Маловідомі костели України, які варто побачити

Костел Святої Клари у селі Городківка (Житомирська область) / Фото: Вікіпедія


В Україні залишилось чимало гарних костелів та храмів, які знаходяться у маленьких селах і про них мало хто знає. Деякі з них досі працюють, деякі покинуті та занедбані. Дарина Корінь обрала для видання dovkola десять найцікавіших з її погляду храмів, які варто побачити.

Костел у селі Байківці, Тернопільська область

Костел у селі Байківці, Тернопільська область
Фото: @visitternopillya

У 1901 році на цьому місці збудували дерев’яну капличку, але вона була зруйнована і у 1936-1937 роках замість неї звели костел на гроші заможних родин Фредберг і Несіловскіх. Костел у стилі модерн збудований з каменю, має асиметричний фасад та одну вежу з дзвінницею. Вхід прикрашають арки з колонами. Костел є пам’яткою архітектури, нині не діє та потребує реставрації.

Неоготичний костел Матері Божої Неустанної Помочі у Сороцькому, Тернопільська область

Неоготичний костел Матері Божої Неустанної Помочі у Сороцькому, Тернопільська область
Фото: @visitternopillya

Костел побудували у 1906-1907 роках за проектом архітектора Михайла Ковальчука. Є версія, що гроші на будівництво дали представники двох заможних дворянських родин, і саме їх герби (“Прус” та “Либідь”) знаходяться на фасаді будівлі. Костел закрили у 1944 році, у радянські часи тут було зерносховище, а 70-х роках храм загорівся — був частково знищений дах, внутрішнє оздоблення та вітражі. Зараз костел закинутий, але досі виглядає дуже гарно: висока сіра будівля у неоготичному стилі, фасад прикрашений арками, рельєфними виступами та вітражами. Особливого шарму додають дерева, що виросли на даху.

Костел Святого Антонія в Лосячі, Тернопільська область

Костел Святого Антонія в Лосячі, Тернопільська область
Фото: @bogdan_susol

У маленькому селі на Тернопільщині наприкінці 19 століття на кошти родини Голуховських збудували костел у стилі романської неоготики, який добре зберігся та працює і досі. Будівля з високою гостроверхою дзвіницею дуже виділяється, побачити її можна вже на в’їзді у село. Груба кам’яна кладка фасадних стін додає костелу середньовічних рис. Автентичний дах, на жаль, не зберігся, його повністю замінили на новий під час ремонту у 2008 році. Поряд з костелом знаходиться мурований млин 1872 року, а через дорогу є озеро.

Костел святого Йосипа у Підгірцях, Львівська область

Костел святого Йосипа у Підгірцях, Львівська область
Фото: @dmitryulianov

Костел у формі ротонди побудували у 18 столітті на замовлення Вацлава Жевуського, господаря Підгорецького замку. Проект розробляв архітектор Романус, а до будівництва та оздоблення були залучені найкращі художники, скульптори та майстри тих часів. Костел побудований у стилі італійського бароко, вхід прикрашають 14 колон коринфського ордеру та 7 скульптур святих (до Другої світової війни їх було 8). А до Підгорецького замку від костелу веде липова алея.

Костел у селі Скварява, Львівська область

Костел у селі Скварява, Львівська область
Фото: @misha_harmatiuk

Про цей неоготичний костел майже не збереглось ніякої інформації, не відомо навіть яка його повна назва. Трапляється інформація щодо років будівництва — 1920-1930, але це не точно. У радянські часи костел, ймовірно, як і більшість інших на Західній Україні, використовувався як склад. Зараз костел у занедбаному стані, не працює. З внутрішнього оздоблення не збереглось нічого, крім частини плитки біля вівтаря. Але сама будівля, хоч і закинута, виглядає гарно. Встигніть подивитись, доки костел ще взагалі є.

Костел Святого Миколая у селі Вижняни, Львівська область

Костел Святого Миколая у селі Вижняни, Львівська область
Фото: @nyouto4ka

Найстаріший костел у нашому списку та один з найстаріших у Львівській області, є пам’яткою архітектури національного значення. Вважається, що походить костел св. Миколая з 1400 року, але оригінальну будівлю спалили татари у 17 столітті. Після цього костел не раз відновлювали та перебудовували, тому тут змішані стилі модерн, неоготика та бароко. Остання перебудова була у 1920-х роках. Костел добре зберігся до наших днів, а головна його особливість — це внутрішнє оздоблення (яке, до речі, добре збереглось!). Вражаючі фрески були створені у 1940-х роках під керівництвом відомого львівського художника Станіслава Тейсейре. Костел зачинений, але потрапити всередину можна, якщо знайти місцевих, які мають ключі.

Костел Святої Трійці у селі Соколівка, Львівська область

Костел Святої Трійці у селі Соколівка, Львівська область
Фото: @nyouto4ka

Костел у Соколівці закінчили будувати у 1600 році, і хоча йому вже понад 400 років, його не занесено до жодних реєстрів пам’яток архітектури. Костел побудований з каміння та цегли, внутрішнє оздоблення не збереглося зовсім, фасад також знаходиться у занедбаному стані. Навколо костелу також були оборонні споруди, від яких також майже нічого не залишилось.

Костел Воздвиження Чесного Хреста у селі Велике Колодно, Львівська область

Костел Воздвиження Чесного Хреста у селі Велике Колодно, Львівська область
Фото: selfguide_ua

Необароковий костел у селі Велике Колодно збудували у 1932 році за проектом архітектора Альфреда Броневського. Після Другої світової війни радянська влада зачинила костел, його використовували, як склад (як і більшість храмів у ті часи на Західній Україні). Будівля непогано збереглась ззовні, внутрішній розпис також добре зберігся. Але, не дивлячись на це, зараз костел не працює за призначенням та потребує реставрації.

Каплиця-усипальниця Підгорських у селі Антонів, Київська область

Каплиця-усипальниця Підгорських у селі Антонів, Київська область
Фото: kirilltikhov

Незвичайна каплиця у формі піраміди має статус пам’ятки архітектури місцевого значення. Вона була побудована у 19810 році та стала родовою усипальницею родини Підгорських, які на той час володіли селом Антонів. Каплиця побудована у стилі класицизм та ампір, фасад прикрашений колонами та рослинним орнаментом, дах має форму піраміди. Внутрішнє оздоблення не збереглося.

Костел Святої Клари у селі Городківка, Житомирська область

Костел Святої Клари у селі Городківка, Житомирська область
Фото: kirilltikhov

Еклектичний костел з елементами неоготики та модерну був побудований за заповітом Клари Івановської (колись її родині належало село Городківка) у 1910-1913 роках. Єдине Оригінальний дах був зроблений з червоної черепиці, але його замінили на шифер під час реставрації. Костел має цікаву вежу з дзвінницею та унікальні ковані двері. У радянські часи тут був склад, але у 1989 році будівлю передали римо-католицькій громаді, завдяки якій костел повністю реставрували. Зараз храм діє за призначенням, будівлю та прилеглу територію доглядають.

Автор: Дарина Корінь


Читайте також:

Вмираючі костели Галичини

Барокові резиденції. Спільна польсько-українська спадщина

Related posts

Leave a Comment