Криголам для наукових досліджень – розумна інвестиція в майбутнє

Місяць тому ми повідомляли, що Кабінет Міністрів виділив кошти для закупівлі наукового океанського судна льодового класу. Це мало стати початком відродження океанського наукового флоту України. Очікувалось, що угоду про придбання корабля буде укладено до кінця 2019 року, а 2020-го відбудеться його перший вихід в океан під українським прапором.

Як зазначила тоді міністр освіти і науки Ганна Новосад, «придбання Україною судна такого класу дозволить нам бути більш самостійними в дослідженні Світового океану, яке на рівних із дослідженнями Космосу є наразі одним із пріоритетів світової науки. Це нові можливості для наших науковців вже з наступного року. А ще це можливість будувати більш сміливі стратегічні плани досліджень в Антарктиді та Арктиці. Зараз якраз завершується підготовка програми полярних досліджень України на 2021-2030 роки, де ми вже врахуємо наявність власного судна».

Відновлення рейсів залишається також актуальним з точки зору політики та економіки. Адже Україна має міжнародні зобов’язання щодо вивчення Південного океану і веде там успішний риболовний промисел.

Однак, через призупинення урядом фінансування незахищених статей бюджету у грудні цього року, Бюджетний комітет Верховної Ради не схвалив придбання корабля і укладення відповідної угоди було відкладене.

«Я дивлюсь на речі досить спокійно і з поміркованим оптимізмом, – прокоментував ситуацію директор НАНЦ Євген Дикий. – Є хороші шанси придбати омріяне нами і дійсно вкрай потрібне судно на рік пізніше, якщо звісно наступного року криза не поглибиться, а навпаки – дірка в бюджеті загоїться, як та озонова діра над Антарктидою:) Тож будемо дивитись по наповненню бюджету, і якщо в цілому все в країні буде більш-менш добре, повернемось до питання про відродження нашого наукового флоту. І сподіваюсь, спільними зусиллями наукової громади поступово, без авралу, переконаємо народних депутатів, що це не “розкіш” чи “забаганка”, а розумна і дуже невелика в масштабі країни інвестиція в майбутнє».

Related posts

Leave a Comment