На антарктичну станцію “Академік Вернадський” вирушила сезонна експедиція

Попри коронавірусні обмеження, Україна намагається не скорочувати обсяги наукових та технічних робіт на єдиній в країні антарктичній станції “Академік Вернадський”. Учора, 20 січня з Києва на станцію вирушила чергова сезонна експедиція – до неї увійшли науковці, що проводитимуть дослідження та відбір зразків, і технічні спеціалісти, які займатимуться модернізацією станції. Про це інформує фб-сторінка НАНЦ.

“Найбільший обсяг робіт цього разу в технічних фахівців: їм належить оновити значну частину систем життєзабезпечення станції. В умовах віддаленого острівця посеред океану ці завдання є вкрай непростими”, – пояснив директор Національного антарктичного наукового центру Євген Дикий.

Так, щоб у підсумку замінити дизельне господарство, слід спочатку облаштувати нові залізобетонні конструкції, розраховані на тривалі морози та високу вологість. На них потрібно змонтувати новий підйомний кран, здатний підіймати кількатонні вантажі. І тільки після цього можна буде провести заміну дизель-генераторів, які дають тепло та світло для всієї станції, йдеться у повідомленні НАНЦ.

Також інженерна група має встановити нові опори ліній електропередачі, модернізувати систему опалення, відремонтувати причал тощо. Нагадуємо, що за той час, який станція належить Україні, її масштабна модернізація проводиться вперше. Вона розпочалася 2019-го, і через минулорічні коронавірусні обмеження триватиме трохи довше, ніж планувалось.

Тим часом науковий загін продовжить вивчати, як наземні та морські екосистеми реагують на зміни клімату в регіоні. Вчені відберуть проби та виконають аналіз складу фітопланктону – першооснови харчових ланцюжків у Південному океані.

Окремий напрям стосуватиметься вивчення унікальних судинних рослин Антарктиди – щучника та перлинниці. Науковці планують дослідити мікроклімат в районі поширення цих рослин, а також отримати додаткові дані про механізми їхнього “переміщення” птахами та іншими переносниками.

Водночас досліджуватиметься динаміка зростання старожилів регіону – кількатисячолітніх мохових банків: наскільки вони є здоровими і як реагують на експансію пінгвінів дженту (які внаслідок потепління клімату за останні роки розширили свій ареал далеко на південь, зокрема, стали наймасовішим видом пінгвінів довкола “Вернадського”).

Вчені на станції отримають нові можливості для дослідження верхніх шарів атмосфери, зокрема озонової діри. Буде встановлено спеціальне програмне забезпечення, яке дозволить проводити попередній аналіз отриманих даних щодо концентрації озону безпосередньо на “Вернадському”, і цим суттєво прискорити отримання кінцевих результатів досліджень.

Сезонний загін має дістатися Антарктиди до середини лютого. Зараз вони на шляху до Стамбула, звідки заплановано переліт через Бразилію до Чилі. Там команда має пройти обов’язковий двотижневий карантин, після якого морем вирушить на станцію.

Побажаємо ж їм легкої мандрівки і успішного виконання поставлених амбіційних завдань.

Related posts

Leave a Comment