На станції “Академік Вернадський” українські вчені модернізували геомагнітну обсерваторію. Тепер вона єдина в Антарктиці може передавати надточні односекундні дані геомагнiтних спостережень у новому форматі, інформує сайт НАНЦ.
Ці дані надходять до міжнародної мережі INTERMAGNET, що об’єднує 106 найкращих обсерваторій планети з 43 країн світу. Потім інформацію використовують як науковці, що проводять фундаментальні дослідження, так і різні організації для практичних цілей: потреб навігації, пошуку корисних копалин тощо.
Наша антарктична геомагнітна обсерваторія “Аргентинські острови” (АІА) входить до INTERMAGNET з 2004 року. А спостереження за змінами магнітного поля Землі на ній почались 1954-го британськими вченими на тоді ще станції “Фарадей”. Після передавання станції Україні (1996 р.) ми взяли на себе зобов’язання продовжити ці дослідження. Тож нині обсерваторія АІА має один з найдовших рядів безперервних спостережень за магнітним полем Землі. Це надзвичайно важливо, адже дозволяє відслідковувати зміни у магнітному полі протягом різних періодів.
Важливо, щоб дані були якісними, оперативними та мали високу дискретність. Тому вимоги до обсерваторій постійно підвищуються. У зв’язку з цим, наші вчені провели чергову модернізацію АІА під час цьогорічної сезонної експедиції. Безпосередньо цим займався вчений-геофізик Юрій Сумарук.
- Було встановлено нову магнітоваріаційну станцію та налаштовано безперервну передачу даних з неї. Тепер на антарктичній станції “Академік Вернадський” працюють дві такі нові станції (попередня встановлена 2021-го року).
- Встановлено новий промисловий комп’ютер, що обслуговує протонний магнітометр GSM-90.
- Оновлено канали передавання даних.
- Модернізовано систему енергозабезпечення обсерваторії. Зараз апаратура АІА може працювати в автономному режимі понад дві доби, а до модернізації – не більш як дві години.
Нині наша обсерваторія працює на найвищому світовому рівні й готує односекундні дані в новому форматі. Такі дані сьогодні готують лише 11 обсерваторій мережі INTERMAGNET. Вони дуже цінні для аналізу швидкоплинних процесів та їхніх описів і широко застосовуються для супутникових досліджень, прогнозів космічної погоди та геомагнітних бур. Зокрема, на початку травня цього року АІА зафіксувала найбільшу за потужністю магнітну бурю за останні 165 років.
Фото: Олександр Мацібура, Анна Торгоненко
Читайте також:
На станції «Академік Вернадський» модернізують геомагнітну обсерваторію
Про дослідження іоносфери та електромагнітного оточення Землі
Вибухові vs електромагнітні хвилі