Офіційна церемонія присвоєння імені відбулася 26 вересня 2019 року. На верфі “Cammell Laird” у Біркенхеді Кетрін, герцогиня Кембриджська, розбила пляшку шампанського об ніс криголама. На церемонії був присутній Сер Девід Аттенборо – відомий британський вчений-натураліст, на честь якого й було названо корабель. Довжина криголама – 128.9 м, ширина – 24 м, водотоннажність – 15 тис. т (для порівняння “Ноосфера” має довжину 99,04 м, ширину – 18,85, водотоннажність – 5 732 т).